University of Primorska

Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc/Mgr
Délka pobytu: maximálně 1 semestr
Jazyk: angličtina B2

Výukové pobyty: 1 vyučující (5 dní)

Zkušenosti studentů

Ondřej Skočík

student Mgr. oboru Učitelství tělesné výchovy pro základní a střední školy
University of Primorska, Slovinsko, podzim 2023

Studium, výuka, předměty

Epidemiology, Motor learning and motor control, Psychosocial aspects of working with specific groups, Exercise for women, Exercise in patients with chronic non-communicable diseases, Exercise of children and youth.

Doporučil bych všechny tyto předměty. Především Exercise of children and youth byl pro mě jako učitele velmi obohacující z pohledu nových her a různých cvičení pro děti. Motor learning and motor control je velmi náročný předmět, ale rozhodně stojí za to si ho zde zapsat, a to samé platí i o Psychosocial aspects, který mě rozšířil pohled ohledně práce s dětmi.

Jazyk

Hodiny probíhaly ve slovinštině, protože nebyla vytvořena třída čistě pro Erasmus studenty, a tak jsme chodili na hodiny s místními studenty. Tyto hodiny pro nás nebyly zcela povinné. Následně jsme měli individuální konzultace s vyučujícími, které už byly v angličtině, a to platí i o zkouškách.

Znalost jazyka byla dostačující. Mezery byly především ve specifické angličtině pro daný předmět, ale to jsem dohnal celkem v pohodě průběžným studiem.

V jazyce jsem se dle mého určitě zlepšil. Přeci jen je to každodenní trénink a ten vás posouvá daleko víc.

Ubytování

Univerzita ubytování sice nabízí, ale upřednostňuje vlastní studenty a je tedy velmi náročné se tam dostat. Hledali jsme tedy ubytování sami a zde bych varoval před podvodníky, je jich všude dost. Rozhodně bych ale zkusil univerzitu s dotazem na ubytování kontaktovat. Pokud by se to nepovedlo zde, hledal bych na ověřených portálech.

Po všech peripetiích nám univerzita pomohla a našla nám ubytování ve velkém domě, kde bylo víc nájemníků pohromadě. Řekněme něco jako vila upravená a rozdělená na jednotlivé byty. Komfortem „jako doma“ bych to nenazval, ale nic nám zde nechybělo.

Další postřehy a zkušenosti

Celkově jsem velmi spokojený, že jsem na Erasmus vyrazil a že to dopadlo pro Koper. U moře ten život tolik nechvátá a lidé zde mi přijdou více tak nějak v klidu. Slovinsko je nádherná země do které se budu moc rád vracet. Pobřeží mají sice krátké, ale o to krásnější. Vliv Itálie je tady znát. Pro volný čas tady mají síť cyklostezek, příležitostí na výšlap přehršel, sportovišť na plážový volejbal, běh anebo posiloven je tu také spousta a vyjít si zde jen tak na procházku a dát si kávu, to je nejlepší relax.

Cestování je zde náročnější. Hromadnou dopravou to vezme spoustu času, než se někam dostanete a jste prostě na něco vázaní. Proto doporučuji vzít si auto, pokud je to možné.

Slovinsko není extra drahou zemí, ale doporučuji si udělat finanční polštář. Přeci jen si to chce člověk užít, dát si pizzu, zmrzlinu a někam vyrazit.

Závěrem mám myšlenku, že vám Erasmus nedá to, co chcete, ale to, co potřebujete. Stačí to jen sledovat a vnímat.