Absence pohybové aktivity nás dožene, míní děkan FSpS

Pohyb provází celý jeho život. Odmala sportuje, stejně jako tři jeho synové. Jako odborník na kondiční trénink a atletickou přípravu předává své zkušenosti a znalosti řadě reprezentantů České republiky. A také posluchačům na vysoké škole. Jan Cacek se loni v březnu stal děkanem Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Vede ji tedy od doby, kdy planetu zasáhla koronavirová pandemie.

8. 2. 2021

Bez popisku

31. ledna 2021 vyšel rozhovor s děkanem Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, PhDr. Janem Cackem, Ph.D. na téma absence pohybu v koronavirové době a dopadu nedostatku pohybu na českou populaci.

Právě možností pohybu, který posiluje zdraví nás všech, však v nouzovém stavu výrazně ubylo. „Například z hlediska dětské obezity patříme mezi nejhorší země celosvětově a doba koronavirová to jenom prohloubí,“ varuje třiačtyřicetiletý Cacek.

„Doporučení hovoří, že by dítě nemělo sedět před obrazovkou, typicky počítačovou, déle než dvě hodiny denně. Ovšem jen dnešní online výuka navozuje stav, kdy u ní sedí čtyři hodiny a pak ještě třeba hrají nějaké hry. V okamžiku, kdy mám nižší úroveň zdatnosti, jsem obéznější, méně emočně stabilnější a tak dál, lze očekávat obrovské finanční náklady na správu poničeného stavu,“ říká v rozhovoru děkan Fakulta sportovních studií MU Jan Cacek.

Autor rozhovoru: Jaroslav Kára

Foto: Deník / Attila Racek

Celý rozhovor


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info