Měření variability srdeční frekvence

Charakteristika

Test je vhodný pro sportující i nesportující populaci. Hodnotí připravenost organismu na stresovou situaci (fyzická i psychická zátěž), míru únavy, či začínající onemocnění. U sportovců se běžně využívá k plánování tréninku a jaká je odezva organismu na předchozí zatížení. Může také pomoci k diagnostice přetrénování a syndromu vyhoření.

Obsah měření

Snímání EKG křivky.

Variabilita srdeční frekvence

Během testu se hodnotí EKG křivka, konkrétně R-R vzdálenost, což je čas mezi jednotlivými údery srdce. Výstupem měření je určení „připravenosti organismu na zátěž“, určení biologického věku a následné doporučení pro případnou úpravu tréninkového režimu. HRV je vhodné testovat vícekrát za sebou ve stejnou denní dobu (ranní hodiny jsou vhodnější), proto je tento test plánován na vícekrát.

Průběh testu

Snímání tepové frekvence ve 3 fázích (leh-stoj-leh), každá fáze trvá 5-6 minut. Celý test i s přípravou a vyhodnocením zabere přibližně 30 minut. Test se opakuje 5x, vždy jedenkrát denně ve stejný čas.

Jak se chovat před testem

Den před testováním doporučujeme nepožívat alkohol. Jinak je vhodné držet běžnou životosprávu bez zásadních změn. V den měření absolvujte trénink až po samotném měření. Na samotný test by sportovec neměl přicházet dehydrovaný, ale může být na lačno. Příjem tekutin a stravy by ale měl být v dostatečném odstupu od testu (2-3 hodiny).

Cena

1 500 Kč (všech 5 měření)

Rezervace

Rezervace termínu diagnostiky je možná prostřednictvím emailu grun@mail.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info