VÝUKA LEZENÍ NA ZŠ A SŠ – UMĚLÉ HOROLEZECKÉ STĚNY

ÚVODNÍ SLOVO

Horolezectví je pohybovou činností člověka na rozhraní sportu a životního stylu. Každý si v něm může nalézt to, co jej nejvíc oslovuje. Jak maximální fyzický výkon a překonání vlastní fyzické schopnosti ve sportovních bezpečně odjištěných cestách, tak uspokojení dobrodružství a prožití plné maximální psychické koncentrace v tradičních směrech na skalních a horských stěnách.

V posledních třiceti letech se horolezectví rozvinulo do mnoha směrů a formátů. Budování umělých lezeckých stěn ve městech otevřelo přístup k přirozenému lezeckému pohybu široké veřejnosti a lezecká stěna se stala využívaným a populárním prostředkem rozvoje fyzické kondice, ale také odvahy, odhodlání a odpovědnosti v nejedné základní či střední škole.

Lezecký pohyb je přirozený a jako takový je zejména dětmi velmi oblíben. Umělá stěna je prostředí, kde je možné eliminovat vnější rizikové faktory, tak jak je známe z vnějšího prostředí skal a hor. Co však není možné eliminovat, jsou lidské chyby a nedostatečná koncentrace věnovaná jištění. Bez přítomnosti dokonalé kontroly a plně uvědomělého chování platí při lezení na umělé lezecké stěně, že se stejně jako ve skalách a horách jedná o sport, při němž hrozí riziko velmi vážných až fatálních úrazů.

Z mnoha lezeckých forem a disciplín si představíme dvě odvětví sportovního lezení, které jsou nejčastěji provozovány v rámci školní výuky lezení na umělých stěnách a v rámci volnočasových zájmových aktivit dětí a mládeže: bouldering a sportovní lezení na obtížnost.

 


Mgr. Radek Lienerth (garant materiálu Výuka lezení na ZŠ a SŠ), lienerth@mail.muni.cz
Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 54971 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 1075 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová, M.Blažová
Creative Commons License VÝUKA LEZENÍ NA ZŠ A SŠ – UMĚLÉ HOROLEZECKÉ STĚNY by Mgr. Radek Lienerth, Mgr. Jiří Baláš, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/horosteny/.
Investice do vzdělávání