Základy zdravé výživy
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Specifika výživy dětí
v 7. - 12. měsící života

Zavádění nemléčné stravy – příkrmu. Zásadou je, že se zavádí pouze jeden druh potraviny za účelem odhalení možné alergické reakce. ¨


Potraviny, které jsou nevhodné v tomto období – voda a zelenina s vysokým obsahem dusičnanů, ořechy, mák, celá zrna obilovin, nepokrájené slupky ovoce, sůl, koření, vývary z kostí, cukr, med, kakao, čokoláda, alkohol, smetana, uzeniny, smažená jídla, kořeněná, slaná, s jíškou, mléko kravské, tvaroh, vaječný bílek, citrusové plody, kiwi, umělá sladidla.


V počátečním období podávání příkrmu dítě potřebuje kojit stejně často a dlouho jako v období výlučného kojení. Dítě se učí jíst lžičkou. Podávání příkrmu se zahajuje podáváním zeleniny. Dále se přidává nasekané libové maso, zpočátku 1 polévkovou lžíci na dávku, později se zvyšuje dávka na 2 polévkové lžíce. Maso se podává 6x týdně, 1x týdně se podává vejce – žloutek. Bílek se podává až od 1 roku věku. Z mléčných výrobků se doporučuje neslazený jogurt, tvaroh až od 24. měsíce, kvůli vysokému obsahu těžce stravitelných bílkovin. Třetí druh příkrmu jsou obilné kaše. Po dokončeném 6.měsíci se mohou podávat obilniny s lepkem. Od 10. měsíce věku se doporučuje podávat 200 ml tekutin denně.