Spiroergometrický zátěžový test

Charakteristika

Tento zátěžový test do maxima (do subjektivního i objektivního vyčerpání) se provádí buď na bicyklovém ergometru nebo na běhátku. Během testu je analyzován vydechovaný vzduch, ze kterého lze stanovit tzv. maximální spotřebu kyslíku (VO2max) a tzv. „ventilační prahy“ (VT1 a VT2). Tento test je považován za vůbec nejvhodnější test pro určení vytrvalostních schopností sportovce. Využívá se pro stanovení tréninkových zón.

Stanovení tréninkových pásem

Na základě maximálního zátěžového testu (spiroergometrie), jsme schopni stanovit tréninková pásma, v kterých by měl sportovec trénovat, aby optimálně rozvíjel svoji výkonnost. Zaměřujeme se především na rozvoj těchto fyziologických parametrů: VO2max, VT1, VT2, které jsou hlavními faktory ovlivňující vytrvalost jedince. Rozvoj vytrvalosti není důležitý jen pro vytrvalostní sporty, ale také pro všechny sportovní hry, kde se střídán intenzita zatížení a sportovec musí podávat vysoký výkon po delší dobu během zápasu.

Jak se chovat před testem a v den testování

Před testem účastník písemně potvrdí svůj souhlas s vyšetřením. V době vyšetření by měl být zdráv a v posledních 14 dnech by neměl prodělat žádné infekční onemocnění. Zároveň je vhodné v den testu a dni předcházejícím vynechat trénink, případně zařadit pouze nízkoobjemový trénink nižší intenzity. Na samotný test by sportovec neměl přicházet dehydrovaný a nalačno. Příjem tekutin a stravy by ale měl být v dostatečném odstupu od testu (2-3 hodiny). Na testování si přineste s sebou vhodné sportovní oblečení, ručník, pití a drobnou svačinu.

Průběh testu

Po příchodu do laboratoře se rozehřejete lehkou (Vámi zvolenou) intenzitou na běžeckém nebo bicyklovém ergometru. Poté následuje individuální dorozcvičení, doprotažení. Před samotným testem Vám bude připevněn hrudní pás pro snímání srdeční frekvence a na obličej pak maska, která umožňuje měření vydechovaného vzduchu a odběr vzorku vzduchu pro analýzu – množství kyslíku a oxidu uhličitého. Během vlastního zátěžového vyšetření, kdy protokol lze upravit dle výkonnosti jedince, účastník šlape na ergometru nebo běží na běhátku. Zátěž se v průběhu času zvyšuje (bicyklový ergometr klade vyšší odpor, běžící pás ubíhá rychleji). Sportovec ukončí test sám v okamžiku, kdy nebude moci pro únavu dále v testu pokračovat. Po uklidnění následuje vyšlapání nebo vyběhání. A vyhodnocení výsledků.

Odhadovaný čas testu

30-40 min

Cena

1500 Kč

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info