Kineziologie
Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D.
Aplikace kineziologie: gymnastická cvičení

Je obtížné kineziologicky rozčlenit značný počet nejrůznějších cvičení na jednotlivých nářadích ve sportovní gymnastice. V následujících analýzách jsme se zaměřili na cvičení na vybraných gymnastických nářadích.

CVIČENÍ NA HRAZDĚ má švihový charakter. Je zde fáze letová i opěrná. Úchop zajišťují flexory ruky a prstů. Ve svalovém řetězci horních končetin jsou při cvičení zapojeny i flexory a extenzory horních končetin a především stabilizátory pletence ramenního. Typickým cvikem gymnastů na hrazdě, kruzích a bradlech je sklopka. Při sklopce stabilizují pánev břišní svaly. Důležitá je i práce svalů dolních končetin - flexory kyčelních kloubů brání poklesu dolních končetin na podlahu. V okamžiku sklopky dochází k explozivnímu natažení v kyčelních kloubech pomocí kontrakce m. glutaeus maximus a mm. ischiocrurales. Přiblížením končetin k trupu se zaujme opěrná fáze.

CVIČENÍ NA BRADLECH zatěžuje především extenzory horních končetin a svaly pletence ramenního. Stoj na rukou zajišťuje m. triceps brachii a rovnováhu izometrické napětí všech flexorů a extenzorů.

CVIČENÍ NA KRUZÍCH klade nároky nejen na obratnost, ale také na svalovou sílu – zejména v opěrných pozicích. Při rozporu je zapotřebí mimořádná síla flexorů ruky a extenzorů paže (m. triceps brachii), adduktorů paže a hlavně síla m. pectoralis major a m. latissimus dorsi.

CVIČENÍ NA BRADLECH O NEJSTEJNÉ ŽERDI představuje kombinaci mezi visem na hrazdě a opěrným cvičením na bradlech. Důležitá je síla extenzorů horních končetin a flexorů rukou, stejně jako flexorů, extenzorů, adduktorů a abduktorů kyčelních kloubů.

KLADINA vyžaduje výrazné koordinační schopnosti a značnou sílu svalstva trupu a končetin. Rovnováha těla na malé opěrné ploše se vyrovnává svaly dolních končetin.

KŮŇ NA ŠÍŘ vyžaduje opěrné polohy. Zatěžuje značnou měrou vytrvalostní extenzory paže (m. triceps brachii) a flexory ruky. Některé cvičební prvky jako nůžky vyžadují i sílu abduktorů dolních končetin (m. glutaeus medius).

PŘESKOK - svaly dolních končetin podílející se na skoku (extenzory kyčle a kolene). Opěrná a odrazová fáze klade požadavky na svaly paže.

PROSTNÁ - přemety, salta, skoky, sklopky, statické prvky (váhy). Rozhodující je vysoká pohyblivost v kyčelním kloubu ve všech směrech. Kromě svalů dolních končetin jsou zaměstnány svaly i horních končetin (m. triceps brachii ad.). Při váze hrají hlavní úlohu na stojné dolní končetině svaly zabezpečující stabilizaci kyčelního kloubu, hlavně abduktory a adduktory. Dále je to vyrovnávací činnost svalů nohy a plantárních flexorů (m. triceps surae). Na dolní končetině co je v zanožení jsou kontrahovány extenzory kyčle. Trup se fixuje prací m. erector spinae.

 

Pracovní list č. 13 ke stažení

Úkol:
Najdi na internetu video či kinogram nějakého gymnastického cviku a udělej jeho kineziologickou analýzu dle tabulky. Pohyb si rozděl do tolika fází, jak je třeba.