Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity

617 00 Brno, Sladkého 13, www.fsps.muni.cz, novotny@fsps.muni.cz

Jan Novotný

úvod k prevenci poškození zdraví při výuce tělesné výchovy a ve sportu

s přehledem jejich příčin a projevů

 

    Budoucí i současní sportovní pedagogové mají k dispozici učebnice, které přinášejí zkušenosti s diagnostikou a léčbou úrazů a řešením život ohrožujících stavů ve sportu (např. R. Moster. Sportovní traumatologie. PdF MU. Brno, 1997). Na druhé straně je nedostatek publikací zabývajících se prevencí zdravotních poškození ve sportu. Pokusil jsem se proto přehledně zformulovat poznatky preventivní problematiky. Kéž by tato pomůcka pomohla zabránit alespoň jednomu zbytečnému vážnému poranění nebo onemocnění ve sportu.

 

    Všichni účastníci TV a sportu - žáci (spíše rodiče), studenti, sportovci, ale i učitelé, trenéři, organizátoři sportovních akcí a zdravotníci - mohou a jsou ze zákona povinni minimalizovat zdravotní rizika. Sportovní pedagogové by si měli dobře uvědomit svoji spoluzodpovědnost, znát možná poškození zdraví a při jejich prevenci postupovat systematicky:

1. Znát poškození zdraví při TV a sportu a jejich příčiny.

2. Důsledně provádět preventivní opatření - eliminovat odstranitelné příčiny poškození.

Obsah stránky

1. Poškození zdraví při TV a sportu a jejich příčiny 

a) ÚRAZY: Uzavřená poranění - Poranění kůže - Otevřená poranění - Poranění kloubů - Poranění šlach a svalů - Poranění kostí - Další poranění ucha - Poranění důležitých orgánů
b) JINÁ AKUTNÍ POŠKOZENÍ: Plíživá poškození pohybového aparátu - Hernie - Celková akutní patologická únava - Selhání metabolických funkcí - Selhání oběhových funkcí - Selhání dechových funkcí plic - Selhání nervových funkcí - Poškození kůže - Poškození oka - Potíže trávicího traktu
Souhrn příčin úrazů a akutních poškození při sportu: Rizikové prostředí - Rizikový způsob činnosti - Zdravotní oslabení
c) CHRONICKÁ POŠKOZENÍ: Měkké struktury pohybového aparátu - Poškození kloubů - Poškození kostí - Celková chronická patologická únava
2. PREVENCE POŠKOZENÍ ZDRAVÍ PŘI TV A SPORTU
Literární prameny

 

 

1. poškození zdraví při TV a sportu a jejich příčiny

Druh a míra poškození závisí na druhu sportu či sportovní disciplíně. Různá poškození mohou být pro různé sporty typická. V této kapitole se však na poškození zdraví sportem podíváme obecně.

 

 

a) ÚRAZY  různých částí těla jsou velmi častým zdravotním problémem většiny sportů.

Výše uvedená jednorázová poranění se velmi často vyskytují v kombinacích - např. tržně-zhmožděné poranění, naražení s podvrtnutím a pod.

 

Mimořádnou pozornost musíme věnovat poranění důležitých orgánů:

 

  b) JINÁ AKUTNÍ POŠKOZENÍ hrozí především při nadměrné a extrémní zátěži, v případech zdravotního oslabení nebo při potlačení ochranného mechanismu únavy.

 

 

Souhrn příčin úrazů a akutních poškození zdraví při sportu

Na druhou stranu je řada onemocnění, se kterými lze provozovat sport s určitým omezením nebo je tělesné cvičení přímo součástí léčby - např.: uspokojivě kompenzovaný diabetes mellitus, obezita, lehká hypertenze krevního oběhu, některé vady páteře, některé ledvinné vývojové vady, astma a migréna mimo záchvaty, neurovegetativní astenie, některá stabilizovaná srdeční onemocnění (stav po infarktu), některá nervová onemocnění atd. Mnozí žáci, mající zdravotní oslabení, by měli být zařazeni do zdravotní tělesné výchovy.

Řada pacientů se stabilizovaným stavem po úraze nebo onemocnění s trvalými následky (při fyzickém zatížení se již  nezhoršují) může provozovat sportovní trénink a absolvovat soutěže se zvláštními pravidly pro hendikepované sportovce - např.: stav po amputaci části končetiny, motorické vady, smyslové vady atd. Někteří z nich jsou schopni soutěžit i se zdravými - např. menší motorické vady (plavání, cyklistika aj.)

 

 

c) CHRONICKÁ POŠKOZENÍ

 

 

3. PREVENCE POŠKOZENÍ ZDRAVÍ PŘI TV A SPORTU

 

spočívá v odstranění výše uvedených příčin zdravotních poškození

 

PŘEHLED PREVENCE:

dobrá volba, vyhovující kvalita, spolehlivá funkčnost a správné použití

 

 

Literární prameny:

  1. N. Armstrong,  W. van Mechelen (eds.) a kol. Pediatric exercise science and medicine. Oxford University Press, Oxford 2000.

  2. J. Kábrt ,  J. Kábrt jr. Lexicon medicorum. Galén, Praha 2001.

  3. L´. Komadel a kol. Telovýchovnolekárske vademekum. Slovenská spoločnosť telovýchovného lekárstva, Bratislava 1997.

  4. M. Kučera a kol. Pohybový systém a zátěž. Grada, Praha 1997.

  5. M. Kučera a kol. Sportovní medicína. Grada, Praha 1999.

  6. Medical Commission of International Olympic Committee. Sport Medicine Manual. Hurford Enterprises, Calgary 1990.

  7. L. Peterson a P. Renström. Sports Injuries. Martin Dunitz, London 2001.