01

Úvod

Vážení čtenáři,

tato odborná monografie shrnuje příspěvky z vědeckých konferencí, které tematicky spadají do vědního oboru biomechanika člověka. Hay (1993) definuje biomechaniku člověka jako vědní obor zabývající se účinky vnitřních a vnějších sil, které působí na lidské tělo. V oblasti tělesné výchovy a sportu hovoříme o biomechanice sportu a tělesných cvičení, které definují Jandačka a Uhlář (2011) jako studium sil a jejich účinku na člověka při sportu a tělesných cvičeních. Metody biomechanické analýzy pohybu umožňují charakterizovat pohyb člověka měřitelnými exaktními údaji z oblasti kinematiky a kinetiky pohybu a přináší nový zdroj informací. Pochopením mechanických zákonitostí v průběhu vyšetřovaného pohybu lze přispět ke splnění základních cílů sportovní biomechaniky – zlepšení techniky, zlepšení tréninku a prevence zranění (McGinnis, 2005).

Díky rozvoji nových technologií v oblasti záznamu a zpracování obrazu zapojením výpočetní techniky dochází k rozmachu kinematografie a možnosti studovat sportovní pohyb v reálných podmínkách aktuálního sportovního výkonu. Jedna skupina biomechanických metod souhrnně patřících do kinematického vyšetřování pohybu, je založena na analýze záznamu pohybové činnosti člověka (Janura & Zahálka, 2004). Zásadní metodou kinematické analýzy pohybu je videografická vyšetřovací metoda. Podstatou této metody je analýza pohybu důležitých bodů, vybraných segmentů nebo celého těla na základě vyhodnocení filmového záznamu nebo videozáznamu. Označením bodů na záznamu pohybové činnosti získáme jejich rovinné souřadnice, které slouží pro určení základních kinematických veličin (Janura & Zahálka, 2004). Největší výhodou videografické vyšetřovací metody je její použitelnost nejen v kontrolovaném laboratorním prostředí, ale zejména její terénní využití v podmínkách reálné soutěže (Bartlett, 2007). Příčinami lidského pohybu jsou síly, jejichž účinky zkoumá kinetická analýzy (Jandačka, 2011). Kinetická analýza slouží zejména k registraci a vyhodnocování působících sil jako příčin vzniku pohybu a jeho změn. Kinetická analýza lidského pohybu poskytuje informace, které vedou ke zvyšování výkonnosti a prevenci zranění u sportovců nebo k prevenci zranění a úspěšné rehabilitaci u zdravotně oslabených (Jandačka, 2011).

Tato odborná monografie je strukturována podle použitých metod biomechanické analýzy a přináší výsledky vědeckých studií z oblasti sportovní gymnastiky, karate, atletiky, baletu, volejbalu, juda a běhu na lyžích.

První část monografie je zaměřena na studie, které využívají metod kinematické analýzy vybraných pohybových činností a přinášejí do tréninkové praxe biomechanický pohled na průběh vyšetřovaného pohybu. Druhá část monografie seznamuje čtenáře se studiemi využívající metod kinetické analýzy pohybu a kombinaci kinematické a kinetické analýzy pohybu.

Cílem odborné monografie je přiblížit čtenáři metody biomechanického výzkumu a jejich aplikaci do sportovní praxe, tak aby bylo splněno jedno ze základních poslání sportovní biomechaniky – překonávání bariéry mezi teorií a její aplikací do sportovní praxe.

(brož. vaz., s. 7 - 8)