Wingate test

Charakteristika

Tento zátěžový test hodnotí anaerobní zdatnost sportovce. Je prováděn na bicyklovém ergometru. Je vhodný pro sportovce, jejichž výkony trvají od několika sekund do přibližně 5 minut. Například hokej, dráhová cyklistika, rychlobruslení apod.

Obsah měření

  • Antropometrické vyšetření (hmotnost, výška)
  • Zátěžový test
  • Analýza výsledků

Wingate test

Test hodnotí anaerobní schopnosti sportovce. Hodnocené parametry jsou maximální výkon (W), relativní maximální výkon (W/kg), index únavy (%), time to peak (s), pozátěžový laktát. Testu předchází 5minutová warmup fáze, test samotný trvá 30 sekund maximální volní intenzitou a je následovaný cooldown fází.

Průběh testu

Po příchodu budete změřeni a zváženi pro správné nastavení testu. Následně se přibližně 5 minut zahřejete na bicyklovém ergometru s nízkou zátěží. Po zahřátí navazuje samotný wingate test. Wingate trvá 30 sekund, kdy Vám ergometr klade konstantní vysoký odpor a Vaším cílem je šlapat maximální možnou frekvencí po celou dobu testu. Po zátěži následuje „cooldown“ fáze a zklidnění organismu. Ve 3. minutě od skončení zátěže se odebírá laktát z ušního lalůčku nebo bříška prstu z kapičky kapilární krve. Po skončení testu následuje analýza a konzultace výsledků.

Jak se chovat před testem

Na test byste měli přijít zdraví a odpočatí. Nedoporučujeme absolvovat náročnou fyzickou zátěž alespoň 24 hodin před testem. Na samotný test by sportovec neměl přicházet dehydrovaný a na lačno. Příjem tekutin a stravy by ale měl být v dostatečném odstupu od testu (2-3 hodiny). Na testování si přineste s sebou vhodné sportovní oblečení, ručník, pití a drobnou svačinu. V případě toho, že na bicyklovém ergometru chcete využít cyklistické tretry, doneste si je prosím.

Cena

500 Kč (s měřením laktátu 600 kč)

Rezervace

Rezervace termínu diagnostiky je možná prostřednictvím emailu vojtech.grun@fsps.muni.cz

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info