Senioři jsou pohybově aktivní i v době pandemie

26. 3. 2020

Fakulta sportovních studií má celkem 133 seniorů aktivně zapojených do vědeckých projektů zaměřených na aktivitu seniorů. Z důvodu pandemie v České republice však senioři nemají možnost cvičit v našich tělocvičnách. Díky svému věku jsou v rizikové skupině a tato cvičení byla na fakultě zrušena mezi prvními. A protože seniorů zapojených do projektů není zrovna málo, zrodila se myšlenka, jak je udržet pohybově aktivní.

Tým pedagogů v čele s Lenkou Svobodovou z Katedry gymnastiky a úpolů natočil cvičební videa a vytvořil pro naše seniory web, kde najdou návodná videa, jak správně doma cvičit,  ale i další rady z oblasti výživového poradenství.

Na natáčení videí se podíleli kolegové Petr Huta a Martin Sebera, který připravil i webové stránky. Na obsahu videí spolupracovali pedagožky Lenka Svobodová a Alena Skotáková z Katedry gymnastiky a úpolů, spolu se studentkami Anetou a Emily. Další příspěvky na web postupně připravují Ph.D. studenti: Andrea Martincová, Marie Crhová, Kateřina Strašilová, Petr Vajda a Tomáš Hlinský a také pedagožky z Centra univerzitního sportu, Zora Svobodová a Alena Pokorná. Web bude průběžně doplňován novými videi a příspěvky.

Cílem této aktivity bylo primárně udržet seniory v pohybu pomocí moderních technologií a být s nimi v kontaktu i po dobu omezení volného pohybu. Vytvoření on-line komunity má však i sociální aspekt, pomáhá našim seniorům udržet sociální kontakt a překonat tuto nelehkou dobu. Web a informace jsou veřejné a mohou posloužit i ostatním seniorům, kteří se díky pravidelnému cvičení udrží lépe v kondici, fyzické i psychické.

Pokud máte doma seniora, doporučte mu naše webové stránky a cvičení s námi.

Foto: archiv Fakulty sportovních studií MU