08

Porovnání mládežnických fotbalových týmů pomocí unifit-test 6-60 u věkové kategorie U11

Úroveň pohybových schopností a dovedností u pěti fotbalových týmů (AC Sparta Praha, Bohemians 1905, SK Dynamo České Budějovice, 1. FK Příbram a SK Tochovice) jsme porovnávali pomocí standardizované testové baterie UNIFIT-TEST 6-60. Naším cílem bylo zjistit, jestli mají výsledky testů souvislost s postavením v tabulce.

Fotbal patří v České republice spolu s ledním hokejem k nejpopulárnějším sportům. Proto chceme poukázat na připravenost hráčů prvoligových týmů narozených v roce 2000, kteří hrají nejvyšší soutěž ve své kategorii (1. liga žáků) a u jednoho týmu z okresní soutěže (SK Tochovice). Testování jsme prováděli po dobu 5 víkendů, týmy jsme měřili vždy v úterý. Teplotní rozmezí se pohybovalo mezi 15–20°C. S hráči jsme pracovali od úvodní části tréninku. V úvodní části tréninkové jednotky došlo k zahřátí organizmu, mobilizaci kloubního aparátu a aplikaci dynamického strečinku. V dalším průběhu tréninku jsme se věnovali samotnému testování. Hráči prováděli testování v kopačkách a tréninkovém oblečení. Hráči měli vždy dva pokusy a zapisoval se lepší výkon. Při časových měřeních jsme použili dvoje stopky. Pokud jsme se lišili, zprůměrovali jsme čas, a ten zapsali. Po doběhnutí všech hráčů jsme přešli na druhou disciplínu. Skok daleký z místa jsme prováděli z jedné z autových čar směrem ven z hřiště. Třetím testem byl počet lehů-sedů za 1 minutu. Výdrž ve shybu jsme měřili v kabině. Upevnili jsme speciální tyč do dveřního rámu, na kterou jsme chlapce vysadili, a když byli připraveni, tak jsme je pustili. Na dvou stopkách jsme měřili čas do chvíle, kdy brada probanda spadla pod úroveň tyče.

Metodika

Našeho testování se zúčastnilo 5 týmů. Čtyři hrají nejvyšší žákovskou soutěž a jeden okresní soutěž. Na začátek je nutné říci, že sice naše výsledky leccos napovídají, ale jde o týmový sport, kde rozhodují i jiné determinanty. Hráči s horšími výkony dohánějí svou slabší fyzickou připravenost dobrou poziční hrou, předvídavostí a taktickou vyspělostí. Důležitou informací je, že hráči SK Tochovic jsou v průměru starší než ostatní čtyři mužstva, protože se jedná o okresní tým, a tudíž je zde těžké složit hráče pouze z jednoho ročníku. Proto zde můžeme najít hráče narozené v rozmezí narození 1998–2001. Srovnání nabízíme pro zajímavost.

Běh 4×10 m

První disciplínu ovládli hráči Sparty. Jejich průměrný výkon 10,7 s je velice slušný. Druhá Příbram měla 10,9 s, třetí Budějovice 11,2 s, čtvrtí Bohemians ještě o desetinu horší – 11,3 s a Tochovice 11,4 s. U posledního týmu je potřeba vzít v potaz, že hráči jsou sice v průměru starší než ostatní čtyři mužstva, ale zároveň méně trénovaní. Celkový průměr všech čtyř ligových týmů je přesně 11 s. Co se týče individualit, v první desítce nejlepších časů (10,1–10,4 s) se vyskytlo 12 hráčů. Celkově 7 fotbalistů Sparty, 2 z Příbrami a po jednom z Bohemians a Českých Budějovic. Nejrychlejších časů dosáhl hráč ze Sparty a z Bohemians, shodně 10,1 s. Zajímavostí je, že i jeden hráč Tochovic, ročník narození 1999, zaběhl také 10,1 s.

Graf 15 Průměrné výsledky 4×10 m (s)

Skok daleký z místa

V druhém testování opět dominovala Sparta s průměrným výkonem 188,9 cm. Druhé skončily České Budějovice s 181,5 cm, dále Bohemians 175,8 cm, čtvrté výkonem 172,6 cm Tochovice, které pouze v této disciplíně předčily jeden tým. Nejhůře dopadli hráči Příbrami s průměrným výsledkem 167,1 cm. Celkový průměr všech čtyř ligových klubů je 178,1 cm. V individuálních výkonech kralovali Sparťané. Hned první čtyři jsou z tohoto klubu. Celkově se do první desítky výkonů (195–222 cm) vešlo hned sedm hráčů tohoto pražského klubu. Dále mají své zastoupení České Budějovice (2) a Bohemians (1 hráč). V této disciplíně neobstála Příbram, která dopadla týmově poslední, a nikdo se individuálně neprosadil. Nejlepší výkon podal brankář Sparty s výsledkem 222 cm.

Graf 16 Průměrné výsledky ve skoku z místa do dálky (cm)

Leh-sed za 1 minutu

V této disciplíně zvítězili hráči Bohemians těsně před Spartou. Je to také jediná disciplína, kterou sparťané jako tým neovládli. Průměrný počet vítězného celku činí 49,1 leh-sedů za 1 minutu. V průměru o tři desetiny zaostala Sparta s výsledkem 48,8. Třetí České Budějovice udělali 47,1 leh-sedů. S výraznou ztrátou byla čtvrtá Příbram s průměrným výsledkem 43,8 a páté Tochovice dosáhly 42,8 leh-sedů za 1 minutu. Celkový průměr čtyř ligových klubů činí 47,1. Nejvíce těchto cviků za předem určený čas udělal hráč ze Sparty, konkrétně 69. Zajímavostí je i to, že pouze dva další sparťané se dostali do deseti nejlepších výkonů (54−69), kam se vešlo 12 hráčů. Nejvíce zástupců měli Bohemians, a to pět. Jen o jednoho méně měly Budějovice. Z Příbrami se žádný zástupce do elitní skupiny nepropracoval.

Graf 17 Průměrné výsledky v počtu leh-sedů za 1 minutu

Výdrž ve shybu

Zde ukázala největší výdrž Sparta, jejíž hráči v průměru vydrželi nad hrazdou 22,2 s. Druzí Bohemians viseli průměrně 18,6 s. Třetí Budějovice 16,2 s, čtvrtá Příbram přesně 16 s a poslední Tochovice 15,6 s. V této disciplíně jsou nejzajímavější Budějovice, které jsou sice až třetí, ale předvedly tři skvělé výkony, které vyrovnaly slabé výkony některých jedinců. Celkový průměr všech čtyř prvoligových klubů činí 18,1 s. Nejdéle zvládl viset fotbalista Českých Budějovic, a to obdivuhodných 48,2 s. Za zmínku stojí i druhý výkon 42 s, který se podařil znovu hráči z Českých Budějovic. Do elitní desítky časů (29,5–48,2 s) se dostal ještě jeden hráč jihočeského klubu. Dále se tam umístili tři hráči Sparty a Příbrami. Jednoho zástupce v top desítce měli i Bohemians. Svého zástupce měly i Tochovice, jejichž jeden hráč dokázal vydržet 35,1 s.

Graf 18 Průměrné výsledky ve výdrže ve shybu (s)

Výsledky

Nejlepším týmem byla pražská Sparta. Jejich průměrné hodnoty jsou ve třech disciplínách ze čtyř nejlepší. A v leh-sedech za 1 minutu je porazili jen Bohemians 1905, které jsme vyhodnotili jako druhý nejlepší tým. Těsně za nimi skončily České Budějovice. Čtvrtá byla Příbram a nejhůř dopadl okresní tým Tochovic.

Microsoft Office Excel nám dopomohl k vytváření tabulek a grafů.

Výsledky nemusí odpovídat postavení v tabulce. V dnešním fotbale totiž rozhoduje mnoho faktorů, například taktická či technická stránka. Přesto nabízíme tabulku po polovině soutěže sezóny 2011/2012 a vzájemné zápasy čtyř zúčastněných týmů našeho testování. Závěrem bychom podotkli, že hráči Sparty a Bohemians převyšují své vrstevníky jak v testování, tak postavením v tabulce.

Tabulka 11 Tabulka České ligy žáků U 12 A po polovině sezóny (http://vysledky.lidovky.cz/soutez.php?id soutez=3625)

Sparta – Příbram 7:8, České Budějovice – Sparta 4:19, Bohemians 1905 – Sparta 11:3, Příbram – České Budějovice 11:2, Příbram – Bohemians 4:10, Bohemians – České Budějovice 11:1

Diskuse

Jeden hráč ze Sparty a jeden z Bohemians hned v první disciplíně (člunkový běh 4×10 m) atakovali hranici deseti sekund, když shodně zaběhli čas 10,1 s. Nutno říci, že ve věku 11 let je to výborný výkon. Ještě větším překvapením bylo zjištění, že hráč ze Sparty je brankář, který je ale fyzicky velice vyspělý a jak nám ukázaly i ostatní testy, motorické schopnosti má na skvělé úrovni. Zajímavostí je, že i hráč okresních Tochovic, ročník narození 1999, zaběhl také čas 10,1 s. Ve skoku dalekém kraloval znovu brankář Sparty, když skočil ze všech testovaných nejdále, a to 222 cm. Zajímavé je, že do první desítky nejdelších skoků se dostalo dalších šest jeho spoluhráčů. Dominanci dokumentuje, že první čtyři byli právě sparťané. V disciplíně leh-sedů za 1 minutu se do nejlepší dvanáctky dostali tři hráči Sparty, čtyři z Českých Budějovic a dokonce pět hráčů Bohemians. Právě tento tým se stal jediným, kterému se podařilo v celkovém průměru hráče pražské Sparty porazit. Avšak nejlepšího výkonu dosáhl znovu hráč letenského klubu s výborným výkonem 69 leh-sedů za 1 minutu. To je pro představu 1,15 leh-sedů za vteřinu a musíme říct, že tohoto hráče jsme pozorně sledovali, neboť tempem zřetelně převyšoval ostatní cvičící hráče, takže můžeme dosažený výkon potvrdit. V posledním testovacím cvičení jsme prověřili hráče ve výdrži ve shybu. Toto specifické cvičení nám potvrdilo nadvládu fotbalistů Sparty nad ostatními, i když paradoxně tuto disciplínu ovládli dva fotbalisté Českých Budějovic. Jeden z nich vydržel viset 42 s a druhý dokonce 48,2 s. To považujeme za výborný výkon, kterým jasně převýšili všechny ostatní.

Nabízí se otázka, proč je Sparta v porovnání s těmito ostatními testovanými nejlepší. Podle nás se jedná o více faktorů, které mohou ovlivňovat tyto výsledky. Jedním z nich je určitě bezkonkurenční zázemí, které využívá často i A-tým. Hráči, trenéři, ale i rodiče či fanoušci tu najdou vše, co potřebují. Skvělé podmínky a pestrá škála možností umožňují hráčům zlepšovat se v mnoha směrech. Více hřišť, hodně cvičebních pomůcek, ale i posilovna, masáže či jiné formy regenerace nabízejí hráčům a trenérům komfort, který je důležitý ke zdokonalování a plnému rozvíjení jejich schopností. Druhou věcí je podle našeho názoru množství těžších zápasů, které Sparta sehraje, na rozdíl například od Českých Budějovic. Na jihu Čech není tolik týmů, aby tento klub mohl hrát do roka deset těžkých zápasů ve stejné věkové kategorii, jak tomu je v Praze. Mimo Spartu tu hraje například SK Slavie Praha, Viktorie Žižkov, Dukla Praha, daleko není ani Mladá Boleslav, Kladno atd. Právě zápasy s těmito kluby hráče rozvíjejí a zlepšují, především když jde o vyrovnané zápasy. Sparta byla vždy favorizovaná a předurčená vyhrávat. Každé její zaváhání je zklamáním, protože by zde měli hrát ti nejlepší hráči. S tím souvisí i náš třetí pohled na věc. Sparta má na trhu takové postavení, že si může stahovat hráče z menších klubů či z jiných ligových týmů, protože hrát za Spartu či za Slavii je prestižní záležitostí. Neustálá mezihráčská konkurence, která je určitě ze všech testovaných mužstev největší, nutí fotbalisty zlepšovat se, a to má podle nás vliv i na celkovou výkonnost. Jako třetí důvod tedy vidíme možnost stahování dobrých hráčů z ostatních klubů a možnost si z těchto hráčů vybírat.

Shrnutí

Pražské kluby disponují větším množstvím kvalitních trenérů, kteří dokáží své svěřence připravit na soutěž v takové výkonnosti, že porážejí všechny své soupeře. Proto nám vycházejí výsledky prvních dvou týmů Sparty a Bohemians kladně jak při testování, tak v tabulce v polovině sezóny. Je třeba podotknout, že připravenost hráčů k zápasům je odrazem kvality tréninkové morálky, která je u těchto dvou týmů na nejvyšší úrovni. 

(brož. vaz., s. 131 - 140)