Archiv MU

Archiv MU

Vítáme Vás na stránkách projektu Fakulty Sportovních Studií Masarykovy univerzity, který vznikl za finančního přispění
Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky

Těhotenská obuv

 

 Děkujeme za Váš zájem zúčastnit se projektu, jehož cílem je testování biomechanické obuvi na snížení výskytu křečí dolních končetin a bolesti v oblasti zad u žen ve vyšších fázích těhotenství.

 

Těhotné ženy

Předpokládáme účast 100 těhotných žen.

První měření proběhne přibližně ve 27. týdnu těhotenství (+- 1 tt), druhé ve 32. tt  a poslední měření proběhne ve 38. tt. Nutností je sjednané pojištění u VZP.

Na měření se objednáte vyplněním dotazníku a přihlášením se na jeden z termínů měření. Měření probíhá vždy v pondělí od 9 do 16h na Fakultě Sportovních Studií Masarykovy univerzity, Kamenice 5, Brno 62500.

 Všechny testované maminky obdrží biomechanickou obuv dle vlastního výběru.

Biomechanická obuv

Biomechanická obuv J HANÁK R s.r.o. ( http://www.botyhanak.cz/), která bude poskytnuta těhotným ženám účastnícím se projektu, má tři specifické prvky:

  • dvě podélné pružiny pro podpoření vertikálního pohybu podélné klenby,
  • dva pružné klíny po stranách patní kosti pro umožní předozadního pohybu patní kosti pravě v souvislosti vertikálním pohybem podélné klenby,
  • specifickou stélku s 5-7 mm hlubokou oválnou sníženinou v oblasti prvního metatarzálního kloubu pro uvolnění tlaku na sezamské kůstky a současně pro aktivaci palce při lokomoci.

 

Průběh měření

V rámci projektu proběhnou tři měření na Fakultě Sportovních Studií Masarykovy univerzity, Kamenice 5, Brno 625 00 (mapa). Měření probíhá vždy v pondělí od 9 do 16h. První měření proběhne na konci 6 měsíce/začátku 7. měsíce těhotenství, druhé na začátku 8. měsíce a poslední měření proběhne začátkem 9. měsíce.

Jedná se o kompletní analýzu chůze, diagnostiky stavu nožní klenby, stability, změn postavení páteře (měření probíhá ve spodním prádle) a prokrvení dolních končetin. Měření trvá přibližně 50 minut.

 

Kontaktní osoby

Mgr. Marta Gimunová
Email: 358071@mail.muni.cz
Tel.: 728 367 050

Mgr. Ondřej Mikeska
Email: 380648@mail.muni.cz

Doc. Mgr. Martin Zvonař, Ph.D.
Email: zvonar@fsps.muni.cz
Tel.: 602733111