Jóga je spojení, integrace, harmonie těla a duše individuální s duší Univerzální. Život není dnešek ani včerejšek ani zítřek, ale právě probíhající okamžik. Jak naložíme se svou přítomností, taková bude i naše budoucnost. Východní filozofie zákona Karmy (osudu) říká: Naše činy se k nám vracejí dříve nebo později ve stejné kvalitě a kvantitě a jsou zdrojem našeho poznání, mnohokrát přes fyzickou a duševní katarzi.



© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.
Harmonizační cvičení
Hana Picková

Co je jóga...
"Jóga bývá nazývána vědou, uměním, filozofií, náboženstvím, módou či fanatismem. Je vším tím, a přece ničím z toho, neboť to vše závisí na studentovi, na jeho vlastní kontrole vnímání i konceptů a na jeho vědomé a racionální mysli."

        Jógamahárši Satguru dr. Svámí Gítánanda Giri Guru Mahárádž (1) 
Jóga nevyžaduje žádné náboženství, ale ani je nepopírá, je vůči náboženstvím neutrální, může jim však být prospěšná. V mnohých technikách se může náboženstvím podobat a nic nestojí v cestě tomu, aby si ji člověk praktikující nějaké vyznání pro sebe přizpůsobil. Křesťan by se pak s její pomocí měl stát lepším křesťanem, hinduista lepším hinduistou atd... Jóga není ani žádné sektářství, nikoho neomezuje, ale naopak dodává svobodu.
Jóga je sjednocený systém, který vědomě pracuje s tělem a dechem. A současně a především pracuje s energií vázanou v obou těchto prvcích. Na úrovni energie těla (fyziologické pohybu) se jedná řízené uvolňování " ..velkého množství energie k zásobování neustálého i nevědomého svalového úsilí, ke kterému dochází působením gravitace, a proto je uvolnění tohoto úsilí spojeno s pocitem osvobození energie… "(2)  s podporou a při respektování jógových pravidel ověřených staletími napomáháme větší aktivitě toku energie. Na úrovni energie dechu - prány (dostatečný přísun výživy buněk ventilací ) ať už v souvislosti s jógovými cvičeními nebo přímo řízenými technikami z oblasti pránájámy opět pracujeme s tokem a kumulací energie. Jestliže tomuto úsilí nastavíme určitou dimenzi, můžeme tak cíleně zasáhnout do oblasti své tělesné vitality, duševní hygieny a aktivního odpočinku.

Člověk je komplexem složky duševní a tělesné, i v józe se prolínají cvičení fyzická a mentální (duchovní). Záleží na každém z nás, jakou cestu si zvolíme, která je v naší současné rovině bytí pro nás optimální. Povaha a způsob praktikování jógy určují její účinnost. Je-li kladen důraz více na tělesnou stránku, projeví se výsledek především v posílení fyzické síly a pohybového ústrojí. Je-li kladen důraz více na duchovní stránku, můžeme brzy porozumět svým pocitům a nasměrovat sílu myšlení tak, aby zesílil tok energie v našem těle a vzrostla naše vnitřní síla.

Každý jedinec, který se nějakým způsobem přiblíží k učení jógy a toto učení ho osloví, je již vývojově připraven toto učení přijmout.
Individuální přínos se nedá předat, tento musí být nalezen. K józe třeba přistupovat v duchu výroku Svámího Šivánandy "Jedna unce praxe má větší hodnotu než tuny teorie." (3)


1 Gítánanda, Giri: Jóga krok za krokem, v nakl. Dobra&FONTÁNA Olomouc, 1999, 7st., ISBN 80-86179-38-9.
2  Kaminoff, Leslie : Joga  Anatomie, v nakl. Computer Press, a.s. Brno, 2010, st. 27, ISBN 978-80-251-2672-1.
3 Van Lysebeth, André :Učíme se jógu. Vyd. 4., v nakl. Argo Praha, 2003. 18 st., ISBN 80-7203-073-6.