7 Podmínky získání zbrojního průkazu

7.1 Zbrojní průkaz

Zbrojní průkaz (ZP), obr. 7, je doklad, který opravňuje fyzické osoby k nabývání vlastnictví a držení či nošení zbraní, v rozsahu skupin zbrojního průkazu.

obrázek

Obr. 7: Vzor zbrojního průkazu zdroj: http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/podminky-pro-ziskani

Skupiny zbrojních průkazů:

  • skupina A : pro sběratelské účely,
  • skupina B : pro sportovní účely,
  • skupina C : pro lovecké účely,
  • skupina D : pro výkon zaměstnání nebo povolání,
  • skupina E : pro ochranu života, zdraví nebo majetku.

Skupina A může pomoci např. se získáním výjimek na zbraně kategorie A pro sběratelské účely nebo zbraní neschopných střelby. Na skupinu A je ovšem možné zakoupit nejvíce 3 kusy střeliva téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení.

Skupina B opravňuje k nákupu střeliva do zbraní kat. B nebo C, k přebíjení střeliva pro vlastní potřebu a je vyžadována na některých střeleckých závodech.

Skupina C opravňuje k nákupu střeliva do zbraní kat. B nebo C, k přebíjení střeliva pro vlastní potřebu a je vyžadována pro lov. Nutnou podmínkou pro skupinu C je však platný lovecký lístek.

Skupina D je vyžadována pro zaměstnání, kde je třeba mít palnou zbraň (obecní policie, ochranky, převozy peněz apod.). Opravňuje k nošení zbraně při výkonu zaměstnání, ovšem pouze skrytě (s výjimkou obecní policie a zaměstnanců ČNB). Držitel ZP skupiny D je povinen absolvovat dvakrát častěji zdravotní prohlídku, tedy každých 30 měsíců.

Skupina E opravňuje ke skrytému nošení zbraně pro ochranu, opravňuje k nabývání střeliva pouze do zbraní, které je držitel ZP oprávněn držet (tj. jen pro ty, na které mu byl vydán průkaz zbraně).

Pokud má držitel zbrojní průkaz s více skupinami, tak se oprávnění i povinnosti kombinují.

7.2 Podmínky podání žádosti

Podmínky pro získání zbrojního průkazu v České republice jasně předepisuje Zákon o zbraních. Patří sem dosažení minimální věkové hranice, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zdravotní a odborná způsobilost.

Věková hranice

U věkové hranice obecně platí, že o zbrojní průkaz skupiny A, D nebo E může zažádat osoba starší 21 let a o zbrojní průkaz skupiny B nebo C osoba starší 18 let. Výjimky: pokud je střelec členem sportovní organizace zabývající se střelbou, může mu být ZP sk. B vydán po dosáhnutí 15 let; pokud je střelec žákem SŠ nebo SOU, kde je v osnovách zahrnuta výuka myslivosti, může získat ZP sk. C od 16 let věku. V takových případech je navíc vyžadován písemný souhlas zákonného zástupce (rodičů) a doporučení příslušného sportovního sdružení respektive příslušné školy. Držitel ZP mladší 18 let smí se zbraní anebo střelivem manipulovat jen pod dohledem, viz § 19, odst. 5 Zákona o zbraních.

Trestní bezúhonnost

Bezúhonnost zajišťuje, aby zbrojní průkaz nemohla získat osoba, která se v minulosti dopustila závažné trestné činnosti (pokud od rozsudku či ukončení výkonu trestu neuběhla předepsaná doba), viz § 22 Zákona o zbraních.

Spolehlivost

Požadavek na spolehlivost brání získat ZP „problémovým" osobám, které např. nadměrně pijí alkohol, požívají drogy nebo se opakovaně dopouští závažnějších přestupků, viz § 23 Zákona o zbraních.

Zdravotní způsobilost

Pro získání ZP musí žadatel projít zdravotní prohlídkou. Nemoci vylučující nebo omezující zdravotní způsobilost jsou popsány v příloze k vyhlášce MZ č. 493/2002 Sb.

Odborná způsobilost

Pro získání osvědčení o odborné způsobilosti musí žadatel o zbrojní průkaz úspěšně složit zkoušku odborné způsobilosti. Zkouška odborné způsobilosti se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část zkoušky se provádí formou písemného testu a žadatel při ní osvědčuje znalost zákona o zbraních a souvisejících předpisů, právní definice nutné obrany a krajní nouze, nauky o zbraních a střelivu a zdravotnického minima. Praktická část obsahuje prozkoušení znalostí bezpečné manipulace se zbraněmi a střelivem a střelbu na pevný terč.

7.3 Postup při získání zbrojního průkazu

K získání zbrojního průkazu je zapotřebí vyzvednutí několika formulářů na příslušném útvaru Policie ČR a absolvování lékařské, popřípadě psychologické prohlídky. Formuláře, které si lze vyzvednout na Policii ČR: posudek o zdravotní způsobilosti k držení zbrojního průkazu (platnost 3 měsíce), přihláška ke zkoušce odborné způsobilosti (platnost 1 rok), žádost o vydání zbrojního průkazu.

Zkouška odborné způsobilosti se skládá z teoretické a praktické části . Jelikož je platná 1 rok, doporučuje se začít touto zkouškou. Před samotnou zkouškou je nutné odevzdat vyplněnou přihlášku ke zkoušce odborné způsobilosti na příslušném útvaru Policie ČR. Ta má povinnost do jednoho měsíce oznámit datum a místo konání zkoušky a to minimálně s desetidenním předstihem. Zkouška odborné způsobilosti obsahuje kromě teoretického testu také bezpečnou manipulaci se zbraní, rozborku, sborku a střelbu. Samotná zkouška pak probíhá na střelnici se zkušebním komisařem, určeným Policií ČR. Komisař zkontroluje před zkouškou totožnost uchazečů a vybere poplatek za zkoušku (300,- Kč pro komisaře a další poplatky za střelnici, zápůjčku zbraní a střeliva).

Poté následuje písemný test, na který je vyhrazeno 40 minut. Test obsahuje 30 otázek, z toho je 22 právnických (3 body/otázka), 5 otázek o zbraních a střelivu (2 body/otázka) a 3 otázky ze zdravotnického minima (1 bod/otázka). Celkem je tedy možné získat 79 bodů. Minimální počet bodů záleží na skupině, o kterou žadatel žádá:

  • skupina A: 67 bodů,
  • skupina B: 71 bodů,
  • skupina C: 71 bodů,
  • skupina D: 74 bodů,
  • skupina E: 74 bodů.

Praktická část následuje po úspěšně splněném testu. V této části musí dle zákona žadatel předvést komisaři prohlídku zbraně za účelem zjištění, zda není v nabitém stavu a částečné rozebrání a složení zbraně v rozsahu nutném k vyčištění po střelbě. Dále pak postup při přípravě zbraně a střeliva ke střelbě, při přerušení střelby, při zjištění závady a při ukončení střelby. Poté je provedena střelba na pevný cíl.

Druhy zbraní a minimální požadavky na přesnost střelby se opět liší podle skupin zbrojního průkazu, o které se žadatel uchází:

Skupina A

  • krátká kulová zbraň : nejméně 2 zásahy z 5 možných (10 metrů, 5 minut)
  • dlouhá kulová zbraň : nejméně 2 zásahy z 5 možných (25 metrů, 5 minut)
  • broková zbraň : nejméně 2 zásahy ze 4 možných (25 metrů, 3 minuty)

Skupina B

  • krátká kulová zbraň : nejméně 4 zásahy z 5 možných (10 metrů, 5 minut)
  • dlouhá kulová zbraň : nejméně 4 zásahy z 5 možných (25 metrů, 5 minut)
  • broková zbraň : nejméně 3 zásahy ze 4 možných (25 metrů, 3 minuty)

Skupina C

  • dlouhá kulová zbraň : nejméně 4 zásahy z 5 možných (25 metrů, 5 minut)
  • broková zbraň : nejméně 3 zásahy ze 4 možných (25 metrů, 3 minuty)

Skupina D

  • krátká kulová zbraň : nejméně 4 zásahy z 5 možných (15 metrů, 2 minuty)

Skupina E

  • krátká kulová zbraň : nejméně 4 zásahy z 5 možných (10 metrů, 3 minuty)

Po úspěšném zvládnutí střelby vydá komisař doklad o osvědčení odborné způsobilosti žadatele o vydání zbrojního průkazu. Pokud žadatel neuspěje v teoretické části zkoušky, může se znovu přihlásit ke zkoušce až po uplynutí tří měsíců ode dne neúspěšného vykonání zkoušky. Pokud neuspěje pouze v praktické části, může praktickou část jednou opakovat do dvou měsíců ode dne neúspěšné zkoušky.

Zdravotní prohlídka probíhá na základě posudku o zdravotní způsobilosti žadatele, potvrzené praktickým lékařem. Lékař si může vyžádat také psychologické vyšetření. Platnost je 3 měsíce. Žadatelé skupiny D musí zdravotní prohlídku podstoupit po uplynutí 2,5 let (30 měsíců).

7.4 Žádost o vydání zbrojního průkazu

Policie ČR vyhotoví zbrojní průkaz na základě předložení vyplněného formuláře „Žádost o vydání zbrojního průkazu“, osvědčení o zdravotní a odborné způsobilosti, dvou fotografií. V případě požadavku skupiny C je zapotřebí ještě ověřená kopie loveckého lístku.

7.5 Platnost zbrojního průkazu

Datum platnosti je vepsáno přímo do zbrojního průkazu. Podle §24 Zákona o zbraních se žádost o vydání nového ZP musí předložit nejméně 2 měsíce před uplynutím doby platnosti dosavadního zbrojního průkazu. Dále je nutné přiložit potvrzení od lékaře a 2 fotografie. Při prodlužování platnosti zbrojního průkazu požaduje policie také kontrolu držených zbraní.

Informační zdroje:

1. http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/podminky-pro-ziskani

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-01-25 18:38:52