Základy zdravé výživy
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Výživa těhotných žen

Nároky na množství přijaté energie nejsou u těhotných žen o mnoho vyšší než u žen obecně. Energetický příjem se doporučuje zvyšovat zejména v posledním trimestru, a to o cca 200-300kcal za den, některé zdroje uvádějí doporučení zvýšení příjmu energie i ve druhém trimestru o 15%. Zvýšení hmotnosti během těhotenství je v průměru o 10-15kg, záleží na výchozí hmotnosti ženy před otěhotněním.  Pro ženy, které měly BMI 18 a nižší, by měl být nárůst hmotnosti o 14-17kg, ženy, které měly před otěhotněním nadváhu, nebo byly obézní, by měly svoji hmotnost během těhotenství zvýšit maximálně o 7 kg.


Během těhotenství se doporučuje zvýšit příjem bílkovin o 10-15 g za den. Toto by měly dodržet zejména ženy, které před otěhotněním měly podváhu. Ve druhém a třetím trimestru by měl být příjem bílkovin vyšší, z původního doporučení 0,8g /1kg tělesné hmotnosti pro dospělého člověka, na 1,6 - 2,2g bílkovin na 1 kg tělesné hmotnosti. Důsledkem nedostatku proteinů a energie v těhotenství může být předčasný porod a nízká porodní hmotnost.


Během těhotenství se nezvyšují nároky na příjem sacharidů a tuků, ale spíše na vitaminy a minerální látky, které jsou esenciální. Z toho vyplývají zvýšené nároky na příjem vápníku, železa, zinku, a fosforu. Potřeba vápníku a fosforu se zvyšuje o cca 50%, tj. u vápníku je doporučené množství 1500 mg za den. Podle Pánka a Dostálové se doporučuje příjem železa zvýšit o 100% a množství zinku o 25% z původního doporučení. Maso, ryby, mléko, jsou výborným zdrojem zinku a zároveň také zdrojem kvalitních bílkovin, železa, esenciálních mastných kyselin, jodu, a vápníku.


Pro správný vývoj plodu a prevenci vrozených vad je třeba zvýšit příjem kyseliny lisové, a to až na 800 mikrogramů za den – bohužel toto množství není možné pokrýt z přirozené stravy, proto se doporučují syntetické preparáty. Zvýšený přívod kyseliny listové je důležité zejména v prvním trimestru.


V těhotenství se doporučuje pestrá strava, která vychází z doporučení, například z výživové pyramidy. Nevhodné jsou alternativní výživové směry, například veganství, makrobiotika, dále diety redukční nebo jiné. Nevhodné potraviny v těhotenství jsou slané potraviny, tučná jídla, kofeinové preparáty a nápoje, alkohol.