Středoškoláci na návštěvě fakulty

V rámci spolupráce se středními školami nás v polovině dubna navštívili studenti a studentky ostravské Střední odborné školy AHOL a brněnského gymnázia Křenová.

2. 5. 2022

Jaké to je studovat na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity? To se přišla 11. 4. 2022 podívat více než dvacítka studentů a studentek oboru sportovní management ze SOŠ AHOL v čele s vyučujícím tělesné výchovy a všeobecných předmětů na tamní škole Tomášem Horáčkem, který je zároveň absolventem programu Tělesná výchova a sport na FSpS. Skupinu nejprve čekala komentovaná prohlídka po fakultě včetně návštěvy knihovny a přilehlých kampusových fakult. V laboratořích sportovní diagnostiky si pro ně připravili program dr. Michal Bozděch a Mgr. Vojtěch Grün. Středoškoláci a středoškolačky zavítali také přímo do výuky, a to do předmětů Základní gymnastická příprava dr. Pavlíny Vaculíkové, v posilovně pak mohli vidět Úvod do kondičního tréninku pod vedením Mgr. Terezy Králové.

Poté se dozvěděli více o možnostech a benefitech studia či budoucím uplatnění absolventů/tek. Právě na uplatnění po škole, ale i na skladbu přijímacích zkoušet či rozdíly mezi studiem na SŠ a VŠ směřovala většina dotazů.

Největší zájem u studujících vzbudila sportovní zařízení FSpS, zejména hala míčových sportů. Jelikož se jednalo o studenty a studentky 1. ročníku SŠ, byl program upraven tak, aby měli z exkurze především pozitivní zážitek a užili si atmosféru Kampusu i FSpS.

Program připravila PhDr. Tereza Možná.

Druhá skupina, tentokrát brněnských studentů a studentek Gymnázia Křenová, nás navštívila v úterý 19. 4. v rámci kariérního dne. Po krátkém představení studijních programů, základních přijímacích kritérií a disciplín, část studentů navštívila laboratoře pod vedením dr. Struhára. Studující měli možnost vidět v testování v praxi, díky právě probíhajícímu výzkumu. Druhá část studentů absolvovala prohlídku sportovní fakulty, lékařské fakulty, kde pobíhá část výuky, univerzitní knihovny a menzy.

Otázek nepadlo mnoho, jelikož se jednalo o první ročníky gymnázia a studující často neměli představu o budoucnosti na vysoké škole. Po výměně skupin bylo zřejmé, že studenti a studentky vyšších ročníků jsou studiu na vysoké škole přece jenom blíže.

U gymnazistů a gymnazistek měla velký úspěch univerzitní knihovna. Většina otázek směřovala na náročnost studia a jednotlivých studijních oborů nebo na rozvržení akademického roku a kreditový systém. Jejich pozornost zaujala i možnost vycestování během studia jednak v rámci Erasmu+ ale i díky dalším smlouvám.

Exkurze proběhla v přátelském duchu a žáci a žačky Gymnázia Křenová odcházeli s hlavou plnou nových informací. Velké poděkování patří všem zainteresovaným a především dr. Struhárovi za laboratorní program.

Program připravila Mgr. Alexandra Žirovnická.