152 Laboratoř analýzy sportovního výkonu

Analýza složení těla InBody 720 200 Kč

Analýza složení těla InBody 720

Popis přístroje

Měření složení těla na principu bioimpedance.

Doporučení před měřením

Před měřením výrazně nejíst, nepít, nezatěžovat organismus výkonem. Měření probíhá bez prstýnků, řetízků, apod., případně bez těžších předmětů.

Kontraindikace

Měření se neprovádí u osob s kardiostimulátorem.

Časová náročnost

Samotné měření trvá v řádu pár minut, s přípravou do 15 minut.

Výstupní data

Množství vody, tuku, bílkovin a minerálních látek. Hmotnost.

Výpočet BMI, procenta tuku, svaloviny.

Odhad vnitřního tuku, u neplnoletých tělesné výšky.

Segmentární analýza tuku, svaloviny.

Analýza tělesné vody.

Návrh na změny množství tuku a svaloviny.

Celkové kondiční skóre.

Historie měření.

Výstup v podobě číselné tabulky nebo list A4 s daty i grafy.

Dita Hlavoňová, Jan Cacek, Eduard Hrazdíra

Siloměrné desky Kistler

Popis přístroje

Slouží k měření silového působení na siloměrné desky. Nejčastěji se využívá stabilometrie a výskoková ergometrie.

Bez specifických požadavků.

Bez kontraindikací.

Časová náročnost

Dle způsobu měření od pár minut do několika hodin. Samotná měření probíhají v řádu sekund až minut (výskoky, výdrže v postojích,..).

Výstupní data

Výstupem je množství dat vycházející ze silového působení na siloměrné desky. Výstup je číselný v tabulkové podobě nebo jako grafický soubor.

Eduard Hrazdíra, Tomáš Vencúrik

Analýza složení těla BodPod

Popis přístroje

Přístroj umožňuje celotělovou denzitometzii na principu pletysmografie. Jedná se o neinvazivní zjištění složení těla na principu sledování změn objemů.

Doporučení před měřením

Vzhledem k principům probíhá měření pouze v přiléhavých plavkách a koupací čepici.

Kontraindikace

Možné omezení u osob s klaustrofobickými tendencemi. Děti od 2 let, ostatní do rozměrové kapacity přístroje (více jak 200 kg nebo 2 m).

Časová náročnost

Samotné měření do několika minut, včetně 2 minut uvnitř přístroje, s přípravou do půl hodiny.

Výstupní data

Složení těla - množství tukové a netukové složky, objem těla, denzita, hmotnost. Měření objemu plic (TGV). Energetický výdej (RMR). Data v podobě A4 s obecnými údaji nebo i grafy s historií.

Eduard Hrazdíra

Měření rychlostních schopností - fotobuňky

Popis přístroje

Dvoupaprskové fotobuňky Swift performance. Měření času běhu, startovní reakce, výdrže, apod.

.csv

Tomáš Vencúrik, Dominik Bokůvka

Systém pro přímé sledování hráčů – Statsport

Popis přístroje

Systém pro sledování hráčů metodou GPS.

Doporučení před měřením

Měření je možné provádět pouze ve venkovních prostorách. K dispozici je 20 sledovacích jednotek, doba použití je závislá na výdrži baterie.

Výstupní data

Online sledování dat na tabletu - max. rychlost, celková vzdálenost, intenzita, únava,.. Porovnání mezi hráči. Možnost stažení a uložení dat z GPS příjmačů.

Tomáš Vencúrik, Dominik Bokůvka

Analyzátor krve – Reflotron

Popis přístroje

Analýza krve, plasmy nebo krevního séra.

Doporučení před měřením

Jedná se o invazivní metodu - získání kapilární nebo žilní krve (30 µL).

Časová náročnost

2-3 minuty, 60 testů za hodinu.

Výstupní data

Parametry enzymů, metabolitů, lipidů, hemoglobinu a draslíku. Data jsou tištěna z integrované tiskárny.

Jan Cacek

1080 Sprint

Popis přístroje

Přístroj 1080 Sprint od firmy 1080 Motion je inovativní zařízení určené pro tréninkové, diagnostické a rehabilitační účely. Tento stroj umožňuje uživatelům simulovat různé pohyby a aktivity, a to s vysokou přesností a variabilitou (přidaný odpor pohor či přidaná asistenční síla). Díky svému designu s vysokým výkonem umožňuje 1080 Sprint monitorovat sílu a rychlost pohybů, což z něj činí skvělý nástroj pro sportovce, fyzioterapeuty a trenéry. Systém také poskytuje data pro analýzu a sledování pokroku sportovců během tréninku, identifikace asymetrií a případně stanovení individuální rychlostně silové křivky u lokomočních lineárních pohybů (sprint, plavání, bruslení).

Doporučení před měřením

Pro optimální interpretaci výsledků je nezbytné, aby všechny pokusy particapnt prováděl maximálním možným úsilím. Je tedy nezbytná redukce tréninkové zatížení (optimálně 48 hodin) předcházející měření. Před samotným měření je nutné důkladná příprava formou rozcvičení a zahřátí na odporovou či asistenční formu rychlostního výkonu. V případě běhu je nezbytně nutné mít vhodnou specifickou obuv (halová obuv v tělocvičně, tretry na běžecké dráze, kopačky v případě travnatého povrchu). V případě použití modality asistence je nevyhnutá familiarizace pro validní měření a dodržení bezpečnosti.

Kontraindikace

Poruchy pohybového aparátu (po úrazech, neurologická a metabolická onemocnění) zabraňující provádění pohybů vysokou rychlostí s přídavným odporem či asistencí přístroje.

Časová náročnost

Časová náročnost měření je odvislá od zvolené testové baterie. V případě individuálního stanovení rychlostně-silové křivky lineárního běhu se jedná o 30 minut.

Výstupní data

Zaznamenávány jsou silové (force), rychlostní (speed) a výkonové (power) parametry ve frekvenci 333 Hz.

152 Laboratoř analýzy sportovního výkonu

UKB, Kamenice 5, budova E34