© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.
Harmonizační cvičení
Hana Picková

Hathajóga a její členění
Cílem hathajógy je harmonizace (vyrovnání) fyzického a nervového systému. Tuto harmonizaci zdůrazňuje i název celého směru: slabika ha symbolizuje pozitivní, sluneční či mužskou energii a slabika tha pak její opak - negativní, měsíční či ženskou energii.

Hathajóga představuje ucelený systém fyzických, dechových a očistných cvičení, jejichž cílem je dosažení harmonizace těla, mysli a jemných energií.

Můžeme tedy hovořit o třech základních částech hathajógy:
1. Pránájáma
Cvičení a práce s energií prostřednictvím dechu.
Metody pránájámy budou popsány v samostatné části nazvané. Zde si tedy jen připomeňme, že se jedná o schopnost rytmického a hlubokého dýchání, které je zárukou optimálního obnovování životních sil. Vědomým dýcháním dochází k ovlivňování procesů a stavů lidského vědomí.
3. Šatkarmy (krije)
Očistné techniky
Poslední část hathajógy se týká tzv. očistných cvičení, zvaných krije a nebo též šatkarmy (doslova šestero činností). Jedná se o techniky, které pročišťují především fyzické tělo, některé ale působí i za hranice fyzického těla.

  • Néti - pročišťuje nos
  • Dhauti - pročišťuje jícen a žaludek
  • Basti - pročišťuje střeva
  • Naulí - masáž břicha
  • Kapálabháti - pročišťuje nos a čelní dutiny
  • Trátak - pročišťuje oči


Očistné techniky patří k pokročilejší praxi jógy. Předpokládají určité dovednosti a i přesto je třeba provádět nácvik pod dohledem zkušeného učitele. V žádném případě není vhodné, aby tuto praxi zkoušeli začátečníci jen na základě uvedených článků!



2. Ásany
Fyzická cvičení ásan a sestav
Jak název sám napovídá, jedná se o ásany neboli staticky zaujímané polohy těla, pro něž je důležitý především způsob jejich provedení. Zde se klade důraz na nenásilnost, pozvolnost, pomalost, na řízený pohyb, delší setrvání, pomalý nástup a návrat z polohy a na relaxace mezi pozicemi.
Kromě těchto technik sem patří ještě některé krije (cílené vědomé pohyby spolu s řízeným dechem) a mudry (gesta rukou, obličeje, očí, případně celého těla, vedoucí k lepší komunikaci mezi jednotlivými složkami lidské osobnosti).