University of Thessaly

Studijní pobyty: 3 studenti/ky Bc/Mgr/PhD
Délka pobytu: maximálně 1 semestr
Jazyk: angličtina B1

Výukové pobyty: 1 vyučující (5 dní)

Zkušenosti studentů

Barbora Krejzlová, Eva Křížová

studentky Mgr. oboru Aplikovaná kineziologie
University of Thessaly, Řecko, jaro 2020

Studium, výuka, předměty

Z katalogu předmětů určených pro studenty Erasmus+ jsme si vybraly tyto předměty:
Traditional Greek Folk Dances
Clinical Nutrition
Exercise and Chronic Diseases
Volleyball spring
Outdoor Activities

Po příjezdu do Řecka jsme zjistily, že jsme vybíraly z katalogu určeného pro bakalářské studium, problém s tím však nebyl. Místní profesorka nám nabídla zúčastnit se i některých magisterských předmětů, které ona sama vyučovala a vedla je v angličtině. Většina předmětů probíhala formou výuky v menších skupinkách – studentů Erasmu (byli jsme celkem 4 :D ). Předměty zaměřené na sport – volejbal a řecké tance jsme však absolvovaly s místními studenty a bohužel tyto předměty nebyly vyučovány v angličtině, jak bylo psáno v katalogu. Nikdy asi nezapomeneme, kdy na hodině řeckých tanců a půlhodinovém výkladu dějin (v řectině) vyučující z našich zmatených pohledů vycítila, že opravdu ničemu nerozumíme a vyslovila tedy jediné anglické slovo za celou lekci – „Relax“. Tak jsme se naladily na řeckou vlnu a poslechly jejích rad. Tance a taneční kroky se naštěstí daly lehce odpozorovat a brzy jsme také pochytily význam některých základních slov – počítání kroků, pomalu, rychle atp.
Na druhou stranu však musíme ocenit snahu spolužáků, kteří se nám snažili překládat.
Nejpřínosnější, co se informací týče, pro nás byly výše zmíněné hodiny s profesory v malých skupinkách, kdy celá výuka probíhala v angličtině, a tak jsme mohli o probíraných tématech diskutovat.
Předměty Clinical Nutrition, Exercise and Chronic Diseases a Volleyball spring bychom doporučily nejvíce, ale ani jeden z výběru nebyl špatný – nakonec i z řeckých tanců jsme si něco odnesly :-)

Jazyk

Studovaly jsme v anglickém jazyce a neměly jsme problém s úrovní angličtiny. V jednom předmětu byl problém, že se nevyučoval v angličtině.
Malé zlepšení v konverzaci jsme určitě zaznamenaly, hlavně díky konverzování se spolužáky, přáteli a místními.

Ubytování

Univerzita ubytování nenabízí, ale dokáže ho zprostředkovat – pronájem bytů ve městě. My měly však to štěstí, že jeden z našich kamarádů v Trikale již na Erasmu byl a dal nám kontakt na velmi milého pána, co pronajímá několik bytů právě studentům. Bydlely jsme v malém domku na okraji Trikaly. Do školy to bylo cca 15 minut na kole, které nám zapůjčili ve škole. Platily jsme okolo 210 eur na měsíc za jednu.

Další postřehy a zkušenosti

Trikala má dobrou lokaci – je ve středu Řecka a proto to „nikam není daleko“. My měly tu výhodou, že jsme zde byly vlastním vozem, a proto pro nás cestování bylo jednodušší (ale cestování vlakem a autobusem také není problém). I když jsme v Řecku byly kvůli COVID19 situaci velmi krátko, i tak jsme se stihly podívat na řadu krásných míst – jak k moři (Parga), tak i na zajímavá místa v okolí (Meteora, Acheron Springs, Lamia…). Po krátkém čase v Trikale jsme zjistily, že je tu malá komunita lezců, kteří se scházejí v malinkaté tělocvičně s ještě menší lezeckou stěnou. Postupně jsme se s nimi spřátelily a přidaly se k jejich víkendovým výletům na nedaleko vzdálené skály ( cca 20 min).
V týdnu jsme většinou v odpoledních hodinách vyrážely do města a nebo na krátké výlety do okolí. Město je plné malých kaváren a restaurací, ale co se nočního života týče, Trikala není zrovna rozmanitá. Nacházejí se tu dva kluby (hned vedle sebe). Neměly jsme tu možnost je navštívit, ale prý se tu hrají hlavně řecké hitovky.
Celkově pobyt hodnotíme pozitivně. Největší přínos vidíme v získaných přátelstvích a možnosti poznat místní formu a styl výuky. Pobyt v Trikale tedy určitě moc doporučujeme.

P.S. Musíte se naladit na řecký způsob života – relax, vše trvá déle a nespěchá se, ale nakonec se dočkáte.