S doktorskou stáží až do Jihoafrické republiky

Doktorský student Mgr. Vincent Anton se v rámci povinné měsíční stáže vydal v jarním semestru až na druhou polokouli, do města Potchefstroom v Jihoafrické republice na North-West University.

18. 6. 2024

Bez popisku

„Primární motivací, proč se vydat na stáž, byly samozřejmě kredity, nicméně když už mám někam jet, tak ať to stojí za to! Veškerá komunikace probíhala s profesorkou Moss, která se mě i osobně ujala. Aktuálně se sice věnuje jiné problematice, má však velmi bohaté zkušenosti související s tématem mého disertačního projektu. Veškeré konzultace tedy byly přínosné jak po stránce akademické, tak po stránce geokulturní – přecijen je situace v Jihoafrické republice v některých ohledech trochu jiná.

V prvních dnech jsem se setkal s výpravou ze záhřebského KIF, která v rámci ERASMUS+ turné udělala pětidenní zastávku na NWU a postarala se o zábavné uvítání. Součástí akce byla například přednáška dr. Boka Adaptace na vytrvalostní trénink a prezentace fakulty s cílem nalákat africké studenty na využití nabídky studijního pobytu v Chorvatsku v rámci projektu ERASMUS+. Zejména po zmínce o lyžařském kurzu dokázal málo který student skrýt své nadšení.

Na PhASRec jsem dostal přidělené místo, kde jsem se mohl věnovat vlastní práci. Bonusem pak byly pozvánky na workshopy a různá školení. Jedním takovým byl training day společnosti NIRx, která se zabývá výzkumem, vývojem a aplikací technologie fNIRS. Ta umožňuje sledovat změny okysličení krve, využití je tedy velmi široké, od témat čistě sportovních po psychologicky zaměřené (např. rozhovory, atd). Načasování stáže bylo optimální s ohledem na další workshop, který se na PhASRec zrovna rozjížděl. Jeho cílem je vzdělávat a podporovat zaměstnance ve využití Scoping review jako nástroje k rozšíření jejich výzkumné činnosti,“ zhodnotil svou stáž.

Na otázku, čím naplnil volný čas, říká: „Protože je při návštěvě JAR nutností vidět Big5, volné dny jsme využili k cestování po okolí, především do přírody. Největší nevýhodou tohoto rozhodnutí je, že po návštěvě Drakensberg a okolí ztratily naše Alpy svoje kouzlo.“


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info