Zlato a dva bronzy z GPA U15 v Aši

A5

450 kilometrů na turnaj? Na republikové GPA? I to je realita, když se v kalendáři turnajů objeví napsáno AŠ. Na takto dlouhou cestu se o minulém víkendu vydalo 5 hráčů FSpS MU Brno i se svým doprovodem. Všichni si užili výborně připravený turnaj, kterého se zúčastnilo 68 nejlepších hráčů kategorie U15 z celé naší republiky. A nebyla to jen symbolická účast, naši hráči se snažili předvést to, co mají natrénováno a někteří za to byli odměněni i cennými kovy pro ty nejlepší.

Začátek tradiční – mix. Tři páry s účastí našich hráčů se spolu s ostatními zkoušeli vyrovnat se zdejším fenoménem – skoro 700 metry nadmořské výšky. A míčky najednou lítaly jinak, než doma. Boční, ale hlavně dlouhé zadní auty trápily všechny, i favority turnaje, a kdo se rychle nepřizpůsobil, tak měl problém.

První z našich začali hrát Štěpán Prek s Luckou Krulovou. Nelehké soupeře ze severu – Ovčačíka a Osladilovou vyřadili dvěma nejtěsnějšími sety 22:20 a 22:20. dál je ale nepustily nasazené jedničky Dvořák – Nováková, ve dvou setech naši prohráli 14:21 a 15:21.

David Smutný s Luckou Metzovou v prvním kole vyřadili Šilhana se Šenfeldovou, v obou setech soupeřům dovolili 17 bodů. Hned v dalším kole pomstili náš první vyřazený pár, když postoupili přes nasazené jedničky Dvořáka s Novákovou, 21:14 a 21:16 a byli v semifinále! V podvečerním zápase už ale nestačili na budoucí vítěze, Šulce a Šilhavou z Prahy. Po třech setech 15:21, 21:18 a 16:21 tak jejich cesta mixovým pavoukem skončila na bronzové příčce!

Třetí pár s naší účastí – Martina Ševčíková a Adam Vojtěch přehráli v prvním zápase Mrskoše s Malcovou 21:12 a 21:16. O semifinále pak hráli s dvojicí z Prahy – Hrubec a Bílková. Třísetovou bitvu, kde měli dokonce dva mečboly, naši prohráli až v nastavení třetího setu  21:17, 17:21, 22:24, takže jen 5/8 místo.

V singlech kluků jsme měli dva zástupce – Davida Smutného a Martina Šebestu. Martin v prvním kole nepřešel přes Alteru z Kladna, prohrál ve dvou setech 15:21 a 12:21. I přes bojovný výkon se mu nepodařilo uspět ani v zápase o pořadí, s Bláhou z Prahy prohrál ve třech setech 21:15, 17:21 a 13:21.

David jako nasazený začal až ve druhém kole. Jelínka z Českého Krumlova porazil dvakrát 21:11. V dalším kole jej však čekal tradiční soupeř, Dominik Kopřiva, bohužel ani tentokrát nebyl David úspěšný, po setech 18:21 a 12:21 skončil David na 5/8 místě.

Ve dvouhře dívek jsme měli také dvě zástupkyně. Lucku Krulovou a Martinu Ševčíkovou. Lucka v prvním kole vyřadila domácí Flachsovou po setech 21:15 a 21:10. V dalším kole se utkala s Osladilovou z Klimkovic, první set se nepovedl, prohrála 9:21, ve druhém už snaha protáhnout zápas ještě o jeden set nevyšla, 20:22 a celkově 9/16 místo.

Martina, nasazená stejně jako David 5/8, se ve druhém kole střetla s Eliškou Bílkovou z Prahy. Zápas se šikovnou soupeřkou trval přes půl hodiny. Po setech 21:19 a 21:15 postoupila Martina. Další kolo a další půlhodinový zápas, tentokrát s Terezou Šolarovou z Hradce. Martina postoupila po setech 21:19 a 21:14 do semifinále!

Semifinále se hrálo v neděli. Proti republikové jedničce, Markétě Kohoutové z Mostu, začala Martina bez respektu a první set vyhrála 21:13. Druhý set byl přesným opakem prvního, díky radám od trenéra vyhrála set Kohoutová stejným výsledkem 21:13. Třetí set Martina nezačala dobře, v pauze byl stav 4:11. Další body šly taky k soupeřce až do stavu 8:18 pro Kohoutovou. Pak ale Martina zabrala a klidnou a přesnou hrou srovnala na 19:19. Jenže následující dva míčky získala soupeřka a po 42 minutách hry, po třetím setu 19:21, postoupila do finále Kohoutová. Martina tedy v singlu obsadila třetí místo.

Poslední disciplína – čtyřhry. Lucka Krulová hrála s Natálií Skýpalovou z Růžďky. Bohužel hned do prvního zápasu dostaly překvapení turnaje – budoucí semifinalistky Helešicovou a Osladilovou. Výkon holek nebyl špatný, ale soupeřky byly lepší, 17:21 a 15:21 a celkové 9/16. místo.

Martina čtyřhru hrála s Bárou Šenfeldovou. V prvním kole vyřadily Skařupovou a Starou ve dvou setech 21:13 a 21:17. V dalším kole proti nasazným jedničkám Kohoutové a Metzové už na soupeřky nestačily, prohrály ve dvou setech 15:21, 15:21.

To nejlepší na závěr – čtyřhra kluků. Nejdříve slavili výhru Martin Šebesta hrající s Tomášem Vrbkou ze Židlochovic. Porazili Jeništu s Urbancem 21:16 a 21:19. Dál už to nešlo, s nasazenými dvojkami Maňáskem a Šulcem prohráli 9:21 a 12:21.

Další výhru v prvním kole získali Štěpán Prek spolu s Vojtou Čupou. Ve dvou setech lehce porazili pár Štěpán Líbal a Stanislav Mrskoš 21:3 a 21:13. V dalším kole je ale zastavili Kopřiva s Matulou, 16:21 a 9:21.

David Smutný s Matějem Rzeplinským byli do turnaje nasazeni jako jedničky a toto své nasazení stoprocentně potvrdili. První set ztratili až ve finále, jinak své soupeře spolehlivě přehrávali. Nejdříve Bláhu s Orlíkem – 21:9 a 21:13, pak Alteru se Šilhanem 21:12 a 21:14, v semifinále Kopřivu s Matulou 21:19 a 21:5. Do finále se proti nim probojovali Pavel Maňásek se Adamem Šulcem. Těžký zápas s výbornými soupeři, ale s dobrým koncem, David s Matějem vyhráli ve třech setech 20:22, 21:15 a 21:19 a vybojovali tak republikové zlato!

Účast našich hráčů v Aši byla tedy úspěšná. Většinou si vylepšili svá žebříčková postavení a David s Martinou si pojistili i přímé postupy na podzimní MČR. Máme se tedy v listopadu na co těšit.