Nově vzniklý institut hledá české wellness

14. 10. 2019

V Brně vznikl v Český wellness institut (ČWI), který je sdružením odborníků, organizací i nadšených zájemců o wellness. Společně se zabývají vším co člověk potřebuje, aby byl radostný, spokojený a zdravý. Institut vznikl při Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity a s podporou amerického National Wellness Institute. Kromě osvěty významu slova wellness, které znamená více než lázně a vířivky, institut připravuje odborné diskuse, vzdělávací akce a v tuto chvíli také on-line průzkum s názvem: Co je to “české wellness”?

Wellness je termínem, který je dnes používán v mnoha oborech a oblastech, a to často bez jasného vysvětlení významu tohoto slova. Existuje mnoho wellness programů a wellness služeb. Stejně tak je mnoho wellness odborníků rozesetých napříč obory, které pečují o zdraví a pohodu člověka různými metodami a přístupy.

Wellness jako profese, která propojuje akademiky i praktiky

“Wellness je profese v zahraničí uznávaná jako odborná neléčebná péče o všechny složky zdraví člověka. Zabývá se celkovou pohodou člověka v pracovním i osobním životě, nejen jeho fyzickým nebo psychickým zdravím. Aktivitami ČWI bychom chtěli toto více celostní vnímání zdraví podpořit i v českém prostředí,” popisuje Jana Stará, prezidentka Českého wellness institutu.

Český wellness institut vznikl při Fakultě sportovních studií MU v Brně jako výsledek několikaleté studentské a doktorské práce a spolupráce s dalšími kolegy, kteří stojí u vzniku organizace. Cílem tohoto partnerství je vytvořit most mezi vědeckým poznáním a každodenními zkušenostmi, mezi akademickým prostředím a praxí.

Stejně jde o otevření dialogu napříč různými obory, které se na první pohled zdají odlišné, ale propojuje je zájem o zdravý rozvoj a život člověka. Do výčtu wellness profesí by se mohli zařadit fyzioterapeuté, pedagogové, sociální pracovníci, výživoví poradci, trenéři, koučové, osobní asistenti, lékařské sestry, ale i manažeři a team lídři nebo aktivisté či sociologové. Pro tyto i další odborníky institut plánuje vzdělávací a networkingové akce a odborné diskuse.

Z těch nejbližších plánovaných akcí například:

Wellness odpoledne s ČWI (Brno, 24. listopadu)

Český wellness institut rozvíjí odkaz amerického National wellness institutu

ČWI je zástupce České republiky v komisi NWI International Standing Committee, která usiluje o propagaci wellness napříč různými světadíly, státy i kulturami. Cílem českého institutu tedy není čistě přebírat zahraniční učení, ale společnou diskusí vymezit specifika českého wellness, najít co máme společného, co jedinečného a kde zůstávají bílá místa, která můžeme rozvíjet.

“Wellness je již přes 40 let zkoumaný koncept celkově zdravého života. Přesto má každý člověk jedinečný návod na to, aby mu bylo dobře. Proto Český wellness institut začíná hledáním tzv. českého wellness,“ říká Jana Stará.

Chcete-li se zapojit do online průzkumu, najdete jej zde: http://bit.ly/WELLNESSdotaznik

Kontaktní osoba: Jana Stará
Email: info@ceskywellnessinstitut.cz