© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Terciární rehabilitace
Mgr. Robert Vysoký

Závěrečná fáze
  • Prospěch řízené ambulantní rehabilitace u nemocných s ischemickou chorobou srdeční byl prokázán mnoha studiemi  na základě zlepšení tolerance zátěže, zvýšení vrcholové spotřeby kyslíku. Příznivě ovlivňuje hemodynamické parametry a zvětšuje funkční kapacitu organismu tím, že snižuje TF v klidu i zátěži, snižuje TK, zvyšuje periferní žilní tonus a vede ke zlepšení kontraktility myokardu.

  • Fyzický trénink se uplatňuje při modifikaci rizikových faktorů ischemické choroby srdeční. Vytrvalostní trénink má pozitivní vliv na pokles triglyceridů a vzestup HDL cholesterolu. Zvyšuje senzitivitu k inzulinu a upravuje glukózový metabolismus, což s redukcí váhy snižuje riziko vzniku diabetes mellitus 2. Typu. Aerobní trénink tak může příznivě ovlivnit všechny komponenty metabolického syndromu.   

  • Ve studii srovnávající řízený a nekontrolovaný aerobní trénink u kardiaků bylo konstatováno zlepšení zátěžových parametrů u skupin trénujících intenzivně a trvale doma a trend ke zhoršení u skupin, které individuálně netrénují. Proto je jedním z dlouhodobých cílů kardiovaskulární rehabilitace dosáhnout pozitivního vztahu nemocného k pohybovým aktivitám s dostatečně silnou motivací pro dlouhodobý, individuální trénink.

  • Z psychologického hlediska působí kardiovaskulární rehabilitace na pacienta velice pozitivně, navrátí ztracenou sebejistotu, zbaví jej strachu z fyzického zatěžování a dodá správný start do aktivního života s eliminací závažného rizikového faktoru - pohybové inaktivity.