Co je to džúdó

Džúdó je soutěžní úpolový sport, pocházející z Japonska, který je od roku 1964 také součástí olympijských her. Společně s dalšími japonskými bojovými uměními, například aikidó, kendó, karate, se zařazuje mezi tzv. nová bojová umění (šin budó). Džúdó je eklektickým systémem. Japonské znaky džúdó (viz obr. 1) ve volném překladu znamenají cestu jemnosti, povolnosti.

obrázek

Obr. 1: Znaky Džúdó (1)

Džúdó založil na konci 19. století japonský intelektuál Džigoro Kanó. Až do 2. světové války se džúdó rozvíjelo především v Japonsku, pod vedením učitelů Kanóva vzdělávacího institutu Kódókan. Od padesátých let 20. století se džúdó, které bylo do té doby chápáno jako kompletní bojové umění, zapojilo do světového sportovního hnutí a přizpůsobilo se evroamerickému chápání kompetitivního sportu. Tento proces umožnil džúdó dynamický rozvoj po celém světě a také vstup do programu olympijských her. Džúdó je charakterizováno velkým množstvím různých technik, zahrnujících zejména hody a znehybnění. Údery a kopy jsou v džúdó součástí systematiky technik, vzhledem k soutěžním pravidlům se ale v džúdó vůbec nepoužívají a téměř ani nevyučují. Nácvik technik se tradičně provádí prostřednictvím tzv. kata, predefinovaných pohybů obránce i útočníka a pomocí randori, cvičného volného boje podle stanovených pravidel. Cílem v džúdó je vítězství v šiai, v soutěžích, které se pořádají na různých úrovních. Džúdó je také v mnohých vzdělávacích soustavách součástí výuky školní tělesné výchovy, nebo školního sportu.

Tato učebnice je vytvořena podle obsahu předmětu Džúdó, povinném pro obor Speciální edukace bezpečnostních složek na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Učivo této učebnice navazuje na znalosti pádové techniky. Bez znalosti pádové techniky není možné studovat tuto učebnici. Doporučujeme také prostudovat základy džúdó a zejména průpravná cvičení znázorněna a popsaná v učebnici Základy úpolových sportů pro tělesnou výchovu a sport. Na obsah materiálu Džúdó navazuje elektronický multimediální studijní materiál Metodika džúdó.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-09-12 20:45:44