01

Úvod

Antropomotorika jako vědní disciplína tvoří jeden ze základních pilířů teoretických předmětů vztahujících se k oblasti tělesné výchovy a sportu. Její interdisciplinární zaměření využívá poznatky z příbuzných oborů napříč širokým spektrem lidského poznání. To koresponduje i se zaměřením této monografie, která navazuje na publikaci Aplikovaná antropomotorika II a dále rozšiřuje rozsah témat zkoumaných v kinantropologických vědních oblastech.

Monografie vás provede několika oblastmi, jejichž pojítkem je v posledních letech celospolečensky široce diskutovaný fenomén - pohybová aktivita.

Hned ve druhé kapitole je popsána aktuální situace přístupu k pohybové aktivitě u nejmladší části populace, u žáků základních škol. Zájmově rekreační pohybová aktivita je zde optikou pedagogů z praxe popisována jako možný prostředek k zdravému životnímu stylu. Ve třetí kapitole je na pohybovou aktivitu nahlíženo fyziologicky zaměřeným pohledem a zaujímá zde roli činitele zlepšujícího práci a zekonomičťujícího funkci srdečního svalu. Ač jsou výsledky výzkumu v této kapitole specificky zaměřeny na ženskou část populace, mohou být zcela jistě cenné i v jiných oblastech. Na ontogeneticky specifickou populační skupinu je zaměřena i následující kapitola, popisující vliv intervenčního programu na vybrané koordinační schopnosti skupiny seniorů.

Poslední dvě kapitoly pojednávají o problematice pohybové aktivity ve vztahu k výkonnostnímu sportu. Velice zajímavé je porovnání reakčních schopností mezi sportovci dvou zcela odlišných sportovních disciplín. Zejména pak proto, že autor pro svůj výzkum vybral ne zcela tradiční sporty a čtenáři tak nabízí originální sondu do prostředí curlingu a kickboxu. Závěrečná kapitola je věnována případové studii, ve které autor analyzuje intenzitu zatížení rozehrávače v basketbalu a přináší v ní cenná data získaná přímo v mistrovských utkáních.

Věříme, že tak jako předchozí publikace, přinese i třetí díl čtenářům cenné poznatky a rozšíření vědomostí o oblasti, která neoddiskutovatelně souvisí s jednou ze základních lidských potřeb a má vliv na celkový stav naší populace.