01

Úvod

Vážení čtenáři,

dostáváte do rukou monografii se zaměřením na oblast sportovního tréninku, která vznikla jako kolektivní dílo autorů-učitelů vysokých škol z České a Slovenské republiky.

Ačkoliv se většina současných sportů začala formovat již v průběhu 19. století, zvláště dynamicky se rozvíjely především v několika posledních desetiletích. Vývoj byl provázen také mimořádným nárůstem sportovních výkonů. To souvisí především s vývojem a zdokonalováním technologií, medicínských oborů a v neposlední řadě také díky nebývalému rozvoji teorie sportovního tréninku. Obecně se hovoří o tom, že vztah mezi tréninkem a výkony sportovců má kauzální povahu: trénink je příčinou a sportovní výkon výsledkem.

V nedávné minulosti byl trénink založen především na zkušenostech samotných sportovců, kteří je ve funkci trenérů předávali dalším generacím. Současní vědečtí pracovníci i sportovní trenéři si stále více uvědomují, že dosahování maximálních sportovních výkonů je možné pouze za předpokladu využívání nejnovějších vědeckých poznatků s přihlédnutím k individuálním dispozicím konkrétních sportovců.

Vedle nových vědeckých přístupů se také zakládala specializovaná výzkumná sportovní pracoviště a postupně se rozvíjely nové technologie, například monitory srdeční frekvence - sporttestery. Právě jejich využitím ve sportovních hrách se zabývají první čtyři příspěvky monografie.

Předkládaná monografie by měla sloužit trenérům, učitelům, metodikům, studentům i sportovcům k prohloubení znalostí z oblasti sportovního tréninku. Díky svému obsahu není určena pouze pro vybraný sport či pro jednu sportovní úroveň. V první části monografie přinášíme poznatky z tréninku vrcholného sportu (konkrétně házené, basketbalu a fotbalu), navazující část je zaměřena na výzkum prováděný u studentů vysokých škol a v poslední části se mohou čtenáři seznámit s poznatky pro tréninkový proces klasického tance a také s poměrně neznámým sportem - freestylem na divoké řece.

Vztah mezi zápasovým zatížením ve sportovních hrách a zatížením hráčů v tréninkovém procesu se stává stále aktuálnější, a také proto jsou v první části monografie prezentovány poznatky o zatížení hráčů sportovních her na vrcholné úrovni. Při zatížení jako adaptačním podnětu očekáváme tréninkový efekt. V některých sportovních hrách, jako je např. házená, je stav studií zaměřených na řešení tohoto vztahu stále nedostatečný (1. kapitola), zatímco v dalších příspěvcích zaměřených na fotbal, resp. na basketbal (čtvrtá kapitola) se snažíme především o rozšíření poznatků z této oblasti.