Základy zdravé výživy
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Výživová doporučení

I nadměrný příjem živin může mít nežádoucí účinky na zdraví člověka. Dávky, které výrazně překračují doporučené hodnoty, mohou uškodit zdraví. Zřetelné je to například u vitaminů rozpustných v tucích, jako je vitamin A a D. Při vyšších dávkách se v organismu kumulují a způsobují příznaky otravy. Také ale vitaminy rozpustné ve vodě a jejich nadměrné dávky, jako například kyselina nikotinové nebo pyridoxin nebo stopové prvky – fluor, selen, mohou mít nežádoucí účinky na zdraví. K tomuto stavu může dojít zejména při nadměrném užívání suplementů.

 

Doporučené dávky potravin jsou uvedeny v Referenčních dávkách potravin, které vydala Společnost pro výživu v roce 2012.

 

Výživová doporučení obecná, která vydala Společnost pro výživu, jsou dostupná ve znění:

  1. Adekvátní energetický příjem energie – týká se jednotlivých populačních skupin, cílem je, aby byla energetická bilance vyvážená, tzn. aby příjem energie odpovídal výdeji energie.
  2. Snížení příjmu tuku u dospělé populace – cílem je dosáhnout nebo udržet příjem tuků na maximálně 30% z celkového energetického příjmu.
  3. Dosažení podílu nasycených, monoenových a polyenových mastných kyselin na úrovni <1 : 1,4 : >0,6 v celkové dávce tuku. Poměr mastných kyselin řady n-6 : n-3 maximálně 5:1 a příjem trans mastných kyselin maximálně do 2% celkového energetického příjmu.
  4. Snížení příjmu cholesterolu na max. 300 mg/den. S optimem 100mgú1000kcal.
  5. Snížení spotřeby jednoduchých cukrů na max. 10% celkové energetické dávky (cca 60g/den) a se zvýšeným podílem polyscharidů
  6. Snížení spotřeby kuchyňské soli na maximálně 6g/den pro dospělého člověka.
  7. Zvýšení příjmu kyseliny askorbové (vitamin C) na 100 mg/den pro dospělého člověka
  8. Zvýšení příjmu vlákniny na 30g/den pro dospělého člověka.
  9. Zvýšit příjem ostatních živin s ochrannými účinky.
  10. Snížení příjmu živočišných tuků a zvýšení příjmu rostlinných tuků .
  11. Zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny na alespoň 600g /den.
  12. Zvýšení spotřeby luštěnin.
  13. Zvýšení spotřeby celozrnných výrobků.
  14. Zvýšení spotřeby ryb na množství cca 240g/týden
  15. Snížení spotřeby vajec na max. 200ks/rok pro dospělého člověka.
  16. Zajištění dostatečného pitného režimu. Vybírat si nápoje neslazené.
  17. Umírněně konzumovat alkoholické nápoje v množství do 30g čistého alkoholu za den pro muže  a do 20g čistého alkoholu pro ženy.
  18. Doporučení v kulinární úpravě: zajistit dostatečný podíl syrové stravy, preferovat dušení a vaření před pečením a smažením, při kulinární úpravě volit metody s uchováním vitaminů a minerálních látek.
  19. Dodržovat správný stravovací režim – jíst 5x denně, po 2,5-3 hodinách.

 

Další výživová doporučení uvádí například Forum zdravé výživy  ve formě tzv. Zdravé 13, což je populární doporučení pro širokou populaci. Doporučení na mezinárndí úrovni je například od Světové zdravotnické organizace ve studii CINDI  Countrywide Integrated Noncomminicable Diseases Intervention.