© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Kompenzační cvičení
Mgr. Lenka Dovrtělová, Ph.D.
Mgr. Jana Řezaninová

http://sport.aktualne.centrum.cz/
  • Lední hokej je fyzicky náročný, kolektivní sport. Klade vysoké nároky na sílu, rychlost, obratnost i vytrvalost.

  • Profesionální hráči se musí připravovat celoročně, což může vést ke zranění v důsledku přetížení.

  • Při bruslení se zapojují všechny svalové skupiny dolních končetin. (především m. iliopsoas, hamstringy, m. gluteus maximus, m. quadriceps femoris, m. rectus femoris, m. triceps surae, m. tensor fasciae latae)


Lední hokej
  • Hokej se hraje neustále v mírném předklonu, zde jsou hodně namáhány vzpřimovače páteře (m. erector spinae) a bedrokyčelní sval (m.iliopsoas). Při střelbě hráči nejvíce zapojují m. deltoideus a m. triceps brachii.
Nejčastější akutní poranění

během zápasů přibývá osobních střetů a soubojů, časté jsou tržné rány a poranění v oblasti hlavy a obličeje, natažení či natržení svalů, poranění kloubů a zlomeniny kostí.


Chronické potíže

vlivem nerovnoměrného zatížení pohybového aparátu jsou u hokejistů časté svalové dysbalance a poruchy držení těla - skoliotické držení, bederní hyperlordóza, zvýšená hrudní kyfóza. Důsledkem toho jsou bolesti zad, chronická přetížení úponů svalů a degenerativní onemocnění kloubů. U profesionálních hráčů se setkáváme s akutní i chronickou únavou (nedostatečná regenerace a odpočinek, cestování, velké množství tréninků a zápasů).


Výskyt zkrácených svalů u hráčů vyplývá ze základního postoje v mírném předklonu, s pokrčenými dolními končetinami v kyčelních, kolenních i hlezenních kloubech.  Horní končetiny pracují s hokejkou, drženou na jedné straně.

V důsledku držení těla při hře bývají zkráceny krční vzpřimovače páteře, prsní svaly (ramena jsou mírně předsunuta vpřed z důvodu zpevnění a práce s hokejkou), hrudní a bederní vzpřimovače páteře, svaly předloktí (zapříčiněno prací s holí) a svaly dolních končetin.


Kompenzační cvičení:

  • Důkladný a pravidelný statický strečink paravertebrálních svalů, svalů dolních i horních končetin.
  • Kompenzační sport stejnoměrně zatěžující obě poloviny těla (běh, plavání, aj.).
  • Kompenzačním sportem u hráče s dominantní pravou horní končetinou, který drží hokejovou hůl na levou stranu, může být tenis. Při hraní tenisového forhendu dochází k podobnému vyosení páteře na druhou stranu, než je tomu při hraní hokeje.
  • Prevencí zkrácení svalů předloktí, zápěstí a prsů z důvodu držení hokejky může být např. basketbal nebo volejbal - svalstvo ruky a všechny prsty se tak dostávají do obráceného protažení, což brání procesu zkracování svalstva. Prsty jsou nuceny se široce roztáhnout kolem míče a krátce zapružit do maximálního protažení. Podobný účel splní i zařazení prvků z volejbalu, především delší pinkání prsty nebo odhody medicinbalem.