Zjišťování výživových zvyklostí
Mgr. Michaela Hejmalová, DiS.
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.

© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Obezita
http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina
V současné době obezita nabývá charakteru pandemie. Vzhledem ke zdravotním rizikům, se kterými je spojena, se stává z osobního problému jednotlivce závažný medicínský a svým rozsahem i celospolečenský a ekonomický problém.
Patří k nejrozšířenějším onemocněním, a v globálním měřítku zaujímá 6. místo mezi nejzávažnějšími rizikovými faktory zdravotního stavu.

I    Definice obezity a nadváhy

Obezita (otylost) se definuje jako patologický stav, charakterizovaný nadměrnou tělesnou hmotností, která je způsobena zvýšeným ukládáním tukové tkáně. Jde o chronické onemocnění postihující děti i dospělé.

O obezitě se mluví, jestliže podíl tukové tkáně na celkové tělesné hmotnosti přesáhne 25 % u mužů a 30 % u žen a BMI (Body Mass Index) tak nabývá hodnot vyšších než 30. Podstatou obezity je tedy nadměrné množství tukové tkáně:

  • v podkoží,
  • viscerální lokalizaci,
  • kromě toho se triacyglyceroly ukládají i do parenchymových orgánů (játra, pankreas).


Obezitu nelze považovat za pouhý kosmetický problém, jak se dříve myslelo, protože je v drtivé většině případů doprovázena řadou závažných onemocnění a komplikací. Zkracuje tak délku života a zároveň výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života. Obecně je spojena s vyšší nemocností a úmrtností ve srovnání s jedinci s přiměřenou hmotností.

Nadváha je považována za předstupeň obezity, kdy zdravotní rizika evidentně stoupají již od hodnoty BMI 25 a riziko ostře roste od hodnoty 27. Rizika mnoha onemocnění, která mají vztah k obezitě, včetně diabetu, mírně stoupají již od hodnoty BMI 23. Z tohoto důvodu se diskutuje o snížení horní hranice normy. Optimální životní prognózu mívají jedinci s BMI 20 - 22 v mládí, kteří se do stáří posunou na hodnoty blízké hranici normy - BMI 25.

 
II    Epodemiologie a statistika obezity

Obezita je nejčastější metabolické onemocnění na světě. Její výskyt v hospodářsky vyspělých zemích pohybuje mezi 10 - 20 % a má trvale narůstající trend.
Česká republika patří k zemím s vysokým výskytem obezity a nadváhy. Prevalence obezity (BMI nad 30) dosahuje 25 % u žen a 22 % u mužů ve věku mezi 20 a 65 lety.

 
III    Příčiny obezity

Obezita vzniká vzájemným působením dědičnosti a vlivu prostředí.

Dědičnost

Genetika (dědičnost) podmiňuje:

  • rozdílnou schopností spalovat základní živiny (zejména tuky),
  • BMI (asi z 25 - 40%),
  • predilekční lokalizaci ukládání tělesného tuku (obsah tuku v břiše z 50 - 60%),
  • rodinné zvyklosti (výběr a množství zkonzumované stravy, pohybová aktivita),
  • energetický metabolismus (velikostí energetického výdeje v klidu i po jídle),
  • míru spontánní pohybové aktivity,
  • složení svalu v závislosti na typu vláken,
  • citlivost k inzulínu,
  • přednostním výběrem některých chutí (chuťové preference tuků a sladkého).



Rozvoj obezity sice významně ovlivňují genetické faktory (50 %), ale skutečný vznik a rozvoj obezity modifikují faktory životního stylu a zevního prostředí (50 %). Převážná většina osob trpící nadváhou nebo obezitou má pozitivní energetickou bilanci, tzn. naprostý nedostatek pohybu je kombinován s nadměrným přísunem potravin. Obezitu tedy nelze omlouvat genetickou výbavou.


Rodinné faktory

Týkají se rodinných zvyklostí, příjmu jídla z hlediska množství a výběru potravin. Často je nemožné je odlišit od genetických faktorů.


Sociálně - ekonomické faktory

Obezita se vyskytuje u osob s nižším sociálně - ekonomickým postavením tzn., že vzdělání a vyšší příjem snižují výskyt obezity.


Endokrinní faktory

Představují početně velmi malou skupinu obézních osob (méně než 1 % případů). Obezita provází například sníženou funkci štítné žlázy, Cushingův syndrom, syndrom polycystických ovarií nebo některé vzácné genetické syndromy.


Neurologické vlivy

Pocit hladu a sytosti je v lidském mozku (hypotalamu) zprostředkován specifickými drahami a komunikačními molekulami (neurotransmitery). Je možné, že jejich poruchy souvisejí se vznikem obezity.


Psychické faktory

Uplatňují se u některých osob ve stresových situacích, kdy iniciují zvýšený příjem potravy.


Farmakologické faktory

Některé lékové skupiny jsou dávány do souvislosti s obezitou:

  • kortikosteroidy,
  • tyreostatika,
  • některá psychofarmaka a antiepileptika,
  • estrogeny (perorální antikoncepce),
  • deriváty sulfonylmočoviny a inzulín,
  • betablokátory.


Ostatní faktory

Při vzniku a rozvoji obezity se uplatňuje řada dalších faktorů:

  • věk - množství i distribuce tukové tkáně podléhá změnám v závislosti na věku,
  • kojení - brání rozvoji obezity v dospělosti,
  • porodní váha - vysoká porodní hmotnost zvyšuje zhruba dvojnásobně riziko vzniku obezity v dospělosti. Také nízká porodní váha, která bývá doprovázena rychlou akcelerací růstu v raném dětství, je stejným rizikem pro vznik obezity (zejména centrálního typu) v budoucnosti.


Faktory životního stylu

Ukládání triacylglycerolů do tukové tkáně a jejich uvolňování zpět do krve je biochemicky poměrně jednoduchý proces, který je ale aktivně ovlivňovaný řadou hormonů. Rozhodujícím faktorem je však energetická (ne) rovnováha organismu. Dlouhodobý nepoměr mezi příjmem a výdejem energie (pozitivní a negativní energetická bilance) musí zákonitě vést ke zmnožení nebo naopak úbytku tukové tkáně. Lidské tělo nemá jiné možnosti skladování většího množství energie než právě v tukové tkáni.

Schopnost tvořit energetické rezervy a minimalizovat jejich čerpání patří k základním předpokladům přežití. Jedná se o tzv. "úsporný" energetický metabolismus.
Nerovnováha mezi příjmem a spotřebou energie je příčinou nadváhy a obezity asi v 95 % případů.




 
klasifikace
BMI
riziko komplikace obezity
podváha
norma
nadváha
obezita I. stupně
obezita II. stupně
obezita III. stupně



< 18,5
18,5 - 24,9
25 - 29,9
30 - 34,9
35 - 39,9
=> 40



nízké riziko přidružených chorob
průměrné
mírně zvýšené
středně zvýšené
velmi zvýšené
vysoké


Tabulka č. 4: Klasifikace obezity a riziko jejích komplikací podle BMI
klasifikace
muž
žena
podvýživa
norma
nadváha
obezita
extrémní obezita




< 10 %
10 - 20 %
20 - 25 %
25 - 30 %
> 30 %




< 20 %
20 - 30 %
30 - 35 %
35 - 40 %
> 40 %



Tabulka č. 5: Klasifikace podle procenta tuku v těle (BIA)
IV    Klinický obraz obezity

Klinický význam obezity souvisí se zvýšením rizika zdravotních komplikací.

  • dynamická fáze - rychlý nárůst tělesné hmotnosti,
  • stabilizovaná fáze - hmotnost je již konstantní a obezita je rozvinuta.



V    Klasifikace obezity

Obezitu můžeme dělit podle mnoha hledisek.

Klasifikace podle fáze obezity

  • stabilní - tukové buňky hromadí tuk,
  • nestabilní - vytvářejí se nové tukové buňky a po redukci hmotnosti jsou tyto buňky připraveny kdykoliv znovu tuk přijmout a udržet.


Klasifikace podle příčiny obezity

  • primární -  jedná se z 95 - 98% všech případů. Tento druh obezity vzniká jako důsledek pozitivní energetické bilance, kdy nadbytek energie se ukládá ve formě tukových rezerv. Na jejím vzniku se podílí řada endogenních (dědičnost) a exogenních (vlivy zevního prostředí) faktorů.
  • sekundární - vzniká v příčinné souvislosti se základním onemocněním (např. snížená funkce štítné žlázy, Cushingův syndrom) jako jeho následek. Dochází k poruchám vnitřních energetických metabolických pochodů, přičemž energetická bilance je většinou vyrovnaná.


Klasifikace podle hmotnosti (kvantitativní měřítko)

Klasifikace obezity podle hmotnosti je uvedena v tabulce č. 4 a tabulce č. 5. Obecně platí, že čím je BMI a množství tuku v těle vyšší, tím je životní prognóza horší.
 
 
Klasifikace kvalitativní

Z hlediska kardiovaskulárních onemocnění a metabolických komplikací otylosti není rozhodujícím činitelem celkové množství nahromaděného tuku v těle, což je kritérium diagnostiky obezity, ale jeho rozložení:

Rozeznáváme:

  • androidní (mužský, centrální) typ obezity - tuk se zvýšeně ukládá v oblasti horní poloviny těla, převážně na hrudníku nebo na břiše, kde rozlišujeme tuk nitrobřišní (viscerální) a podkožní. S rizikem vzniku metabolických komplikací je spojeno zejména zmnožení viscerálního tuku. Tento typ obezity bývá také označován jako obezita tvaru jablka ("sud").

  • gynoidní (ženský, periferní) typ - charakteristická je lokalizace tuku na hýždích, stehnech a bocích. Někdy se nazývá jako obezita tvaru hrušky ("kytara").


http://www.diabetologie-sebkova.wz.cz/problemy_s_obezitou.html
  • cushingoidní typ -  tukové rezervy se hromadí na břiše, trupu a šíji, zatímco končetiny jsou nepřiměřeně hubené
Obrázek č. 3: Androidní a gynoidní typ obezity
Rozložení tuku v těle lze stanovit dvěma poměrně jednoduchými způsoby:

  • výpočtem poměru pas/boky (WHR) - dnes už se tento index nepoužívá, protože řada studií v posledních letech prokázala, že obvod pasu je vhodnějším ukazatelem

muž

žena
gynoidní

< 1 <

androidní





gynoidní

< 0,85 <

androidní
Tabulka č. 6: Klasifikace obezity podle WHR

riziko
vysoké riziko
muž
žena




nad > 94 cm
nad > 80 cm





> 102 cm
> 88 cm




Tabulka č. 7: Hraniční míry obvodu pasu, určující riziko metabolických a kardiovaskulárních komplikací v důsledku zmnožení útrobního tuku
  • změřením obvodu pasu - nejlépe odpovídá přesnému měření rizikového tuku uloženého v břiše mezi orgány a na břiše. Nebezpečí tzv. metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity (hypertenze, dyslipidémie, porucha glukózové homeostázy) je přímo úměrná obvodu pasu
Diagnostika obezity

Pro stanovení tělesného složení lze použít mnoho diagnostických metod. Nejjednodušší jsou antropometrické metody.

  • indexy - používají se pro základní orientaci a volbu redukční strategie, přičemž vycházejí nejčastěji z údajů o tělesné hmotnosti a tělesné výšce, popř. jiných (body mass index),
  • měření obvodů - nejsnáze určují distribuci tělesného tuku,
  • měření tloušťky kožních řas - pomocí kaliperu se měří různý počet kožních řas a podle jejich součtu lze spočítat obsah tukové tkáně v těle,
  • bioelektrická impedance (BIA) - princip spočívá v rozdílném šíření elektrického proudu v různých tkáních těla.


K přesnějšímu posouzení tělesného složení se požívají i jiné metody:

  • hydrodenzitometrie,
  • zobrazovací metody (počítačová tomografie, magnetická rezonance, ultrazvuk…)

VI    Léčba obezity

Cílem léčby obezity je dosáhnout trvalé redukce hmotnosti, současně se snížením rizika metabolických a kardiovaskulárních poruch. I nevelké snížení hmotnosti (o 5 - 10 %) významně snižuje zdravotní rizika.  Léčbou obezity se zabývá oblast interní medicíny, spadající nejčastěji pod endokrinologii a diabetologii, která se nazývá obezitologie.

Léčba musí být komplexní a zahrnuje:

  • dietoterapii a nutriční edukaci, kognitivně behaviorální terapii (KBT) - úprava životosprávy a chování,
  • zvýšení a úpravu fyzické aktivity,
  • konzultaci psychologa, popř. i psychoterapii,
  • farmakoterapii,
  • chirurgická terapie (bariatrická chirurgie).

Délka trvání konzervativní léčby obezity není striktně stanovena, ale měla by trvat minimálně 3 až 6 měsíců. Podstatou je snížení energetického příjmu (dieta), zvýšení energetického výdeje (pohybová aktivita) a ovlivnění chování, především nutričních zvyklostí (KBT). Farmakoterapie by měla představovat pouze pomocnou složku. Při neúspěchu konzervativní léčby lze uvažovat o chirurgické možnosti terapie.

 

Tabulka č. 8: Reálné cíle v léčbě nadváhy a obezity,

Cíl léčby nadváhy bez zdravotních rizik (BMI 25 – 29,9)

• trvalé udržení hmotnosti a zabránění vzniku komplikací

Cíl léčby nadváhy bez zdravotních rizik (BMI 25 – 29,9) se zdravotními komplikacemi nebo s androidní distribucí tuku

• snížení tělesné hmotnosti o 5 – 10 % během půl roku, snížení rizik a trvalé udržení docíleného poklesu

Cíl konzervativní léčby obezity (BMI 29,9 – 39,9)

• snížení tělesné hmotnosti o 10 %, redukce zdravotních rizik

• trvalé udržení hmotnostního úbytku

Cíl konzervativní a chirurgické léčby (BMI nad 40, event. nad 35)

•snížení tělesné hmotnosti o 20 – 30 %, podstatná redukce rizik a udržení poklesu hmotnosti

 


 

Redukční dieta

 

Všechny redukční diety by měly dodržovat určité zásady:

 

o    v závislosti od přísnosti diety se omezuje energie, příjem sacharidů a tuků,

o    příjem bílkovin by měl být alespoň 0,8 g/kg/den,

o    v případě potřeby doplňovat vitaminy a minerální látky,

o    dodržovat pitný režim,

o    alkohol pokud možno úplně vynechávat,

o    4 – 5 denních jídel rozdělených v pravidelných intervalech,

o    rovnoměrné rozdělení energie,

o    měla by být přijatelná z hlediska individuálních chuťových preferencí a návyků

o    porušení diety je nutno korigovat a v dietě vytrvat.

 

Počáteční váhový úbytek bývá větší v důsledku ztráty glykogenu, který na sebe váže vodu. Optimální tempo hmotnostních úbytků je 0,5 – 1,0 kg týdně, což v průměru znamená snížení energetického příjmu o 2100 – 4200 kJ/den. Nevýhodou rychlejší redukce je ztráta aktivní tělesné hmoty (svaloviny). Navíc je velmi obtížné do nízkého energetického příjmu zahrnout natolik pestrý jídelníček, aby vyhovoval požadavkům biologicky vhodnému složení stravy.

 

Naopak menší deficity znamenají, že hubnutí postupuje velmi pomalu a snadno dojde ke ztrátě motivace a vůle.  Je nutné si uvědomit, že sliby různých komerčních preparátů o redukci hmotnosti bez odříkání jsou nereálné a že fyzikální, metabolické a fyziologické zákonitosti (zákon o zachování energie) nelze oklamat.

 

Tabulka č. 9: Nízkoenergetické diety

stupeň

energie (kJ/den)

bílkoviny (g/den)

tuky

(g/den)

sacharidy (g/den)

mírná

5300

75

45

150

přísná

4200

70

30

100

velmi přísná

2500

55

20

50

 

Pohybová aktivita

Fyzická aktivita má velmi významný efekt ve zlepšení prognózy obézních. Hlavní inzulinorezistentní orgán je již podle nejstarší definice metabolického syndromu příčně pruhovaný sval. A právě nepřítomnost pravidelné fyzické aktivity je pro inzulinorezsitentní osoby typická.

 

Některé studie ukázaly, že je dokonce lepší být obézní a fyzicky zdatný (fit-fat), než být štíhlý a necvičící (unfit-unfat)

.

Pravidelná fyzická aktivita přináší mnoho výhod. Během pohybu dochází ke krátkodobým, ale i dlouhodobým změnám, které jsou významné pro terapii nadváhy a obezity:

 

·         zvýšení energetického výdeje a to včetně klidového, který je při redukční dietě utlumen,

·         snížení množství tělesného tuku při udržení aktivní tělesné hmoty,

·         zmnožení svalových vláken a snížení obsahu tuku ve svalech,

·         snížení (nezávisle na dietě a hmotnostní redukci) inzulínové rezistence,

·         příznivé ovlivnění rizikových faktorů aterosklerózy (snížení krevního tlaku i hladin krevních lipidů a kompenzace diabetu),

·         zlepšení fyzické zdatnosti a psychického stavu obézního pacienta,

·         krátkodobý anorektický efekt (odstranění hladu).

 

 

Potřebný je pohyb v rozsahu alespoň 30minutové aktivity, např. takové úrovně, která vede ke zpocení, minimálně třkrát týdně. Preferujeme tedy cvičení aerobního charakteru střední intenzity 3 – 6x týdně v délce trvání 30 – 45 minut. Mělo by být dosaženo 60% maximální zátěže, která se odhaduje podle tepové frekvence (TFmax). Mezi doporučované formy cvičení patří turistika, chůze, běh, jízda na kole, lyžování, tenis apod.

 

 

TFmax = 220 - věk

Rovnice č. 3: Výpočet maximální tepové frekvence

 

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)

 

Jde o psychologický přístup k terapii obezity, jehož cílem je odstranit nevhodné stravovací a pohybové návyky pacienta. Edukaci nemocného většinou provádí dietní či edukační sestra nebo psycholog. KBT se zaměřuje nejen na racionální výživu a výběr potravin, ale zejména na nácvik stereotypů, které mohou ovlivnit kontrolu vnějších stravovacích podnětů (nákup, příprava a plánování jídla, chování při mimořádných příležitostech) a vlastní chování při jídle. 

 

Základní techniky používané v kognitivně-behaviorální psychoterapii:

 

o    nenakupovat hladoví, brát si s sebou seznam a ignorovat výhodné nabídky,

o    na nákup si nebrat s sebou příliš mnoho peněz nebo platební kartu,

o    naplánovat si předem, co a v jakém množství se bude jíst,

o    pravidelné jídlo nevynechávat v domnění rychlejšího a účinnějšího hubnutí,

o    pokusit se jíst vždy na stejném místě (u stolu a vsedě),

o    po jídle odejít od stolu nebo odnést jídlo,

o    nedojídat zbytky po ostatních v rodině,

o    snažit se, aby jídla, která nejsou příliš vhodná, nebyly stále na očích,

o    dávat si jídlo na menší talířky,

o    je-li porce větší, nechávat na talíři zbytek,

o    jídlo jíst pomalu a v klidu (nespojovat jídlo s žádnou jinou

o    odbourávat činnosti, které byly dříve spojovány s jídlem (četba, televize),

o    na oslavy nechodit vyhladovělí,

o    připravovat najednou vždy jenom jednu porci jídla,

o    je lépe nemít doma větší zásoby potravin,

o    pokud dojde k porušení jídelního rozvrhu, není to důvod od režimu opustit,

o    zvláště lákavé pokrmy lze ochutnávat, ale pouze v malých porcích.

 

Farmakologická léčba

Antiobezitika jsou indikována při obezitě všech stupňů nebo při nadváze (BMI od hodnot 27) provázené zdravotními komplikacemi (androidní distribuce tuku).

 

V současnosti se využívají se především dva typy léčiv:

 

o    anorektika (sibutramin) – působí na centrální nervový systém (mozek), kde potlačují chuť k jídlu (Lindaxa, Meridia),

o    inhibitory pankreatické lipázy (orlistat) – omezují vstřebávání tuků v tenkém střevě až o 30 %, což má pro tělo za následek energetický deficit v průměru asi 850 kJ za den (Xenical, Alli),

o    antagonista kanabinoidních receptorů (rimonabant) – má kromě efektu na hmotnosti i hypolipidemický a antidiabetický účinek. Jeho nepříjemným nežádoucím účinkem je častý vznik deprese, což vedlo zatím k pozastavení klinického využití léku

 

Chirurgická léčba chirurgie

 

Používá se při selhání konzervativní léčby a jako krajní řešení při zvládání těžších forem obezity (morbidní, monstrózní).

 

Pro tzv. bariatrickou operaci musí být splněna určitá kritéria:

 

o    BMI musí být (resp. muselo být před léčbou) 40 a víc,

o    v případě závažných přidružených onemocnění nebo při existujících komplikací obezity „stačí“ hodnoty BMI nad 35.

o    selhání konzervativních léčených postupů,

o    spolupracující pacient vhodný k výkonu z hlediska psychologického (dispenzarizace).

 

 

Pojem „bariatrie“ je odvozen z řeckého bari = těžký. Historicky první operace s cílem léčit morbidní obezitu se objevily asi v polovině minulého století. V roce 1991 se pak ve Spojených státech shodli odborníci nejrůznějších specializací na formulaci kritérií pro indikaci operace jako léčby obezity. Tato úzká oblast chirurgie se rychle rozvíjela, mnohé operace byly zavrženy a ty, které se osvědčily, se v detailech zdokonalily.

 

Při léčbě obezity se v minulosti provádělo mnoho chirurgických výkonů. Dnes můžeme jednotlivé výkony rozdělit na základě jejich působení:

 

o    restriktivní (bandáž žaludku, sleeve gastrektomie) – omezují příjem stravy vlivem zmenšení žaludku,

o    malabsorpční (biliopnakreatická diverze, BPD),

o    kombinované (gastrický bypass).

 

 

V České republice se nejčastěji provádí výkony restriktivní, v zahraničí tvoří až ⅓ výkony zkratové či kombinované. Od 80. let minulého století se u nás téměř výhradně provádí bariatrické operace na žaludku. 

 

V současnosti tedy nabízí bariatrie několik možností operačních výkonů:

 

o    žaludeční balón (intragatrický) – méně invazivní metoda, kdy jde o dočasné endoskopické umístění měkkého silikonového balónku do žaludku (BIB). Je naplněn modře zabarvenou tekutinou v množství kolem 500 ml. Žaludek se jím částečně zaplní a pacienti mají pocit nasycení i po požití menšího množství jídla.

 

o    bandáž žaludku (gastrická bandáž) – podstatou operace je přiškrcení horní vstupní části žaludku, což vede k tomu, že již po prvních soustech jídla dochází k subjektivnímu pocitu pacienta, že má plný žaludek. Chuť k jídlu se nesníží, ale nedostavuje se pocit nezvládnutelného hladu. Dříve se používala bandáž fixní, která se již po operaci nedala regulovat. V současnosti se používá adjustabilní silikonový kroužek, jehož pomocí lze pooperačně regulovat objem bandáže

 

o    sleeve resekce žaludku (tubulizace žaludku) - restrikční operační zákrok, jenž se provádí laparoskopicky a spočívá ve zmenšení žaludku o 70 – 85 %. Část žaludku, která umožňuje výrazné roztahování a ve které jsou lokalizovány buňky produkující hormon ghrelin, je odstraněna. Operací se nejenom sníží kapacita žaludku jako rezervoáru, ale sníží se nebo dokonce vymizí pocit hladu nalačno

 

o    žaludeční (gastrický) bypas – operačně se zmenší žaludek a napojí se na něj klička tenkého střeva. Existuje více modifikací tohoto zákroku s různou velikostí žaludku, s různou délkou tenkého střeva a s jeho různým napojením na žaludek

 

o    plikace žaludku - nová bariatrická operace s restrikčním účinkem. Provádí se laparoskopicky a principem je zmenšení objemu žaludku, podobně jako při sleeve resekci žaludku, ačkoliv se nic neodstraňuje

 

o    biliopankreatická diverze – kombinovaný zákrok, kdy je odstraněno 70% žaludku a jsou vytvořeny 2 kličky střeva (alimentární a biliopankreativní)

 

VII        Komplikace obezity

 

Vyšší tělesná hmotnost v porovnání s optimální vždy zatěžuje organismus, přičemž vznikají nejprve funkční a následně i orgánové poruchy. U obézních osob s BMI vyšším jak 30 se nemocnost a úmrtnost zvyšuje o 40 %, a při BMI vyšším jak 35 dokonce o 100 %.

 

Komplikace obezity vznikají ze dvou příčin:

 

o    komplikace mechanické – přetížení kloubů a páteře, dušnost, částečně hypertrofie srdce, syndrom spánkové apnoe,

o    komplikace metabolické (androidní typ obezity) – metabolický syndrom

 

Kardiovaskulární komplikace

·         ateroskleróza mozkových tepen a cévní mozková příhoda,

·         arytmie,

·         arteriální hypertenze,

·         ischemická choroba srdeční (angína pectoris, infarkt myokardu),

·         ischemická choroba dolních končetin,

·         varixy dolních končetin (chronická žilní insuficience),

·         trombembolické onemocnění

 

Metabolické komplikace

·         porušená glukózová tolerance, cukrovka 2. typu,

·         zvýšená hladina kyseliny močové v krvi (dna),

·         dyslipidémie

 

Gastrointestinální komplikace

·         žlučníkové kameny,

·         steatóza jater

 

 

Plicní komplikace

·         syndrom spánková apnoe (opakované krátké zástavy dýchání ve spánku),

·         Pickwikův syndrom

 

Gynekologické komplikace

·         poruchy menstruačního cyklu,

·         poruchy plodnosti

 

Ortopedické komplikace

Onemocnění pohybového aparátu je vyvoláno zvýšenou mechanickou zátěží:

·         artrózy kyčelních, kolenních kloubů i páteře (hrudní a bederní)

 

 

 

Onkologické komplikace

Obezita je spojována s častějším výskytem některých typů tumorů:

·         karcinom dělohy, prsu nebo prostaty,

·         karcinom tlustého střeva a konečníku

 

Chirurgické komplikace

·         brániční kýla,

·         častější výskyt úrazů,

·         horší hojení ran

 

Kožní komplikace

·         opruzeniny, ekzémy a strije,

·         mykózy,

·         zvýšené ochlupení (hirsutismus)

 

Endokrinní komplikace

·         zvýšené vylučování kortizolu,

·         hyperandrogenismus u žen,

·         hypogonadismus u mužů,

·         snížená sekrece růstového hormonu (STH)

 

Psychické a sociální komplikace

·         deprese a pocity méněcennosti,

·         neuróza,

·         interpersonální problémy,

·         manželské problémy,

·         problémy se zaměstnáním,

·         diskriminace,

·         úzkosti

 

 

VIII       Prevence obezity

 

Vzhledem k vysokému procentu obézních osob v populaci hospodářsky vyspělých zemí je velmi důležitá prevence, na kterou je třeba myslet již u dětí, nejlépe od narození. V žádném období dětského věku není vhodné překrmování, nabízení energeticky bohaté stravy nebo nucení do jídla. Návyk na sladká či slaná jídla se velmi snadno získává a jen obtížně se ho jedinec v pozdějším věku zbavuje.

 

Nejdůležitější preventivní opatření jsou následující:

 

o    pasivně nepřijímat společností a vývojem vnucovaný sedavý styl života (počítače, televize s dálkovým ovládáním, transport dopravními prostředky, výtahy apod.),

o    upravit stravovací zvyklosti ve smyslu kvality, kvantity a pravidelnosti,

o    posilovat fyzickou aktivitu od dětství a v dospělosti praktikovat každou možnou (i drobnou) fyzickou aktivitu

 

Graf č. 4: Rozdělení jídla během dne (v %)
 

IX     Metabolický syndrom

 

Vzájemné vztahy diabetu, obezity a hypertenze jsou známy poměrně dlouho, kdy již ve starověku byly popsány formy diabetu vázané na obezitu. Logicky, i když velmi zjednodušeně, se tedy usuzovalo, že obezita je rizikovým faktorem diabetu. Až v 80. letech minulého století se začalo na koincidenci těchto onemocnění nahlížet jinak – jako na stav se společnou příčinou a společnými patogenetickými mechanismy

 

Definice metabolického syndromu

Metabolický syndrom (MS) se definuje jako kombinace klinických, biochemických a humorálních abnormalit, které vznikají v souvislosti s poruchou účinku inzulínu v metabolismu glukózy. V odborné literatuře se také označuje jako „Reavenův syndrom“, „syndrom inzulínové rezistence“, „civilizační syndrom“, „syndrom X“, „tichý zabiják“, „smrtící kvarteto“ aj.

 

 

Význam metabolického syndromu

V současné době věnují lékaři problematice metabolického syndromu (MS) velkou pozornost, protože:

·         MS představuje výrazné zvýšení rizika vzniku a rozvoje aterosklerózy včetně jejích komplikací. MS má však souvislost i s některými dalšími závažnými jevy, jako jsou např. koagulační poruchy, hormonální odchylky, psychické změny nebo výskyt nádorů.

·         MS má vysoký výskyt v populaci, a soudobé trendy ve vývoji životního stylu předpokládají nárůst postižených jedinců. V České republice trpí MS 32,5 % mužů a 21,4 % žen ve věku 24 až 65 let

 

Příčiny metabolického syndromu

Vznik a průběh onemocnění modifikují zevní i genetické faktory, které nejsou vzájemně zcela izolované. Zkušenosti z praxe dokládají jednoznačný vliv zvýšeného energetického příjmu a snížené fyzické aktivity na působení inzulínu (inzulínová rezistence). Je ale zřejmé, že porucha se objeví u jedince s určitou dispozicí, která má genetický základ. Dědičnost MS je vysoká a liší se u jednotlivých složek.

 

Vnitřní faktory (neovlivnitelné)

·         genetické faktory („šetrné geny“) – genetickou predispozici lze zjistit z rodinné anamnézy, tzn., pokud jeden z rodičů prodělal v časném věku (otec do 55 let, matka do 65 let) kardiovaskulární příhodu nebo je alespoň jeden z nich hypertonik nebo diabetik II. typu, má jejich potomek zvýšené riziko vzniku MS,

·         nitroděložní vývoj („small baby syndrom“) – pacienti s MS prodělali často malnutrici ve vlastním nitroděložním vývoji,

·         věk  - vznik MS vykazuje výraznou závislost na věku, kdy čím je člověk starší, tím je větší pravděpodobnost, že se u něj složky MS projeví.

Vnější faktory (ovlivnitelné)

·         kvantitativní i kvalitativní nepřiměřenost stravy,

·         snížení fyzické aktivity, což vede k dlouhodobé pozitivní energetické bilanci,

·         psychosociální stres

 

 

Řada odborníků se domnívá, že MS může být vyvolán zevním prostředím, zejména stresem – tzv. prostředím indukovaný metabolický syndrom, kdy se prokázalo, že nemocní s MS mají jinou strukturu osobnosti.

 

Složky metabolického syndromu

Základní podmínkou pro stanovení diagnózy MS je abdominální obezita, kdy hodnoty obvodu pasu musí překročit hranici 94 cm u mužů a 80 cm u žen (hranice je odlišná pro některá etnika).

 

Dále musí být přítomny alespoň 3 z následujících složek:

 

o    triglyceridy (TG) ≥ 1,7 mmol.l-1 nebo hypolipidemická léčba,

o    hypertenze (TK) ≥ 130/≥ 85 mmHg nebo antihypertenzní léčba,

o    HDL cholesterol (HDL-C) < 1,1 mmol.l-1 u žen a < 0,9 mmol.l-1 u mužů,

o    glykémie na lačno ≥ 6,1 mmol.l-1 nebo PGT nebo DM2T

 

Kromě těchto klasických složek byly k MS přiřazeny i jiné zdravotní komplikace, a předpokládá se, že v budoucnu budou přibývat další:

 

o    koagulační poruchy,

o    zvýšená hladina kyseliny močové,

o    zvýšený výskyt deprese,

o    zvýšený výskyt nádorů,

o    nealkoholická steatóza jater aj

 

 

Léčba metabolického syndromu

Komplexní terapeutický přístup MS zahrnuje nutriční intervenci, přiměřenou fyzickou aktivitu převážně aerobního typu, psychologické působení (využívá se kognitivně – behaviorální přístup), farmakoterapii, případně chirurgické techniky.

 

 

Příloha č. 1: Výdej energie (v kJ) při běžných činnostech

činnost

za 1 minutu

za 15 minut

za 60 minut

spaní

4

60

240

sezení

5

75

300

kancelářská práce

7

105

420

domácí práce (vaření, šití)

10

150

600

žehlení

14

205

820

klidná chůze

22

330

1320

rychlá chůze

30

450

1800

 

Příloha č. 2: Výdej energie (v kJ) při běžných činnostech

sportovní činnost

kJ/min

rychlá chůze 6,5 km/h

30

běh – jogging 8 km/h

43

cyklistika 16 km/h

30

plavání

28 - 42

běh do schodů

až 100

běh na lyžích

55

tenis

40

aerobik

50

tanec

21

fotbal

35 - 42