University of Worcester

Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc/Mgr
Délka pobytu: maximálně 1 semestr
Jazyk: angličtina B2

Výukové pobyty: 2 vyučující (5 dní)

Zkušenosti studentů

Eliška Zemanová a Jakub Rusek

studenti Bc. oboru Fyzioterapie
University of Worcester, Velká Británie, podzim 2019

Studium, výuka, předměty

Předměty: Systems Physiology, Human Anatomy, Adapted Physical Activity, Academic English, Sports Nutrition, Dance and Gymnastics for Primary Schools, Radical Education, The Developing Child in Sport, Strength&Speed&Power, Basics of German.

Určitě bychom oba doporučili předmět Adapted Physical Activity a to bez ohledu na studovaný obor. Pro zdokonalení angličtiny a akademického stylu psaní je vhodný předmět Academic English, který nám především v začátcích hodně pomohl. Sports Nutrition a Strength&Speed&Power nabízejí pěkný základ znalostí pro sportovní praxi.

Jazyk

Angličtina – B2.
Úroveň jazyka nám pro studijní účely poměrně stačila. Komplikovanější byla komunikace s britskými studenty z důvodu různých přízvuků a obecně akademická angličtina.
Zlepšení jsme určitě zaznamenali, a to i díky univerzitním klubovým sportům a díky naší společné každodenní komunikaci, která probíhala v angličtině.

Ubytování

K dispozici je více možností ubytování – koleje přímo v kampusu, partnerské ubytování univerzity mimo kampus a individuálně sjednané ubytování.
My jsme bydleli na kolejích přímo v kampusu. Z nabízených možností to byla asi nejdražší varianta, avšak s velkým komfortem a dobrou dostupností. Navíc s přístupem do univerzitní posilovny, celodenní studovny, kantýny a na hřiště.

Další postřehy a zkušenosti

Společenský život i cestování jsou v Anglii poměrně nákladné. Je dobré si tedy ujasnit priority, dobře si naplánovat výlety a informovat se o místních studentských slevách (na jízdné).
Na druhou stranu se dá ušetřit vlastním vařením, protože základní potraviny jsou ve větších supermarketech většinou i levnější než v ČR. Ani za dopravu po městě člověk moc neutratí – všude se dostane v pohodě pěšky či na kole.
Worcester je mimo jiné ideálně situovaný pro výlety také do Walesu, do západní až severní Anglie nebo i do Skotska.

Hana Kopecká

absolventka Mgr. oboru Management sportu
University of Worcester, Velká Británie, jaro 2019

Na tenhle pobyt budu vzpomínat do konce života. Vystoupila jsem ze své komfortní zóny, naučila jsem se anglicky, poznala jsem novou kulturu a kamarády z celého světa. Zažila jsem něco, co je pro mě velmi cenné a řeknu Vám, že se mi vracelo opravdu s těžkým srdcem. Pokud máte tu možnost vyjet a pořád váháte, běžte do toho. Nejen, že se naučíte krásně anglicky, poznáte novou kulturu a získáte cenné kontakty, ale především zase o něco více poznáte sami sebe. Je to obrovská zkušenost do života, za kterou si jistě jednou poděkujete.

Číst celý text

Erasmus ve Velké Británii ve městě Worcester považuji za jednu z mých nejlepších životních zkušeností. Ze začátku jsem měla velké obavy, ale to k tomu patří. Protože vždy, když jdete do něčeho neznámého, tak máte strach. A snad o to víc, když jedete do cizí země, úplně sami a studovat v nemateřském jazyce. Už od samotného začátku pobytu se o Vás škola moc hezky stará a podporuje. Jsou pro Vás připraveny různé aktivity a výlety, při kterých máte možnost se seznámit s ostatními lidmi, kteří stejně, jako vy, přijeli do nového města a začínají novou kapitolu. Je téměř nemožné se ve svém volném čase nudit nebo cítit se sám. St John’s Campus, ve kterém jsem bydlela na univerzitní koleji, je krásný a obrovský, plný zeleně a studentů. Jako milovníka zvířat mě moc potěšila možnost využít pomazlit se jednou týdně přímo ve škole s pejskama, které jako formu terapie pro studenty zajištuje místní charitativní spolek. Centrum města, vzdálené asi 15-20 minut chůze, je plné pravé anglické a přátelské atmosféry. Velmi rychle si zamilujete místní lidi, kteří se na vás neustále usmívají a jsou připraveni kdykoliv pomoci. Samotné město je útulně malinké a všude se dostanete během chvilky. Dominantou města je místní katedrála, která na Vás dýchne svou velkolepostí. Řeka Severn, která Worcesterem protéká, je plná krásných labutí, které jsou považovány za majetek královny Alžběty II. Anglickou samozřejmostí jsou i místní upravené parky. Pokud máte rádi hory jako já, něco málo přes 10 minut cesty vlakem můžete dojet do Great Malvern, kde vás přivítají místní kopečky.

Co se týče studia, chce to jistě snahu, ale dá se v pohodě zvládnout. Všichni vyučující, kteří mě učili, byli velmi přátelští a nápomocní, kdykoli jsem s něčím potřebovala pomoct či poradit. Měla jsem čtyři předměty, které zabraly pár hodin dvou dnů v týdnu. Zbytek dní jsem měla volno a pokud jsem zrovna neměla nějaké povinnosti do školy, moc ráda jsem chodila do univerzitní posilovny (je zdarma pro studenty žijící na koleji), běhat ven kolem řeky, procházet se po místních parcích, nakupovat do města (bože, holky, ty obchody! :D) nebo sednout s kamarády na kafe do místních kaváren (doporučuji Method Coffee Roasters, Wayland‘s Yard, Boston Tea Party a vegan bistro Be The Change!).