Zatancuj si Locking

Je historicky nejstarší tanec, vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a jeho zakladatelem je Don Campbell. Toho inspiroval svými pohyby především James Brown, ale také třeba Harold a Fayard Nicholasovi, významní představitelé stepu. Poměrně často se mu stávalo, že se zasekl v půlce kroku a nevěděl, jak dál. Jeho divákům se to ale zalíbilo, což dalo základ zaseknutím, které jsou dnes pro Locking typické. Tento taneční styl je pojmenovaný po něm, původně se mu totiž říkalo Campbellocking (lock = zámek, zamknout pohyb).

Locking řadíme mezi tzv. funk styles, tedy funkové taneční styly, které se tancují na funkovou hudbu. Funk je hudební žánr, který vznikl v africko-amerických komunitách v polovině šedesátých let, kdy afroameričtí hudebníci vytvořili novou taneční formu hudby kombinací soulu, jazzu a rhythm & blues. Nejtypičtějším představitelem funku je James Brown. Tento tanec je charakteristický střídáním rychlých a uvolněných pohybů s ostrými zastavení pohybu v různých pózách a svým zábavným (až divadelním) projevem. K tomuto tanečnímu stylu patří různé přeskoky, lety vzduchem, pády, skluzy. Jeho žertovný charakter podtrhují kostýmy, v jakých první lockeři tančili. Pruhovaná trika a podkolenky, kalhoty se šlemi, bláznivé čepice a klobouky (barety, buřinky a další), obrovské motýlky a pestré kravaty u krku. Vše v nejrůznějších barevných kombinacích.

Mezi základní prvky tohoto tanečního stylu patří např. “lock”, “pacing”, “stop´n´go”, “scoo b doo”, “scoobot”, “point”, “hitch hike”, atd.

Tuto sestavu si můžete také zatancovat na hudbu:

Autor textů: David Zapletal www.331.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info