BEZPEČNĚ A HRAVĚ NA IN-LINE BRUSLÍCH

SPORTOVNÍ DISCIPLÍNY A ORGANIZACE

Kolečkové rychlobruslení je v Čechách známé jako doplňkový sport klasického rychlobruslení více než 40 let. Jeho závodní formy se začaly rozvíjet díky dostupnosti kolečkových bruslí na domácím trhu a používání nových materiálů, které usnadňují bruslení. Kolečkové rychlobruslení je kombinací atletiky a cyklistiky, ve své sportovní podobě je fyzicky velmi náročné.

 

Sportovní disciplíny inline bruslení:

Inline hokej (Inline hockey)

Inline hokej je sport, který se zrodil v 80. letech minulého století v USA. Je velmi populární díky jeho podobnosti s ledním hokejem a u nás je zatím nejpropracovanější a nejlépe organizovaným sportovním odvětvím spojeným s kolečkovými bruslemi. Pravidla jsou podobná těm v ledním hokeji, ale hraje se na inline bruslích, s míčkem nebo speciálním pukem, které se posouvají hokejkou. Inline hokej organizují dvě mezinárodní asociace: FIRS (Mezinárodní federace kolečkových sportů) a IIHF (Mezinárodní hokejová federace). Obě federace pořádají každoročně své vlastní mistrovství světa. Jejich hokej se liší některými herními pravidly.

Pravidla inline hokeje IIHF:

  • hra se hraje na čtyři čtvrtiny po 12 minutách
  • každé družstvo má 4 hráče a jednoho brankáře
  • hřiště je rozdělené na dvě zóny: útočnou a obrannou – píská se postavení mimo hru na červené čáře
  • branka má vnitřní rozměr 183 × 122 cm (V × Š), tj. stejně jako v ledním hokeji
  • brankoviště je obdélník 30 cm vpravo a vlevo od každého okraje branky a končí metr od branky
  • při současném vyloučení dvou hráčů jednoho mužstva se druhý trest odkládá, tj. oslabené mužstvo nemůže hrát ve dvou

Pravidla inline hokeje FIRS

  • hra se hraje na dva poločasy po 20 minutách
  • každé mužstvo má na hřišti maximálně 5 hráčů, tj. 4 hráče a 1 brankáře
  • nepíská se zakázané uvolnění ani postavení mimo hru
  • branka má menší rozměry než v ledním hokeji: 170 × 105 cm
  • při současném vyloučení dvou hráčů jednoho mužstva se hraje přesilovka 4 na 2

Umělecké bruslení (Artistic skating)

Myšlenka spojit bruslení s hudbou není nová. Vždyť na ledě se na hudbu bruslí již dlouho. Nápad spojit také inline bruslení s hudbou se objevil v 70. letech 20. století. V zahraničí si tanec na inlinech může vyzkoušet prakticky každý. Stačí jen vlastnit brusle a zajít si na speciální bruslařskou diskotéku. V tomto sportovním odvětví se pořádají soutěže podobné tancům na ledě. Pro jednotlivce, taneční páry, i týmy. Hodnotí se plynulost jízdy, spojení s hudbou, choreografie, skoky, otočky a u týmů samozřejmě synchronizace.

Rychlostní bruslení (Speed skating)

Toto sportovní odvětví provozují většinou výkonnostní nebo vrcholoví sportovci všech věkových kategorií. Do mnoha závodů se může ale zapojit i široká veřejnost. Bruslí se na oválech nebo silnicích a délka závodů se pohybuje od 100 m až po maratonské tratě. Dráha by měla mít hladký, neklouzavý povrch a šířku 4 m. Pro mezinárodní závody by měla být široká 6 m. Závodit mohou jednotlivci nebo družstva a jezdí se i závody štafet, slalomy a sjezdy.

Agresivní bruslení (Agressive skating)

Tato sportovní disciplína se řadí mezi adrenalinové sporty. To je také důvod, proč se jí nevěnuje tolik bruslařů. Je to sportovní odvětví, které vyžaduje odvahu, ale také šikovnost a vytrvalost, protože naučit se požadované triky není jednoduché. Můžeme ji rozdělit na tzv. bruslení na ulici, kde se bruslaři pohybují po zábradlích, lavičkách a překonávají jakékoliv druhy překážek. Vrcholem pak je ježdění na U-rampě. Agresivní bruslaři si mohou své schopnosti a dovednosti porovnat v mnoha závodech. V závodech na U-rampě mají bruslaři vymezen určitý čas, ve kterém předvádějí svou jízdu. Hodnotí se obtížnost zařazených prvků a preciznost jejich provedení.

Bruslení v terénu (Off-road skating)

Jde o nejmladší disciplínu provozovanou na off-roadových kolečkových bruslích, které se ve větším měřítku začaly vyrábět až na počátku 20. století. Mají většinou 2 velká kolečka a připomínají krátké lyže. Dá se na nich dobře pohybovat jak na terénech určených pro klasické inline bruslení, tak na lesních cestách. Je to disciplína připomínající pohyb v terénu na horských kolech. Uvažuje se i o organizaci terénních závodů, které by daly této disciplíně punc oficiálního sportu.

Kondiční bruslení (Fitness skating)

Spíše než o sportovní disciplínu se jedná o volnočasovou aktivitu široké sportující veřejnosti. Přestože mnozí jedinci této skupiny jsou velmi dobří bruslaři a vysoce trénovaní jedinci, jejich cílem není účast na závodech, porovnávání jejich bruslařských dovedností a měření rychlosti, ale vyjížďka na bruslích. Prostě turistika na kolečkových bruslích. K tomu je samozřejmě nutný povrch určité kvality, po kterém by se tito turisté mohli pohybovat. V naší zemi, ve srovnání s mnoha dalšími evropskými zeměmi, těch možností bohužel není tolik, kolik by si tito inline fanoušci přáli. Trasy se budují, ale pomalu a jsou poměrně krátké. Většina těchto nadšenců je však ochotna vydat se za svým koníčkem i do ciziny, kde se vyskytují místa pro tento sport jako stvořená, tzv. „inlinové ráje“. Z nich snad nejznámější a určitě nejlepší je oblast Flaeming skate, která se nachází v Německu, asi 60 km jižně od Berlína. Dobře zavedeným fenoménem jsou i jízdy městy, organizované sportovními kluby, za spolupráce s městskými zastupitelstvy a policií. V určitý, předem domluvený termín jsou motoristům uzavřeny silnice, po kterých se pak pohybuje masa bruslařů v organizovaném kordonu.

Kolektivní hry a hrátky na inline bruslích

Lidé jsou poměrně vynalézavá stvoření. Proto si na inlinech stále nacházejí další nové druhy zábavy. Umí hrát na kolečkových bruslích například basketbal nebo fotbal. Připevňují si na brusle malé plachty (skate wings), díky nimž pak při správném směru a rychlosti větru dosahují poměrně rychlého pohybu. Nebo se sami připevňují k zařízením, která se podobají padákům a která jejich jízdu dokážou mnohonásobně zrychlit. Tyto varianty však vyžadují vhodný terén, potřebné sportovní nářadí a v neposlední řadě zručnost a odvahu.

 

Mezinárodní a české organizace pro inline bruslení:

Federation Internationale de Roller-Skating (FIRS)

Je mezinárodní federací založenou na podporu závodních inline disciplín, především hokeje, rychlostního a uměleckého bruslení. Vznikla v roce 1924 ve Švýcarsku a dnes řídí zhruba sto národních federací na všech světových kontinentech.

Internationale Inline Skating Association (IISA)

IISA je mezinárodní organizace založená v roce 1991 skupinou kolečkových bruslařů, výrobců a prodejců inline bruslí, jejímž cílem je propagace rekreační formy inline bruslení. Dále podporuje stavbu inline stezek a vytváří vzdělávací programy určené široké veřejnosti.

International Freestyle Skating Association (IFSA)

IFSA byla založena v roce 2004 jako asociace na podporu rozvoje některých inline disciplín, především slalomu a skoků a dalších uměleckých a rychlostních disciplín.

Inline Czech Community (ICC)

ICC je sportovní asociace, zaměřená na podporu rozvoje všech sportovních disciplín na kolečkových bruslích. Asociace byla založena v roce 2000 v Pardubicích s cílem podporovat, organizovat a prezentovat tento sport v České republice. Jejím záměrem je pořádat kvalitní celorepublikovou sérii závodů s mezinárodní účastí a zajistit podporu českých jezdců na zahraničních soutěžích, a tím reprezentovat Českou republiku ve světovém inline. Další činností ICC je podpora regionálních klubů a jejich závodů, návrhy a odborná pomoc při stavbě sportovišť.

Česká unie kolečkových bruslí jako řádný člen sdružený v ČSTV

(tato unie zastřešuje Českou asociaci inline hokeje, Český svaz kolečkových bruslí a Český svaz Roll hokeje)

Česká asociace Inline hokeje

Organizace vznikla v roce 1995 a má v současné době 3500 registrovaných členů, z toho 2000 dospělých a 1500 členů mládeže. ČAILH pořádá mistrovství republiky v kategorii mužů, žen, dorostu, starších žáků, mladších žáků a přípravky. Nejvyšší soutěží v kategorii mužů je Extraliga. Druhou nejvyšší soutěží je I. liga, která se hraje regionálně. ČAILH je od roku 1995 pravidelným účastníkem MS v inline hokeji pořádaným mezinárodní federací FIRS.

Český svaz kolečkového bruslení

Svaz vznikl v roce 1994. V současné době má osm oddílů a 326 členů. Svaz sdružuje zatím výhradně zájemce o kolečkové rychlobruslení. Sportovní brusle mají 4-5 koleček v řadě za sebou, délka bruslí je omezena na 50 cm. Závodí se na silničních okruzích nebo na asfaltových drahách s mírně klopenými zatáčkami. Oficiální tratě mají délku od 333 m až po maratón a jezdí se také víceetapové závody. Bruslaři musí mít na hlavě přilbu.

Český svaz Roll hokeje

Svaz vznikl v roce 1994 a v současnosti má 30 členů ve 3 oddílech. Tento sport je populární především na jihu Evropy a v Latinské Americe. Hraje se na hřištích o rozměru 40 × 20 m s míčkem, hokejkami podobnými těm, jako jsou na pozemní hokej, a s bruslemi, kde kolečka jsou po dvou vedle sebe.

Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 70410 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 1212 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová, M.Blažová
Creative Commons License BEZPEČNĚ A HRAVĚ NA IN-LINE BRUSLÍCH by PaedDr. Petr Starec, Ph.D., Mgr. Renata Vychodilová, Mgr. Tomáš Vespalec, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Miriam Kalichová, Ph.D., PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D., PhDr. Michal Vít is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/inline/.
Investice do vzdělávání