Náhodné zbrane alebo improvizované technické prostriedky používané v sebaobrane

Môžeme konštatovať, že z hľadiska sebaobrany má v podstate každý predmet určitý potenciál ako technický prostriedok použitý v sebaobrane. Je samozrejmé, že niektoré predmety, aj keď primárne neslúžia ako zbrane, môžu byť v prípade núdze použité ako zbrane alebo obranné technické prostriedky.

Z hľadiska nutnosti dodatočných úprav improvizovaných zbraní môžeme tieto rozdeliť na improvozivané zbrane, ktoré je možné účinne použiť bez dodatočných úprav (napr. skrutkovač, dláto, šidlo, škrabka na okno, krajčírske nožnice a iné) a na improvizované zbrane, ktoré je nutné pred funkčným použitím mierne upraviť (napr. nabrúsená zubná kefka alebo rúčka lyžice, kreditná karta so žiletkou a iné).

Pri správnom rozhodovaní sa v sebaobrannej situácií je preto dôležité aj presne vyhodnotiť nebezpečnosť predmetov, ktoré môžu byť použité počas trvania kolíznej situácie nami alebo proti nám.

© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2012-01-09 01:44:53