04

Výživa a fyzická aktivita při vysokém krevním tlaku

Rozvoj civilizace, především v průběhu dvacátého století, znamenal velký pokrok ve vědních a technických oborech a tím přinesl lepší životní podmínky lidstvu. Zároveň je však příčinou mnoha chorob, dříve neznámých. Tyto choroby jsou obecně označovány jako civilizační choroby. V populaci mají vysoký výskyt a jsou vázány na životní styl. Civilizační choroby se vyskytují převážně v průmyslově vyspělých zemích a jejich výskyt stoupá po 50. roce života.

Naši civilizaci charakterizuje stoupající výskyt kardiovaskulárních nemocí. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění druhé poloviny 20. století. Jedna z nejzávažnějších a nejčastějších chorob kardiovaskulárního systému je hypertenze neboli vysoký krevní tlak (Fejfar et Přerovský, 2002). K jejímu vzniku vede mimo jiné i nesprávný životní styl, především vysoká konzumace kuchyňské soli, nadbytečný příjem potravy, zvláště vysoký příjem živočišných tuků a ostatních živočišných produktů, nízká konzumace zeleniny a ovoce, nedostatek pohybu a psychický stres. Zároveň s ostatními rizikovými faktory jako je kouření, diabetes mellitus, obezita, dyslipidémie, představuje závažný rizikový faktor vzniku ischemické choroby srdeční, urychleného rozvoje aterosklerózy, cévních mozkových příhod a komplikací u onemocnění ledvin.

V počátečních stádiích probíhá hypertenze plíživě, většinou bez varovných příznaků, dlouho zůstává nepoznaná, nenutí klienta k vyhledání lékaře. Její komplikace však snižují očekávanou délku života, jsou významnou příčinou invalidity a úmrtí. Komplikacím hypertenze lze mnohdy předcházet pečlivým a důsledným dodržováním farmakologické i nefarmakologické léčby.

Základem léčby je léčba nefarmakologická – úprava životních návyků. Sem patří zanechání kouření u kuřáků, snížení tělesné hmotnosti u osob s nadváhou a obezitou, snížení případné nadměrné konzumace alkoholu a živočišných tuků, omezení příjmu soli, zvýšení konzumace zeleniny a ovoce, vyvarování se stresu a dostatečná fyzická aktivita.

Současný stav

Krevní tlak je síla, která působí na stěnu cév. Je výsledkem součinnosti srdeční aktivity a periferního odporu. Ve velkých tepnách je tlak přibližně stejný jako v aortě, v perifernějších cévách se snižuje a podstatně klesá v arteriolách a vlásečnicích. Směrem k periferii klesá amplituda arteriálního pulzu, což je rozdíl systolického a diastolického tlaku, a ve vlásečnicích již krevní tlak pulsaci nevykazuje.

U zdravého dospělého člověka činí normální hodnota systolického tlaku 120 mm Hg a diastolického tlaku 80 mm Hg (Rokyta, 2000). Normální a zvýšené až vysoké hodnoty krevního tlaku jsou uvedeny v tabulce 4.

Tabulka 4 Klasifikace krevního tlaku

Kategorie

Systolický TK

(mm Hg)

Diastolický TK

(mm Hg)

Optimální tlak

< 120

< 80

Normální

120 – 129

80 – 84

Vysoký normální tlak

130 – 139

85 – 89

Mírná hypertenze

- hypertenze 1. stupně

140 – 159

90 – 99

Středně závažná hypertenze

- hypertenze 2. stupně

160 – 179

100 – 109

Těžká hypertenze

- hypertenze 3. stupně

≥ 180

≥110

Izolovaná systolická hypertenze

≥ 140 a více

< 90

Zdroj: Widimský, 2004

Přehled nefarmakologických opatření v léčbě hypertenze

-       omezit příjem soli

-       snížit tělesnou hmotnost (redukce případné nadváhy)

-       zdravá strava

-       redukce spotřeby alkoholu

-       zákaz kouření u kuřáků

-       omezení farmakologické terapie zvyšující krevní tlak

-       zvýšení fyzické aktivity

-       relaxační terapie

V následující části textu budou z nefarmakologických opatření dále rozebrány v otázkách pro respondenty zmíněny pouze body týkající se omezení příjmu soli a zdravé stravy.

Omezení solení je zásadním obecným preventivním mechanismem a není nutno používat více než 5–6 g soli denně. Omezení přísunu soli může být dosaženo jednak vyloučením vysoce solených potravin (např. nakládaná zelenina, zpracované masné výrobky, konzervy atd.) a dále zamezením dalšího přidávání soli do jídla ať již při vaření či následně při konzumaci.

Dietní návyky patří k nejdůležitějším faktorům, které mohou být s ohledem na výši krevního tlaku měnitelné. Při všech snahách o změnu stravovacích zvyklostí je třeba pochopit, že se nejedná o žádnou „dietu“, ale o celkový životní styl (Tomečková, 1996). Základem je správné složení stravy – redukce množství konzumovaného červeného masa, omezení používání nasycených tuků při přípravě pokrmů, konzumace až 600g zeleniny a ovoce denně, preference celozrnného pečiva.

Materiál a metodika

Na katedře kineziologie Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity byl vytvořen dotazník týkající se informovanosti o závažnosti a možnostech nefarmakologické léčby hypertenze, stravovacích zvyklostí a pohybové aktivity u osob trpících vysokým krevním tlakem (Novotná, 2011). Tento dotazník byl rozdán sledovanému souboru pacientů. Dotazník byl anonymní. Dotazník obsahoval celkem 27 otázek, z nichž v této práci jsou uvedeny výsledky získané rozborem odpovědí pouze na některé z nich.

Šetření probíhalo u hypertoniků hospitalizovaných na interním oddělení Nemocnice Vyškov, u ambulantních pacientů na interní ambulanci Nemocnice Vyškov a u obvodních lékařů ve Vyškově. O umožnění distribuce dotazníků byla požádána vrchní sestra interního oddělení, praktičtí lékaři a sestry v jejich ordinacích.

Kritériem pro výběr respondentů byla arteriální hypertenze již diagnostikovaná v minulosti. Do šetření nebyli zařazeni nově zjištění hypertonici.

Výzkumný soubor tvořilo 90 pacientů s arteriální hypertenzí. Každý respondent byl před vyplněním dotazníku seznámen s důvodem a cílem výzkumné strategie a byl upozorněn na anonymitu šetření. Dále byl poučen, jak pracovat s dotazníkem, a poté seznámen s tím, že po vyplnění má dotazník vložit do přiložené obálky, aby byla zabezpečena anonymita.

Výsledky a diskuse

Výsledky byly zpracovány z úplných odevzdaných dotazníků, kterých bylo 85 z původně rozdaných 90. Tři dotazníky byly vyplněny pouze z části a dva nebyly vráceny. Návratnost vyplněných dotazníků byla 94 %.

1. Pohlaví respondentů

V první otázce byl zjišťován podíl žen a mužů zúčastněných ve výzkumu. Z tabulky 5 vyplývá, že se průzkumu zúčastnilo 54 % mužů a 46 % žen.

Tabulka 5 Pohlaví respondentů

Možnosti

Absolutní četnost

Relativní četnost

Muž

46

54 %

Žena

39

46 %

Celkem

85

100 %

2. Věk respondentů

V druhé otázce byl zjišťován věk dotazovaných. Z grafu 1 je zřejmé, že nejvíce respondentů bylo starších než 50 let.

Graf 1 Věk respondentů

3. Vzdělání respondentů

Z tabulky 6 vyplývá, že nejvíce dotázaných mělo středoškolské vzdělání.

Tabulka 6 Vzdělání respondentů

Možnosti

Absolutní četnost

Relativní četnost

Základní

12

14 %

Vyučen

30

35 %

Středoškolské

32

38 %

Vysokoškolské

11

13 %

Celkem

85

100 %

4. Konzumace soli u respondentů

Respondenti měli uvést, kolik soli konzumují denně. Na výběr měli možnosti: 6 g a méně, 7–10 g, 11–13 g, nebo mohli napsat, že nevědí. Odpovědi na otázku týkající se konzumace soli jsou zpracovány v tabulce 7.

Tabulka 7 Konzumace soli u respondentů

Možnosti

Absolutní četnost

Relativní četnost

6 g a méně

5

6 %

7 – 10 g

6

7 %

11 – 13 g

2

2 %

nevím

72

85 %

Celkem

85

100 %

Z tabulky vyplývá, že většina respondentů nesleduje svůj denní příjem kuchyňské soli.

5. Preference tuků ve stravě

Respondenti byli dotázáni, jaké tuky používají nejčastěji. Jejich odpovědi jsou zaznamenány v tabulce 8.

Tabulka 8 Preference tuků ve stravě

Možnosti

Absolutní četnost

Relativní četnost

sádlo

10

12 %

máslo

29

34 %

rostlinný olej

45

53 %

jiné druhy tuků

1

1 %

Celkem

85

100 %

Z tabulky vyplynulo, že co se týče konzumace tuků, dbají respondenti na výživová doporučení a upřednostňují rostlinné tuky.

6. Význam pravidelné fyzické aktivity při hypertenzi

V následující otázce byl zjišťován význam fyzické aktivity při hypertenzi, a zda dotazovaní vědí, jak nutná je pravidelná fyzická aktivita při hypertenzi. Odpovědi na tuto otázku jsou zpracovány v grafu 2.

Graf 2 Význam pravidelné fyzické aktivity při hypertenzi

Graf 2 ilustruje, že potřebu udržovat pravidelnou fyzickou aktivitu při hypertenzi má 43 (51 %) dotázaných, 30 (35 %) uvedlo spíše ano, 6 (7 %) uvedlo, že neví, 4 (5 %) uvedli spíše ne a 2 (2 %) uvedli, že udržovat pravidelnou fyzickou aktivitu není důležité.

Shrnutí

Z výsledků vyplývá, že většina dotázaných v souboru respondentů si je vědoma platných dietních zásad a doporučené pohybové aktivity. Doporučením o snížení solení se řídí pouze 6 % dotázaných, doporučením týkajícím se konzumace tuků se řídí 53 % dotázaných a o významu pravidelné fyzické aktivity je přesvědčeno 51 % dotázaných.