Turistika a sporty v přírodě
doc. PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
Organizace vyjížďky

Pomocí základních vyjížděk se zjišťuje schopnost dětí a začínajících cyklistů pohybovat se ve skupině po komunikacích a v terénu a projeví se jejich úroveň techniky jízdy v přirozených podmínkách. Je prováděn nácvik základních prvků jízdy ve skupině.

Doporučení:

 

Celodenní výlety

Celodenní výlet představuje první seznámení žáků a začínajících cyklistů s cykloturistikou. Jaké zážitky si účastníci odnesou z prvních výletů, často ovlivňuje jejich pozdější vztah k cykloturistice. Proto je potřeba věnovat organizaci a plánování dostatečnou pozornost. Učitel v předstihu připraví několik tras – okružní, kombinované (doprava vlakem či autobusem na určité místo a jízda na kole zpět domů), apod. Vybírá značené trasy, které nevedou po frekventovaných komunikacích. Vhodné – zvláště při vyjížďce se skupinou, která ještě není kolektivem – je, aby někdo z vedoucích vybranou trasu velmi dobře znal.
Správný výběr trasy je u začínajících cyklistů základem šťastného návratu. Především ve větších městech je nutné plánovat výjezd z města i návrat zpět do města po cyklostezkách či alespoň po málo frekventovaných silnicích. V případě početné cyklistické skupiny je nutné naplánovat výjezd z města a návrat do města po menších skupinkách.
Volba délky trasy závisí na věku cyklistů, na jejich fyzické a technické vyspělosti, na vybavení. Vedoucí vypracuje výškový profil trasy, sečte celkové převýšení a spočítá reálnou délku trasy. Na tomto podkladu zpracuje itinerář, který by měl obsahovat časový a kilometrový plán, doplněný informacemi o zastávkách a o možné KPČ. Zastávky by měly tvořit asi 20% času z celkové doby jízdy. Hlavní zastávka, nacházející se přibližně v polovině trasy, by měla trvat minimálně jednu hodinu. Je – li to možné, naplánuje se hlavní zastávka u restaurace či občerstvení. Pokud ne, je nutné vzít jídlo sebou. Zastávku lze pro zpestření využít k jednoduchým drobným hrám. Orientační zastávky je vhodné volit podle nutnosti a profilu trasy, při cyklovýletu s dětmi upřednostňovat zastávky v kratších intervalech, neboť z počátku je pro ně jízda na kole poměrně nezáživná a trochu cizí činnost. Je nutné pomýšlet na náhlé změny počasí, úraz či neopravitelné závady na kole a pro tyto případy si připravit zkrácenou verzi trasu.

 

Organizace v den celodenního výletu

Před vyjetím vedoucí výletu provede zběžnou kontrolu kol, výstroje (přilby) a výbavy. Určí pořadí dětí ve skupině a připomene jim pravidla jízdy ve skupině. První krátkou zastávku by měla proběhnout zhruba po dvaceti minutách jízdy a při ní proběhnout opětovná zběžná kontrola kol. V druhé polovině trasy je třeba již pravidelně kontrolovat na každé zastávce fyzický stav dětí, a v případě potřebu protahovat délku přestávky. Celá akce by měla být rozvržena tak, aby byl bezpodmínečně zajištěn včasný návrat, ještě za denního světla. Po dojezdu je vhodné provést krátké zhodnocení výletu.