07

Závěr

Dostupné sociologické výzkumy dokládají, že hodnota zdraví patří v naší kulturní sféře k důležitým motivujícím sportovním volnočasovým činnostem především mezi dospělou populací. Děti a mládež vykazují spíše malý zájem o činnosti podporující zdraví. Není to nic překvapujícího. Zdraví si v tomto věku vážíme, zpravidla však o jeho zlepšení cíleně neusilujeme, protože závažnější zdravotní problémy zpravidla nemáme. Přesto je však žádoucí ve vyšší míře plnit právě zdravotní cíle cestou přijatelných a dětem blízkých aktivit. Tím spíše, že nás ve stále vyšší míře zdravotně ohrožují civilizační důsledky pasivního a konzumního způsobu života. V případě dětí kupříkladu mnohahodinové vysedávání před monitorem osobního počítače.

Tělesná aktivita, fyzická zdatnost a zdraví jsou, jak známo, spojité nádoby. O empiricky ověřeném vztahu sportovní pohybové aktivity ke zdraví a tělesné zdatnosti nikdo vážně nepochybuje. Tělesná zdatnost však už dnes není zúženě vztahována pouze k fyzickému zatížení či považována za předpoklad sportovní nebo pracovní výkonnosti, nýbrž obsahuje celou řadu dalších komponent. Jedná se o důležité potřeby lidského organismu, spojené s pokrytím nároků v souvislosti s neočekávaným a neobvyklým tělesným zatížením, vyrovnáváním se s požadavky každodennosti, možností příjemného prožívání volného času při utváření aktivního životního stylu.

V této souvislosti se v manuálu evropského testu tělesné zdatnosti z konce osmdesátých let přímo hovoří o triádě tělesné zdatnosti, zahrnující dimenzi orgánovou, motorickou a kulturní. Orgánová dimenze je spojena s tělesnou stránkou zdatnosti, motorická dimenze je žádoucí pro realizaci různých pohybových úkonů a kulturní dimenze má vztah k životnímu stylu, k utváření motivů a ke kvalitě života. V propagaci sportovně pohybových činností v širokém spektru volnočasových aktivit máme před sebou mnohdy vzájemně se překrývající a ne zcela obsahově vyhraněné pojmy wellness, zdatnost a zdraví.

Vzdor nejasnostem odborné veřejnosti kupříkladu ve vztahu zdravotní a výkonnostně orientované tělesné zdatnosti je zřejmé, že volnočasová tělesná aktivita tvoří důležitou součást kontrolovatelného faktoru zdravotní prevence. V celé Evropě sílí akce na podporu fyzicky aktivního životního stylu spojené s hodnocením úrovně tělesné zdatnosti a zdůrazňováním zdravé výživy. Systematické sledování všech těchto proměnných komponent „spojitých nádob“ by se mělo stát důležitým ohniskem našeho dalšího badatelského úsilí. Přitom se stále důrazněji připomíná, že úsilí o zlepšení zdravotního stavu a fyzické kondice obyvatelstva není pouhou snahou změnit individuální zvyky a systém hodnot, nýbrž zejména procesem postupné změny stávajících sociálních či ekologických podmínek. Problémem tak není primárně kupř. vysoký kalorický příjem rostoucího počtu lidí, ale nízký objem zdravého fyzického pohybu. Sportování by v tomto smyslu mělo sloužit jako účinný a nezastupitelný nástroj masového zvyšování fyzické kondice, spíše než jako vysoce oblíbená forma mediální zábavy. Pohybově méně nadaní jedinci by měli spatřovat ve sportu nikoli těžko překonatelnou překážku pro sportování, nýbrž přirozený zdroj plnohodnotného prožívání života. Nejnovější medicínsko-sociální doporučení na poli podpory sportu jako nástroje upevňování zdraví a překonávání odporu k fyzické činnosti se týkají všech důležitých oblastí zahrnujících tuto důležitou sféru jedince a společnosti: rodiny, školy, instituce práce a systému zdravotní péče. Přitom jsme stále silněji konfrontováni s faktem, že právě absence podpory pravidelných sportovně pohybových aktivit ze strany rodiny se socializačně nejvýrazněji podílí na generování celoživotně ukotvených modelů fyzické inaktivity, sedavého způsobu života a nechuti vyvíjet sebemenší tělesnou námahu tam, kde to není nezbytně nutné.

Spojité nádoby „aktérů“ pohyb-životní styl-obezita-zdraví jsou zejména v posledních letech intenzivně zkoumány za spolupráce lékařských věd a kinantropologie. Lékařské vědy v tomto kontextu objevují a shromažďují poznatky o zdravotní prospěšnosti pohybových aktivit, kinantropologie cílí na problematiku pohybu lidského těla a monitoruje míru a tendence pohybové aktivity (inaktivity) v různých skupinách obyvatelstva a zabývá se praktickými možnostmi zvyšování aktivního životního stylu ve smyslu trvalé adherence k pohybové činnosti. Přitom od počátku století dochází k jisté změně pohledu na funkci pohybu v životě jedince: Na základě lékařských poznatků se akcentuje pravidelnost pohybové aktivity před tradičním důrazem na tělesnou zdatnost. V tomto ohledu sehrály důležitou úlohu studie konstatující dvě cesty ke zdravotním benefitům pohybu: jedna vede přes měřitelnou tělesnou zdatnost (výkonnost), druhá přes pohybovou aktivnost, představující míru účasti na pohybových aktivitách. Zvýšený důraz se klade na běžné denní spontánní pohybové aktivity v různých časových intervalech s cílem eliminovat zátěž sedavého pasivního trávení času. Tradiční vytyčování dovednostních (či výkonnostních) cílů (známých z tradičních hodin tělesné výchovy) ustupuje smysluplnějšímu zaměření na utilitární charakter pohybových aktivit a jejich zdravotní prospěch. Pěstuje se aerobní a svalová zdatnost, svalová a kloubní pohyblivost, upevňuje se hodnotová stabilita postoje, aby pohybová aktivnost byla nedílnou součástí aktivního způsobu života, celoživotním návykem, stejně jako jsou třeba návyky hygienické. V globálním měřítku se tak prosazují nové koncepce, které mají zaručit plně pochopení a následné docenění a praktikování pohybových aktivit v kontextu jejich zdravotních důsledků.

Text této monografické práce vychází z obecně konceptuálních diskusí na téma pohybové aktivity a konkrétními rozbory se v jednotlivých příspěvcích dotýká především dnes nejdiskutovanějších skupin obyvatelstva. Mládeže,  která si v kontextu dynamiky socializačního procesu potřebu pravidelných sportovně pohybových aktivit teprve utváří. Seniorů, pro které je realizace přiměřených forem pravidelného pohybu jedním z důležitých aspektů kvality života v jeho závěrečné fázi. Stále otevřené téma významu různých úrovní sportu a úlohy jeho vrcholových úrovní na motivační strukturu zejména mládeže je specifickým vkladem nastíněno pohledem na směrování sportu jako významné formy reprezentace státu či regionu, a s tím souvisejících možností a mezí realizace společenských imperativů rozvoje ducha a těla na komunální úrovni. V tomto ohledu je tato monografie dalším z příspěvků komplexního pohledu na stále aktuálnější problematiku významu a fungování pravidelného pohybu v kontextu civilizačně působící sedavé společnosti.

Summary

Available sociological research shows that the value of health is in our cultural sphere very important motivating sports leisure activities, especially among adults. Children and young people have rather little interest in health promotion activities and it is not a surprising fact. People appreciate their health in this age but don´t seek for its improvement specifically because they usually don´t have a severe health problems. Nevertheless, it is desirable to perform at a higher level of health goals just a way acceptable to children of nearby activities. Civilizing effects of passive and consumer lifestyle will endanger human lives more and more in future. In the case of children, for example, many hours sitting in front of a PC monitor.

Physical activity, physical fitness and health are known to be interconnected very closely. Empirically verified relationship of sport and physical activity to health and physical fitness can not be doubted. But physical fitness today is not narrowly applied only to the physical load or a premise sports or work performance but contains a number of other components. This is an important need of the human organism associated with coverage claims in relation to an unexpected and unusual physical load balancing with the demands of everyday life, relaxed experience of leisure and the formation of an active lifestyle.

In this context, the manual of European test of physical fitness of the late eighties directly speaks of the triad of physical fitness, including dimension organ, motor and culture. Organ dimension is associated with the physical aspect of fitness, motor dimension is desirable for the implementation of various acts of physical and cultural dimension is related to lifestyle, to shape the motives and quality of life. In promoting sports and physical activities in a wide range of leisure activities we have in front of us often overlapping and not entirely clear-cut terms of content wellness, fitness and health.

Despite the uncertainties professionals, for example in respect of health and performance-oriented physical fitness is evident that leisure time physical activity is an important part of controllable factor in disease prevention. Actions to promote a physically active lifestyle associated with evaluating the level of physical fitness and a healthy diet emphasizing gain throughout Europe. Systematic monitoring of all these variables component should be an important focus of our further investigative efforts. We still strongly remind that efforts to improve health and physical fitness of the population is a mere attempt to change individual habits and value systems but it is mainly a process of gradual changes in existing social or environmental conditions. The problem is not primarily for example high caloric intake of a growing number of people, but the low volume of healthy physical exercise. Sports in this sense should serve as an effective and irreplaceable tool of mass increase physical fitness, rather than as a highly popular form of entertainment media.

Less physically gifted individuals should not see sport as a hardly surmountable obstacle but rather as a full-fledged natural source of living. Latest medico-social recommendations in promoting sport as a tool for improving the health and overcoming resistance to physical activities cover all the important areas covering this important sphere of the individual and society: families, schools, institutions, labor and health care system. We are constantly confronted with the fact that it is the absence of the regular sports and physical activities by socializing with family most involved in generating a lifelong anchored patterns of physical inactivity, sedentary lifestyle and reluctance to exert the slightest physical exertion where it is absolutely necessary.

Very closely interconnected concepts of movement, lifestyle, obesity, health are especially in recent years intensively investigated for collaboration in medical sciences and kinanthropology. Medical science in this context appear and gather knowledge about the health benefits of physical activity, kinantrhropology is targeting the issue of movement of the human body and monitors the rate and trend of physical activity (inactivity) in different population groups and addresses the practical possibilities of increasing active lifestyle in terms of sustained adherence to physical activity.

Since the beginning of the century, there is some change of view on the movement in one's life: Based on medical knowledge accentuates the regularity of physical activity before the traditional emphasis on physical fitness. In this regard, studies have played an important role in finding two ways to health benefits of movement: one is through measurable physical fitness (performance) and the other through physical activity, representing the participation in physical activities. Increased emphasis on daily spontaneous locomotor activity at different time intervals in order to eliminate the burden of sedentary passive digestion time. Increased emphasis on daily spontaneous locomotor activity at different time intervals in order to eliminate the burden of sedentary passive digestion time. Traditional ranging skill (or performance) objectives (known from traditional physical education classes) gives way to a more meaningful focus on the utilitarian nature of physical activities and their health benefits.

It develops aerobic and muscular fitness, muscle and joint mobility, strengthens the value stability in attitudes to physical activity is an integral part of an active lifestyle, lifelong habit, as well as the necessary hygiene habits. On a global scale some new concepts are promoting, intended to ensure full understanding and subsequent appreciation and practice of physical activities in the context of their health consequences.

The text of this monograph is based on the general conceptual discussion on the topic of physical activity and specific analysis of the individual contributions of particular concern for the most debated population groups today. For young people in the context of the dynamics of the socialization process, the need for regular sports and physical activities is still developing. For seniors is the implementation of appropriate forms of regular exercise one of the important aspects of quality of life in its final stages.

The theme of the importance of different levels of sport and the role of his top level at the incentive structure especially the youth is still open. Also look at the routing of sport as an important form of representation of the state or region, and the related possibilities and limits of realization of social development imperatives of spirit and body at the municipal level. In this respect, this monograph is another of comprehensive view of the increasingly topical issue of the importance of regular exercise and functioning in the context of civilization acting sedentary society.