03

Monitorování srdeční frekvence během testování vytrvalostních schopností ve fotbale

Tréninkový proces u kolektivních sportů, zejména ve fotbale, vyžaduje odpovídající vedení hráčů. Získávání přesných informací o vnitřních tělesných reakcích hráčů v průběhu tréninku je pro trenéry velmi užitečné, jsou na základě těchto dat schopni přizpůsobovat sportovní zatížení individuálnímu tréninku. Monitorování srdeční frekvence zařízením, jako je například Suunto team Pack, představuje užitečný systém pro řízení tréninkového procesu a pro diagnostiku vytrvalostní schopnosti fotbalových hráčů.

Fotbalové tréninky a zápasy se skládají z mnoha různých detailů. Správné vedení hráčů nese potřebu získat specifické informace o hráčově stavu v daný čas. To může být klíčem ke konečnému úspěchu v tréninku nebo k výhře v zápase. Dozvědět se více o vnitřních reakcích hráčů může být užitečné pro trenéry, protože tato informace jim umožňuje vhodně přizpůsobit sportovní zatížení. Moderní monitorovací zařízení Suunto team POD (obr. 1) pro záznam tepové frekvence je pohodlné na nošení a efektivní, a to zejména pro použití při fotbalovém tréninku. Přímé měření spotřeby kyslíku v průběhu zápasů a tréninku je téměř nemožné, a proto zařízení pro sledování srdeční frekvence je jedním z nejoblíbenějších. Nejčastěji používané systémy monitorování srdeční frekvence jsou PolarElectroz FinskaneboHosandTM2000.Jejich nevýhody spočívají v on-sitemanagementu(Moravec2005). První společností, která vytváří velmi specifické on-site zařízení se softwarem poskytujícím okamžitou zpětnou vazbu proměření play/ management, bylo Suunto. Jejich přístroj umožňujesledovánívícenež10 hráčů najednou a tak, že trenér může monitorovat úroveň únavy nebo vyčerpání jednotlivých hráčů.

Vytrvalostní schopnosti jsou podoblastí základních motorických schopností. Dále se rozdělují podle sportovních projevů (např. dlouhodobá vytrvalost − běh na 1500 metrů, rychlostí vytrvalost − 400 m, 800 m běh, silová vytrvalost−kopy, výbušná vytrvalost−běh sprint). Vytrvalostní schopnosti závisí na funkčních schopnostech kardiovaskulárního systému, množství a kvalitě oxidativních pomalých červených vláken a metabolických systémů (ATP, CP, LA, O2,…) a psychické odolnosti. Odpovídající úroveň vytrvalostních schopností je podmíněna, přístupe kyslíku a energetického krytí při práci svalů. Hlavními parametry jsou tepový objem, plicní ventilace za minutu, difuzní kapacita plic, přepravní kapacita krve a srdeční frekvence (Kasa, 2001).

Obr. 4 Zařízení Suunto team POD

Cíl a úkoly

Cílem výzkumu bylo najít individuální hodnoty srdeční frekvence zaznamenané on-site systémem Sunno Team Pack, v průběhu vybraných vytrvalostních fotbalových činností ověřovaných v testu běhu na 2km.

Úkoly

  1. výběr sportovců
  2. výběr a příprava diagnostického vybavení
  3. logický a statistický návrh individuální srdeční frekvence ve specifickém stupni intenzity zatížení

Metody

Tréninkové metody ve fotbale:

  • rušná část do 10 min
  • útočné herní kombinace (cyklus), intervalové výkony 8 min., počet opakování - 2
  • scrimmage 5 na 5 s dopomocí, délka jedné hry - 4 min, počet opakování – 4
  • běh na 2 km

Diagnostické metody

Pro diagnostiku vytrvalostních schopností v běhu (2 km) bylo vybráno deset profesionálních fotbalistů ze Slovenské národní ligy ve věkovém rozmezí 20 do 25 roků, s průměrným věkem 22,4. Testování bylo organizováno během zimy 2010-2011 v Trenčíně na Slovensku. Sledování srdeční frekvence a fyziologických procesů bylo reprodukováno na základě výsledků Suunto team POD, který využívá bezdrátový přenos dat do vzdálenosti 100 metrů od zařízení a je velmi účinný pro trénink kolektivních sportů (obr. 5).

Obr. 5 Bezdrátový přenos dat (www.suunto-sports.cz)

Výsledky

Přístroj použitý pro monitorování srdeční frekvence obsahuje výkonný software, který umožňuje regulaci kardiovaskulárního systému a úroveň sportovního zatížení při fotbalovém zápase a tréninku. Na základě měření srdeční frekvence v průběhu sportovní soutěže se můžou bioenergetická kritéria rozdělit do 5 hladin, které umožňují přesnější a objektivnější hodnocení sportovního zatížení (obr. 6).

Získané výsledky vedou k rozšíření znalostí v oblasti individuálního posouzení intenzity během tréninku a zápasu. Jednotlivé hodnoty dosažené srdeční frekvence během testování specifických vytrvalostních schopností jsou uvedeny na obrázku 7.

Obr. 6 Sledování srdeční zátěže 10 hráčů

Obr. 7 Příklad Bioenergetických kritérií

Vzhledem k tomu, že dosažené hodnoty frekvence srdce jsou velmi stabilní, vyrovnané a doba testu trvá déle než 7 min, můžeme vyhodnotit test jako validní (platný) pro diagnostiku specifických vytrvalostních schopností ve fotbale. Hodnoty rozsahu maximální srdeční frekvence jsou mezi 165 a 205 tf (v závislosti na hráči), mírně vyšší pro vytrvalostní schopnosti, ale představují obtížné a intenzivní sportovní zatížení.

Závěry

Dosažené výsledky jsou užitečné a optimalizují intenzitu zatížení v průběhu tréninku a zápasů. Očekáváme, že tento nový test fotbalových schopností obohatí baterii testů pro testování specifických vytrvalostních schopností ve fotbale.