PRAVIDLA FIS

ÚVODNÍ SLOVO

Motto:

Všichni účastníci provozu na sjezdových tratích by měli znát pravidla FIS a chovat se podle nich. Pokud bude každý pravidla respektovat, bude na sjezdovkách méně úrazů.

V posledních letech došlo k velmi významným změnám v přístupu k bezpečnému chování na sjezdovkách. Tyto změny vyvolaly faktory, které se během posledních let staly fenoménem. Jedná se především o výrazný nárůst uživatelů sjezdových tratí. Masově se rozšířily carvingové lyže a carvingové techniky. Při jízdě carvingovými oblouky dochází k využívání velké šíře sjezdovky. Uživatel sjezdovky, který se nachází nad „carvujícím“ lyžařem, si často neuvědomí celý rozsah pohybu lyžaře, a proto dochází ke srážkám.

Mezinárodní lyžařská federace FIS vytvořila bezpečnostní pravidla, pojmenovaná jako Bílý kodex, kterými se musí řídit každý uživatel sjezdových tratí.

Sjezdové lyžování je krásný sport. Neustále se zlepšující výbava a kvalita svahů vede k vyšším rychlostem lyžařů. Mějte ovšem stále na paměti, že lidské tělo je pořád stejně zranitelné. Předcházejte možným rizikům a chovejte se ohleduplně k ostatním lyžařům. Jen tak dojedete v pořádku do cíle.

 


Mgr. Martin Vilím, Ph.D. (garant materiálu Pravidla FIS) vilim@fsps.muni.cz
Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 27898 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 324 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová, M.Blažová
Creative Commons License PRAVIDLA FIS by Mgr. Martin Vilím, Ph.D., PhDr. Jan Cacek, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/fis/.
Investice do vzdělávání