Diagnostika stavu klenby nohy

Charakteristika

Chodidlo je podstatná součást lidského těla ovlivňující držení těla, funkci výše postavených kloubů nohy i pohybové stereotypy motoriky, např. chůzi a běh. Diagnostika vašeho chodidla je provedena prostřednictvím nejmodernější tenzometrické desky Emed. Tento přístroj umožňuje rozpoznání individuálních odchylek tvaru a postavení nohou při pohybu, 3D zobrazení hodnot tlaku na chodidlech, měření šířky a délky chodidla, hodnocení stavu nožní klenby i vytyčení oblastí maximálních tlaků, kde dochází k přetížení chodidla.. Stav vašeho chodidla je hodnocen v dynamickém režimu testování (chůze). Tato metoda je vhodná jako rozšíření diagnostiky u osob trpících nespecifickou bolestí kloubů dolních končetin (kotník, koleno, kyčel), sportovců, u kterých dochází k přetěžování dominantní poloviny těla a také u osob, které podstoupili chirurgický zákrok v oblasti dolních končetin, a je nutné určit míru rovnoměrného zatěžování obou dolních končetin při pohybu.

Pro koho je test určen

Diagnostika je vhodná pro všechny osoby, děti od 7 let.

Na co je test zaměřen

  • Statický (stoj) a dynamický (chůze) režim testování.
  • Rozdíly v rozložení tlaků na chodidle mezi pravou a levou dolní končetinou.
  • Definování oblastí maximálních tlaků na chodidlech.
  • Definování přetěžovaných oblastí.
  • Hodnocení stavu příčné a podélné klenby.

Jak se chovat před testem a v den testování

Bez specifických požadavků.

Průběh testu

Diagnostika spočívá v chůzi naboso po měřícím zařízení (zabudovaný chodník). Pro potřeby analýzy je nutné zaznamenat pět otisků každé nohy. Poté dochází k vyhodnocení digitálních záznamů počítačem. Poté následuje odborné hodnocení pořízeného záznamu pracovníkem centra.

Odhadovaný čas testu

30 min

Výstup testu

Testovaná osoba obdrží tištěný protokol o stavu klenby dolních končetin a rozložení tlaků na chodidle. Konzultace s odborným pracovníkem, doporučení cvičení na podporu nožní klenby, případně vhodnou obuv.

Cena

300 Kč

Dotazy

V případě Vašich dalších dotazů kontaktuje odborného pracovníka laboratoře Mgr. Michala Bozděcha prostřednictvím emailu michal.bozdech@fsps.muni.cz.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info