2.1.Kondiční příprava

Kondiční příprava je jedna ze složek tréninku, která se primárně zaměřuje na ovlivnění pohybových schopností sportovce. Kondiční příprava více či méně kladně zasahuje různé fyziologické funkce lidského těla, ale dotýká se i procesů psychických.

Kondiční příprava se zaměřuje na celkovou kondici boxera a rozvíjení všech jejich složek: síly, rychlosti, vytrvalosti, ohebnosti a obratnosti. Není pochyb o tom, že žádný sportovec nemůže dosáhnout na vrchol, pokud není dostatečně fyzicky připravený a u úpolových sportů by to mělo platit dvojnásob. Kondiční příprava nejprve rozvíjí všeobecnou zdatnost a poté se zaměřuje na zdokonalování specifických pohybových schopností již potřebných pro daný druh sportu. Rozvíjení vysoké fyzické připravenosti je nejefektivnější cestou k dosáhnutí vysokých sportovních výkonů.

Cílem kondiční přípravy je připravit boxera ve smyslu všeobecném (všeobecná kondiční příprava – VKP) ve smyslu síly, rychlosti, vytrvalosti, obratnosti, a speciálním (speciální kondiční příprava – SKP) a tím zajistit zdokonalení pohybových schopností boxera.

Dělení kondiční přípravy na všeobecnou a speciální je jen teoretické a slouží nám k usnadnění a přehlednosti v plánování tréninkového procesu. VKP je zaměřena na všestrannost a napomáhá růstu SKP a výkonnosti. Trenéři musí mít proto na paměti, že SKP je organickým pokračováním VKP. Ve SKP se rozvíjí důležité speciální schopnosti boxera, a to nejčastěji ve spojení se sportovními dovednosti boxu.

Jak jsme zdůraznili, důvod dělení kondiční přípravy na VKP a SKP je ryze praktický a při sestavování tréninku pracujeme mezi nimi s určitým poměrem, který je pohyblivý, a to v závislosti a na věku boxera, tréninkovém období a individuálních zvláštnostech svěřence.

Zvláště ve vývoji mladého boxera má kondiční příprava nezastupitelné postavení a plní úlohu pohybově vzdělávací, zdravotní a z těchto důvodů ji lze považovat za základní součást sportovního tréninku. Účelnost každého cvičení proto v kondiční přípravě je dána užitečností pro rozvoj boxu.

Pro přehlednost a praktičnost kondiční přípravy lze tělesná cvičení rozdělit na:

a) cvičení všeobecně rozvíjející,

b) cvičení speciální,

c) závodní cvičení,

d) cvičení pro aktivní odpočinek.

2.1.1. Cvičení všeobecně rozvíjející

Zajišťují všeobecnou všestrannost v nejširším slova smyslu a jsou základem pro rozvoj specializované výkonnosti. Tato cvičení nemusí obsahovat prvky z boxu, ale zpravidla obsahují cvičení z jiných sportovních odvětví. To znamená, že jejich pohybová struktura není shodná se sportovním výkonem v boxu. Tato cvičení příznivě působí na rozvoj svalstva, zlepšují koordinační schopnosti, příznivě působí na rozvoj pohybových schopností (S-R-V-O), upevňují a zlepšují kardiovaskulární systém, zatěžují i takové svalové skupiny, které nejsou ve velké míře využívány v boxu (břicho, záda) a uplatňují se jako cvičení pro aktivní odpočinek. Z hlediska praxe jsou nejvíce používaná všeobecně rozvíjející cvičení pro box: všechna dostupná cvičení v přírodě, či tělocvičně, běhy, skoky, šplh, kliky, dřepy, výskoky a poskoky, plavání, lyžování, akrobacie, jarní cvičení a hry a opomíjená cvičení na nářadí, cykloturistika, in-line bruslení, fitness, posilovna, aj.

2.1.2. Cvičení speciální

Jsou zaměřeny již ke zdokonalování výkonu v konkrétním sportu. Jejich pohybová struktura částečně, anebo úplně odpovídá požadovanému pohybovému projevu. Můžeme je rozdělit na cvičení, ve kterých si osvojujeme speciální dovednosti boxu a cvičení, ve kterých usilujeme o rozvoj speciálních pohybových schopností typických pro box. Sem patří a nejčastěji jsou používaná průpravná cvičení včetně honiček, dále herní cvičení, cvičení s medicinbaly, činky – včetně zatížení a použití hmotnosti vlastního těla, odhozy těžkých náčiní, cvičení a práce s těžkými palicemi (viz údery do pneumatiky), izometrická a gymnastická cvičení, cvičení s partnerem a samozřejmě cvičení na aparátech (boxovací pytle, lapy aj.). Výhoda a obliba těchto cvičení spočívá ve využití v různých druzích kruhových tréninků.

2.1.3. Závodní cvičení

Mají ve své struktuře zakomponovány všechny podstatné prvky speciálních cvičení. V podstatě jde o úplné provedení sportovního výkonu za určitých pravidel a hlavně s různým stupněm intenzity. Závodní cvičení jsou hlavním prostředkem k trénovanosti boxera jak v přípravném, tak v hlavním období. Poměr uvedených cvičení musí v závodním období převyšovat součet všech ostatních tréninkových prostředků. V boxu používáme nejvíce opakování základní techniky, stínování (s různými úkoly) a především cvičení ve dvojicích v různých formách: domluvený boj, řízený boje, sparing a cvičný zápas.

2.1.4. Cvičení pro aktivní odpočinek

Jejich využití vypovídá o tréninkové inteligenci trenéra. Jejich používání a pravidelné zařazování do tréninkové jednotky je součástí kondiční přípravy a napomáhá k zotavení boxera a růstu sportovní výkonnosti (viz křivka dynamiky). Příklady cvičení jsou relaxační a kompenzační cvičení, plavání, drobné sportovní hry, vyklusávání, dechová cvičení a strečink.

Pozor: všechna uvedená cvičení je nutné požívat ve správném poměru a intenzitě podle probíhajícího sportovního období.

2.1.5. Příklad předsoutěžní přípravy

Doporučuje se dvouměsíční příprava, která zahrnuje uvedenou VKP a SKP. Z tohoto období jsou 3 – 4 týdny VKP a 3 týdny SKP. V této části se boxer připravuje k plánovanému nebo očekávanému střetnutí či turnaji. Z medicínského hlediska se doporučuje a v přípravě reprezentace se uplatňuje pobyt v horském prostředí bohatém na O2, kde se zlepšují fyziologické schopnosti organismu a tím se zvyšuje jeho práceschopnost (+/- 1000 m n.m.).

V každém týdnu přípravy je žádoucí a didaktické stanovit úkoly přípravy, které se řeší jen pomocí určených prostředků, jako příklad uvádíme níže obsah a náplně týdenního mikrocyklu ve VKP předsoutěžní přípravy:

Zdokonalení VKP (ve složkách S-R-V-O + rozličné sportovní hry, atletika, posilování s využitím činek, jakož i vlastní váhy, dále využití medicinbalů a rozvíjení vytrvalosti a obratnosti např. formou práce (na cestě v přírodě) střední intenzity. Ve speciální části provádět cvičení na rozvoj rychlosti pohybu, jak práci rukou, tak nohou, uplatnění obran a zařazení kontraúderů a zvýšení úrovně senzomotorických procesů (rychlost reakce, odhad času a vzdálenosti apod.) za využití podmíněného boje, aparátů a lap.

V taktické složce potom rozvoj pozornosti, rychlost a způsob myšlení, způsobem podmíněných a volných bojů se speciálními úkoly. Pro názorné pochopení uvádíme následující mikrocyklus Po – Ne jako např.:

Pondělí: velký objem, střední intenzita

1. ranní rozcvička, procházka (tzv. naladění)

2. oblíbená sportovní hra

3. TTP práce ve dvojicích, tedy s partnerem + vybraný KT (různorodý)

Úterý: velký objem, střední intenzita

  1. klasické a speciální rozcvičení, procházka
  2. práce na cestě v přírodě, nebo 45 – 60 min. cross
  3. TTP zdokonalování s partnerem, v uspořádaném kruhu

Středa: velký objem, střední intenzita

1. rozcvičení, imitace úderů (na místě a za pohybu)

2. VKP – sportovní hry

3. TTP – zdokonalování s partnerem – v uspořádaném kruhu

Čtvrtek: střední objem, střední intenzita

  1. VKP (obsah různý případně opět práce na cestě v přírodě, nebo atletický běh se změnou tempa - 45 – 60 min.
  2. zpravidla odpolední regenerace sil, masáže, sauna apod.

Pátek: velký objem, intenzita střední

  1. rozcvičení dle výběru a zaměření, procházka při volné vyklusání
  2. TTP – individuální zdokonalování v TTP s partnerem nebo za použití lap
  3. VKP – sportovní hry a vyklusání.

Sobota : střední objem, střední intenzita

  1. Všeobecné a speciální rozcvičení, vyklusání nebo procházka
  2. opět VKP práce na cestě v přírodě, anebo atletický běh se změnou tempa - 60 – 90 min.
  3. regenerace sil sauna, masáž apod.

Neděle : volný den

Uvedený příklad je jeden z mnoha provedení struktury přípravného mikrocyklu, které jsou podmíněny změnami ve struktuře přípravy vedoucí k zachování dynamiky sportovního výkonu. V úpolových sportech obecně probíhá řešení úkolu dynamiky sportovní přípravy vyznačujících se tradičně v proměnlivých podmínkách a způsobech přípravy vyznačující se přizpůsobivostí k plánovaným cílů tréninkové přípravy, kde hledáme nejlepší originální řešení za použití zákonných tendencí vycházejících z teorie a praxe tréninkové přípravy. Aby nedošlo k zastavení růstu výkonnosti je zřejmé, že musíme manipulovat jednak s obsahem, způsobem, objemem a intenzitou zatížení s ohledem na věk sportovce anebo se musíme přizpůsobovat jeho individualitě tak, abychom ovlivňovali a rozvíjeli již dříve uvedené pohybové schopnosti (S-R-V-O a pohyblivost) ve smyslu všeobecném, od kterých jsou odvozeny speciální pohybové schopnosti.

2.1.6. Kruhový trénink

Všechny uvedené složky kondiční přípravy se mohou provádět s náčiním ale i bez náčiní. Platí, že vysokého mistrovství může dosáhnout jen ten boxer, který se pravidelně a celoročně připravuje a svoji přípravu začíná s postupným zatížením, které zvyšuje v závislosti na výsledku své trénovanosti, kterou zaměřuje v poslední fázi k cílenému turnaji anebo soutěži. Postupné zatížení musí být efektivní v průběhu celé celoroční přípravy a v plynulém přechodu přes jednotlivá období přípravy (přípravné období, závodní období a přechodné období), kde se způsob a provedení přípravy musí lišit. Tato příprava obsahuje všechny zmíněné prvky kondiční přípravy (sílu, rychlost, vytrvalost a obratnost) a to buď s aerobním, nebo anaerobním zaměřením. Tato forma se může uplatňovat i u nezávodních jedinců (kondičních boxerů). Pokud zahajujeme přípravu v přípravném období, je nutné začít pracovat v aerobním režimu, který se uplatňuje na začátku výcvikových táborů, kde chceme v určitém poměru realizovat všeobecnou a speciální přípravu. Pro základní všeobecnou náplň můžeme využívat náčiní např. tenisové míčky, medicinbaly, švihadla, expandéry, činky a ve speciální přípravě i aparáty (pytle). Lze doporučit i doplňkové sporty a hry (atletika, plavání, běh na lyžích a ostatní). Zvláštním způsobem provedení jsou určité formy kruhových tréninků, kde mohou být podle uvážení zastoupeny všeobecné, ale i speciální prostředky odvislé od doby přípravy, úrovně pohybových schopností boxera. Takový KT může být zaměřený na zvýšení funkčních možností, anebo celkově na všeobecný či speciální rozvoj pohybových schopností podle požadavku trenéra.

2.1.6.1. Základní program

V níže uvedeném příkladu uvádíme tzv. základního programu, který bude probíhat podle určitých metodických pravidel a patří k technicky nenáročným. Většina cvičení má acyklickou strukturu, ale v KT vytváříme uměle cyklický charakter s mnohonásobným, anebo časově omezeným opakováním. Do komplexu KT jsou zahrnuta cvičení s náčiním i nářadím, dle možností lze použít i trenažéry a počet stanovišť modifikovat (zpravidla 8 – 15). Samozřejmě musí být jasně určeno provedení, dávkování zatížení, individuální zvláštnosti jedince a způsob odpočinku. Níže uvedený komplex KT obsahuje 12 stanovišť, kde se střídá zatížení různých svalových skupin:

  1. boxerský postoj, přímé údery do stěny oběma rukama,
  2. točení medicinbalu kolem trupu ve stoji
  3. dřep na jedné a potom i druhé noze s přenášením hmotnosti, ruce v týl,
  4. přeskakovaní medicinbalu přes vrchol jednonož, anebo sounož,
  5. stoj rozkročný, předklon, předpažit, v rukou malé činky a upažovat do napjatých rukou
  6. leh na břiše, vzpažit, záklon trupu a současně zapažit a unožit,
  7. výskoky střídavě na švédskou lavičku, anebo zvýšenou podporu,
  8. boční anebo čelné kruhy, činky v rukou,
  9. v základním postoji natahování expanderu, střídavě levá a pravá,
  10. sed – leh
  11. člunkový běh se zrychlením mezi metami,
  12. kotoul vpřed i vzad z místa (na žíněnce).

Způsob provedení závisí na erudici trenéra, pohybových schopnostech cvičence a také prostředí. Dle možností se doporučuje provádět taková kondiční cvičení ve vyšších nadmořských výškách. Tato příprava je základem přípravného období (PO), kdy dochází k budování a výstavbě základu fyzických schopností a zpravidla probíhá v poměru 4:1 ve prospěch všeobecně kondiční přípravy (VKP) ke speciální kondiční přípravě. V zimním období tento poměr se upravuje na 3:2 a u pokročilých se příprava stabilizuje do časového intervalu tak, jak probíhá utkání tj. kolo 3 minuty. Samotná příprava začíná na limitu 4x3 min a po přestávce 1 min pokračuje. Postupně se zátěž zvyšuje na větší počet kol na základě připravenosti boxera. Pokud trenér zjistí, že intenzita je nepřiměřená, anebo že boxeři jsou vyčerpaní, tak přípravu v tomto směru ukončí. Tato příprava se zpravidla stupňuje v praxi až do výše 12 kol. Pokud boxeři takovou zátěž vydrží, můžeme konstatovat, že jsou dobře kondičně a fyzicky připraveni.

2.1.6.2. Pokročilý program

Cestou k takové přípravě jsou zpravidla kruhové tréninky (KT) ať už všeobecného či speciálního zaměření. Jako příklad uvádíme jeden KT. Předpokladem úspěšného zvládnutí takového tréninku je důkladné rozcvičení celého těla v čase 15 minut.

Cvičení v kruhu probíhají na pracovních stanovištích v počtu 8 – 15 (dle zaměření a úvahy trenéra) a to 3Os práce a 30s odpočinku, kde v čase odpočinku se provádí aktivní uvolňování svalstva formou protřepávání, poskoků a dýchání. Tento trénink probíhá za i za pomocí speciálního a všeobecného nářadí. Zatížení a intenzita se řídí podle požadavku a zaměření přípravy a kontroluje se dle tepové frekvence. U vyspělých a dobře připravených boxerů lze odpočinek zrušit (mezi jednotlivými pracovišti) a odpočívat až na závěr po dokončení celé série.

Tab. 1: Příklad Kruhového tréninku

Forma přípravy

KT

Počet pracovišť

8

Režim

30s práce 30s

Intenzita

submax – max

Počet sérií

2 – 5

Odpočinek mezi sériemi

Aktivní

Popis jednotlivých stanovišť:

  1. střídavé poskoky s direkty při zatížení malými činkami na vyvýšené podložce
  2. sklapovačky
  3. údery v sériích obouruč do pytle
  4. přeskoky sounož přes medicinbal, anebo lavičku (možno i s meziskoky-pérováním.)
  5. opakované kliky se zvýšenou podložkou (židlí) pod nohama
  6. házení medicinbalu obouruč do stěny tak, aby se letící medicinbal vrátil na prsa cvičícího
  7. ve vzporu ležmo poskoky se současným skrčováním dolních končetin (tzv. „bulharky“)
  8. otáčení trupu ve stoji kolem svislé osy, s činkovou žerdí vzadu na ramenou vlevo a vpravo do středové osy, pohled směřuje na přední konec žerdi

Pozn.: Tento trénink lze provádět i s dospívající mládeží (boxery) s patřičným omezením výše uvedených hodnot vzhledem k věku a vyspělosti cvičenců.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-09-15 17:07:24