Použitie technických prostriedkov používaných v sebaobrane

Legislatívne je použitie technických prostriedkov v sebaobrane upravené len pre útočné technické prostriedky používané v sebaobrane (zbrane). Používanie obranných technických prostriedkov legislatíva neupravuje. Predpokladá sa, že ich používaním nie je možné spôsobiť ujmu iným osobám. Právnou normou, ktorá všeobecne upravuje použitie zbraní v Českej republike, je najmä Trestní zákonník (Zákon č. 40/2009 Sb. Zo dňa 8. januára 2009 v znení zákona č. 306/2009 zb.), kde sa v § 118 hovorí o spáchaní trestného činu so zbraňou a je tu charakterizované, čo sa v tomto zákone za zbraň považuje.

§ 118 Spáchání trestného činu se zbraní

Trestný čin je spáchán se zbraní, jestliže pachatel nebo s jeho vědomím některý ze spolupachatelů užije zbraně k útoku, k překonání nebo zamezení odporu anebo jestliže ji k tomu účelu má u sebe; zbraní se tu rozumí, pokud z jednotlivého ustanovení trestního zákona nevyplývá něco jiného, cokoli, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším.

V hlave III Trestního zákonníka sú definované okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu. Je tu uvedené kedy a za akých podmienok je možné použiť technické prostriedky v sebaobrane v súlade zo zákonom.

§ 28 Krajní nouze

§28 (1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

§28 (2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

§ 29 Nutná obrana

§29 (1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

§29 (2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

§ 32 Oprávněné použití zbraně

Trestný čin nespáchá, kdo použije zbraně v mezích stanovených jiným právním předpisem.

Za iný právny predpis, ktorý upravuje používanie technických prostriedkov v sebaobrane môžeme spomenúť Zákon 273 o Policii České republiky, kde sa v hlave IX hovorí o použití donucovacích prostriedkov a zbrane.

„HLAVA IX

POUŽITÍ DONUCOVACÍCH PROSTŘEDKŮ A ZBRANĚ

§ 51

Obecné ustanovení

Policista je oprávněn použít při zákroku donucovací prostředek a zbraň, k jejichž používání byl vycvičen.

§ 52

Donucovací prostředky

Donucovacími prostředky jsou

  1. hmaty, chvaty, údery a kopy,
  2. slzotvorný, elektrický nebo jiný obdobně dočasně zneschopňující prostředek,
  3. obušek a jiný úderný prostředek,
  4. vrhací prostředek mající povahu střelné zbraně podle jiného právního předpisu s dočasně zneschopňujícími účinky,
  5. vrhací prostředek, který nemá povahu zbraně podle § 56 odst. 5,
  6. zastavovací pás, zahrazení cesty vozidlem a jiný prostředek k násilnému zastavení vozidla nebo zabránění odjezdu vozidla,
  7. vytlačování vozidlem,
  8. vytlačování štítem,
  9. vytlačování koněm,
  10. služební pes,
  11. vodní stříkač,
  12. zásahová výbuška,
  13. úder střelnou zbraní,
  14. hrozba namířenou střelnou zbraní,
  15. varovný výstřel,
  16. pouta,
  17. prostředek k zamezení prostorové orientace.

§ 53

Obecné podmínky použití donucovacího prostředku

(1) Policista je oprávněn použít donucovací prostředek k ochraně bezpečnosti své osoby, jiné osoby nebo majetku anebo k ochraně veřejného pořádku.

(2) Před použitím donucovacího prostředku je policista povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání, s výstrahou, že bude použito donucovacích prostředků. To neplatí v případě použití prostředku k zabránění odjezdu vozidla. Od výzvy s výstrahou lze upustit v případě, že je ohrožen život nebo zdraví osoby a zákrok nesnese odkladu.

(3) Policista je oprávněn použít donucovací prostředek, který

  1. umožní dosažení účelu sledovaného zákrokem a
  2. je nezbytný k překonání odporu nebo útoku osoby, proti níž zakročuje.

(4) Elektrický donucovací prostředek je policista oprávněn použít pouze, pokud by použití jiného donucovacího prostředku zjevně nebylo dostatečné k dosažení účelu sledovaného zákrokem.

(5) Policista při použití donucovacího prostředku dbá na to, aby nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání.

§ 54

Použití pout a prostředků k zamezení prostorové orientace

Policista je oprávněn použít pouta a prostředek k zamezení prostorové orientace také ke spoutání osoby

  1. zajištěné,
  2. zadržené3),
  3. zatčené3),
  4. dodávané do výkonu trestu odnětí svobody3),nebo
  5. převzaté policistou k provedení procesních úkonů z vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody, je-li důvodná obava, že může být ohrožena bezpečnost osob, majetku nebo ochrana veřejného pořádku anebo že se osoba pokusí o útěk. Policista je oprávněn použít pouta ke vzájemnému připoutání dvou nebo více osob.

Prostředek k zamezení prostorové orientace je policista oprávněn použít pouze, nelze-li účelu úkonu dosáhnout jinak.

§ 55

Použití prostředku k násilnému zastavení vozidla

nebo zabránění jeho odjezdu

(1) Policista je oprávněn použít prostředek k násilnému zastavení vozidla nebo zabránění jeho odjezdu

  1. k zastavení vozidla, jehož řidič přes výzvu k zastavení vozidla podle jiného právního předpisu10) vozidlo nezastaví, nebo
  2. k zabránění odjezdu vozidla v rámci zákroku proti osobě, jejíž osobní svoboda má být omezena, lze-li předpokládat, že se tato osoba pokusí vozidlo použít k útěku.

(2) Policista při použití prostředku k násilnému zastavení vozidla dbá, aby nedošlo k ohrožení života nebo zdraví jiných osob a aby život nebo zdraví osoby, proti které směřuje zákrok, byly ohroženy jen v nezbytné míře.

§ 56

Použití zbraně

(1) Policista je oprávněn použít zbraň

  1. v nutné obraně nebo v krajní nouzi,
  2. jestliže se nebezpečný pachatel, proti němuž zakročuje, na jeho výzvu nevzdá nebo se zdráhá opustit svůj úkryt,
  3. aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet,
  4. nelze-li jinak překonat aktivní odpor směřující ke zmaření jeho závažného zákroku,
  5. aby odvrátil násilný útok, který ohrožuje střežený nebo chráněný objekt anebo prostor,
  6. nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož řidič bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život nebo zdraví osob a na opětovnou výzvu nebo znamení dané podle jiného právního předpisu10) nezastaví,
  7. jestliže osoba, proti níž byl použit donucovací prostředek hrozba namířenou střelnou zbraní nebo varovný výstřel, neuposlechne příkazu policisty směřujícího k zajištění bezpečnosti jeho vlastní nebo jiné osoby, nebo
  8. ke zneškodnění zvířete ohrožujícího život nebo zdraví osoby.

(2) Použití zbraně v případech uvedených v odstavci1 písm. a) až f) je přípustné pouze za podmínky, že užití donucovacího prostředku by bylo zřejmě neúčinné.

(3) Před použitím zbraně v případech uvedených v odstavci 1 písm. a) až e) je policista povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání, s výstrahou, že bude použito zbraně. Od výzvy s výstrahou lze upustit v případě, že je ohrožen život nebo zdraví policisty nebo jiné osoby a zákrok nesnese odkladu.

(4) Při použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejména neohrozit život jiných osob a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.

(5) Zbraní podle této hlavy se rozumí zbraň střelná včetně střeliva a doplňků zbraně, vyjma vrhacího prostředku majícího povahu střelné zbraně podle jiného právního předpisu s dočasně zneschopňujícími účinky, dále zbraň bodná a sečná, výbušnina, speciální výbušný předmět, průlomový pyrotechnický prostředek a speciální náloživo.

§ 57

Povinnosti policisty po použití donucovacího prostředku nebo zbraně

(1) Po použití donucovacího prostředku nebo

zbraně, při kterém došlo ke zranění osoby, je policista povinen ihned, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněné osobě první pomoc a zajistit lékařské ošetření. Dále je povinen učinit neodkladné úkony nebo jiná opatření, aby mohla být řádně objasněna oprávněnost použití zbraně.

(2) Zákrok, při kterém bylo použito donucovacího prostředku nebo zbraně, je policista povinen bezodkladně ohlásit svému nadřízenému a sepsat o něm úřední záznam s uvedením důvodu, průběhu a výsledku jejich použití. Úřední záznam nesepisuje při použití pout podle § 54.

(3) Vedoucí policejního útvaru je povinen vyrozumět bez zbytečného odkladu příslušného státního zástupce o zranění nebo usmrcení osoby anebo o škodě nikoli nepatrné9), způsobených použitím donucovacího prostředku nebo zbraně.

§ 58

Zvláštní omezení

(1) Při zákroku proti zjevně těhotné ženě, osobě zjevně vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo chorobou nebo osobě zjevně mladší 15 let nesmí policista použít údery a kopy, slzotvorný, elektrický ani jiný obdobný dočasně zneschopňující prostředek, obušek ani jiný úderný prostředek, vrhací prostředek mající povahu střelné zbraně podle jiného právního předpisu s dočasně zneschopňujícím účinkem, vrhací prostředek, který nemá povahu zbraně podle tohoto zákona, vytlačování vozidlem, vytlačování štítem, služebního psa, zásahovou výbušku, úder střelnou zbraní, hrozbu namířenou střelnou zbraní, varovný výstřel a zbraň, vyjma případů, kdy útok takové osoby bezprostředně ohrožuje život nebo zdraví policisty anebo jiné osoby nebo hrozí větší škoda9) na majetku a nebezpečí nelze odvrátit jinak.

(2) Omezení podle odstavce 1 se nevztahuje na použití slzotvorného prostředku, zásahové výbušky a vytlačování vozidlem a štítem, jsou-li použity proti skupině osob.

§ 59

Zákrok pod jednotným velením

(1) Při zákroku pod jednotným velením rozhoduje o použití donucovacího prostředku a zbraně velitel zakročující jednotky. O použití donucovacího prostředku a zbraně může na místě zákroku rozhodnout také nadřízený tohoto velitele, který tímto rozhodnutím přebírá velení do ukončení zákroku. Rozhodnutí velitele zakročující jednotky a jeho nadřízeného o použití donucovacího prostředku nebo zbraně musí být zadokumentováno záznamovou technikou se zvukem nebo v listinné podobě.

(2) Rozhodnutím podle odstavce 1 přechází na toho, kdo rozhodnutí učinil, odpovědnost za splnění povinností podle § 57.“

Keďže policajt môže vykonávať len to, čo mu zákon dovoľuje, je použitie donucovacích prostriedkov v tejto hlave pomerne presne špecifikované.

Za ďalší právny predpis môžeme považovať zákon České národní rady č. 553/1991 Sb., o obecní policii v znení zákona č. 67/1993 Sb., 163/1993 Sb., 82/1995 Sb., 153/1995 Sb., 132/2000 Sb., 311/2002 Sb., 320/2002 Sb., 267/2006 Sb. a zákona č. 274/2008 Sb. (novela s účinností od 1.1.2009 + novela s účinností od 1. 7. 2010 ), kde sú v § 18 až 23 vymenované donucovacie prostriedky a určený presný spôsob a možnosť ich použitia.

§ 18 Donucovací prostředky

(1) Donucovacími prostředky jsou:

  1. hmaty, chvaty, údery a kopy,
  2. slzotvorný, elektrický nebo jiný obdobně dočasně zneschopňující prostředek,
  3. obušek a jiný úderný prostředek,
  4. pouta,
  5. úder služební zbraní
  6. hrozba namířenou služební zbraní
  7. varovný výstřel ze služební zbraně,
  8. technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla.

(2) Donucovací prostředky je strážník oprávněn použít v zájmu ochrany bezpečnosti jiné osoby nebo své vlastní, majetku nebo k zabránění výtržnosti, rvačce nebo jinému jednání, jímž je vážně narušován veřejný pořádek.

(3) Před použitím donucovacích prostředků podle odstavce 1 písm. a) až g) je strážník povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání slovy "jménem zákona" s výstrahou, že bude použito donucovacích prostředků; to neplatí, je-li ohrožen jeho život nebo zdraví anebo život nebo zdraví jiné osoby a zákrok nesnese odkladu.

(4) O tom, který z donucovacích prostředků použije, rozhoduje strážník podle konkrétní situace tak, aby dosáhl účelu sledovaného zákrokem; přitom použije takového donucovacího prostředku, který je nezbytně nutný k překonání odporu osoby, která se dopouští protiprávního jednání.

(5) Strážník je povinen dbát, aby použitím donucovacích prostředků nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání.

§ 18a

(1) Strážník je oprávněn použít pouta

  1. při omezení osobní svobody osoby podle § 76 odst. 2 trestního řádu,
  2. při předvedení osoby podle tohoto nebo zvláštního zákona10), která klade odpor, nebo
  3. proti osobě, která fyzicky napadá jinou osobu nebo strážníka, ohrožuje vlastní život, poškozuje cizí majetek nebo se pokusí o útěk při zákroku strážníka.

(2) V případě podle odstavce 1 písm. c) může strážník omezit možnost volného pohybu osoby připoutáním ke vhodnému předmětu za použití pout. Omezení volného pohybu může trvat nejdéle do doby, kdy je zřejmé, že osoba nebude protiprávní jednání opakovat nebo než bude předána policii, nejdéle však 2 hodiny.

(3) Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla může strážník použít v rámci zákroku proti osobě, jejíž osobní svoboda má být omezena, lze-li předpokládat, že se tato osoba pokusí vozidlo použít k útěku. Na toto použití technického prostředku se nevztahuje ustanovení § 17a.

§ 19 Použití psa

(1) Strážník je oprávněn použít namísto nebo vedle donucovacích prostředků též psa; ustanovení tohoto zákona o donucovacích prostředcích se přitom použije obdobně.

(2) Způsobilost psa k použití podle odstavce 1 musí být osvědčeno policií.

§ 20 Použití služební zbraně

(1) Strážník je oprávněn použít služební zbraň

a) za podmínek nutné obrany nebo za podmínek krajní nouze,

b) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet.

(2) Použití služební zbraně v případě uvedeném v odstavci 1 písm. b) je přípustné pouze tehdy, jestliže použití donucovacích prostředků by bylo zřejmě neúčinné.

(3) Služební zbraní podle tohoto zákona se rozumí krátká střelná zbraň, jejímž držitelem je podle zvláštního zákonaobec.

(4) Před použitím služební zbraně je strážník povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání s výstrahou, že bude použito služební zbraně. Od výzvy s výstrahou může upustit jen v případě, že je ohrožen jeho život nebo zdraví anebo je-li ohrožen život nebo zdraví jiné osoby a zákrok nesnese odkladu.

(5) Při použití služební zbraně je strážník povinen dbát nutné opatrnosti, zejména aby nebyl ohrožen život jiných osob, a co nejvíce šetřit život a zdraví osoby, proti níž zákrok směřuje.

§ 21 Povinnosti strážníka po použití donucovacích prostředků a služební zbraně

(1) Jestliže strážník zjistí, že při použití donucovacích prostředků došlo ke zranění osoby, je povinen, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněné osobě první pomoc a zajistit lékařské ošetření.

(2) Po každém použití služební zbraně, při kterém došlo ke zranění osoby, musí strážník ihned, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněné osobě první pomoc a zajistit lékařské ošetření. Bezprostředně po každém použití služební zbraně, jakmile to okolnosti dovolí, je strážník povinen učinit všechny neodkladné úkony, aby mohla být řádně objasněna oprávněnost použití služební zbraně.

(3) O každém použití donucovacích prostředků nebo služební zbraně je strážník povinen vyrozumět bez zbytečného odkladu osobu, která řídí obecní policii (§ 3 odst. 1), a sepsat úřední záznam.

§ 22 Zvláštní omezení

Při zákroku proti zjevně těhotné ženě, osobě zjevně vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo chorobou nebo osobě zjevně mladší 15 let nesmí strážník použít údery a kopy, slzotvorný, elektrický nebo jiný obdobně dočasně zneschopňující prostředek, obušek a jiný úderný prostředek, psa, úderu služební zbraní, hrozby namířenou služební zbraní, varovného výstřelu ze služební zbraně a služební zbraně, vyjma případů, kdy útok těchto osob bezprostředně ohrožuje život a zdraví strážníka nebo jiných osob nebo hrozí větší škoda na majetku a nelze-li nebezpečí odvrátit jinak.

§ 23

(1) Dojde-li při použití donucovacích prostředků nebo psa ke zranění nebo usmrcení osoby anebo ke škodě nikoli nepatrné, je starosta, jiný člen zastupitelstva obce pověřený zastupitelstvem obce řídit obecní policii nebo určený strážník podle § 3 odst. 2 povinen neprodleně vyrozumět nejbližší útvar policie.

(2) Starosta, jiný člen zastupitelstva obce pověřený zastupitelstvem obce řídit obecní policii nebo určený strážník podle § 3 odst. 2 je povinen neprodleně vyrozumět nejbližší útvar policie o použití služební zbraně.“

Aj v tomto právnom predpise je použitie technických prostriedkov v sebaobrane obecným policajtom veľmi presne špecifikované.

Iným právnym predpisom, ktorým sa riadia vojaci Českej republiky, je Zákon č. 219/1999 Sb. o ozbrojených silách České republiky se změnami: 352/2001, 320/2002 Sb., 253/2005 Sb., 413/2005 Sb., 546/2005 Sb., 274/2008 Sb. V ňom je v 7. časti v §42 a §42a presne špecifikované použitie vojenskej zbrane a zvláštnych prostriedkov.

„ČÁST SEDMÁ POUŽITÍ VOJENSKÉ ZBRANĚ A ZVLÁŠTNÍCH PROSTŘEDKŮ

§ 42 Použití vojenské zbraně

(1) Voják je oprávněn při výkonu pořádkové, strážní, eskortní a dozorčí služby použít vojenskou zbraň,

  1. a) aby odvrátil přímo hrozící nebo trvající útok vedený proti jeho osobě nebo útok, který mu bezprostředně hrozí, anebo útok na život nebo zdraví jiné osoby,
  2. b) aby odvrátil nebezpečný útok, který ohrožuje střežený objekt nebo stanoviště, a to po marné výzvě, aby od útoku bylo upuštěno,
  3. c) aby zamezil útěku ozbrojené osoby nebo osoby důvodně podezřelé ze spáchání zvlášť závažného trestného činu, kterou nelze jiným způsobem zadržet,
  4. d) je-li třeba zneškodnit zvíře, ohrožuje-li život nebo zdraví osob.

(2) Vojenskou zbraní se pro účely tohoto ustanovení rozumí vojenská střelná zbraň, vojenská zbraň bodná nebo sečná.

(3) Před použitím vojenské zbraně, v případech uvedených v odstavci 1, je voják povinen, je-li to s ohledem na okolnosti případu možné, vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od útoku nebo útěku, zvoláním "Stůj", "Stůj, nebo střelím" a podle okolností užít i výstražného výstřelu. Při použití vojenské zbraně je voják povinen dbát nutné opatrnosti, neohrožovat život a nezpůsobit zranění jiným osobám a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.

(4) Voják je povinen, dovoluje-li to ohrožení, před použitím vojenské zbraně užít domluvy, napomenutí nebo použít hmatů a chvatů sebeobrany, služebního psa nebo úderu vojenskou zbraní.

(5) Voják je oprávněn použít některého z prostředků, které jsou uvedeny v odstavcích 1, 2, 3 a 4, který umožňuje splnění povinností a přitom co nejméně ohrožuje život a zdraví osob, proti nimž zakročuje. Zároveň dbá na to, aby tento prostředek byl použit jen přiměřeným způsobem a aby případná škoda nebyla ve zřejmém nepoměru k významu chráněného zájmu.

(6) Při zákroku se nesmí použít vojenská zbraň, úder vojenskou zbraní a služební pes proti ženě, jejíž těhotenství je zjevně patrné, proti osobě vysokého věku, osobě se zjevnou tělesnou vadou nebo nemocí a dítěti, s výjimkou případu, kdy to povaha útoku, který vedou tyto osoby proti chráněnému zájmu, nebo mimořádnost vzniklé situace podle odstavce 1 písm. a) a b) nezbytně vyžadují.

(7) Použití vojenské zbraně, služebního psa, hmatů a chvatů sebeobrany a údery vojenskou zbraní je voják povinen neprodleně po jejich použití hlásit nadřízenému a sepsat o tom záznam.

§ 42a Použití zvláštních prostředků

(1) Při vojenském výcviku a plnění úkolů podle § 10 odst. 1 a 2, § 14 odst. 1 písm. a) a b) a § 28 odst. 1 písm. a) je voják z povolání oprávněn použít zvláštní prostředky.

(2) Zvláštními prostředky jsou prostředky, které umožní splnit úkol bez použití vojenské výzbroje a jejichž použití je v souladu s mezinárodním právem. Jedná se zejména o slzotvorné prostředky, obušek, pouta, vodní stříkač, zásahové výbušky, technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla, zastavovací pás a jiné prostředky k násilnému zastavení vozidla, dočasně zneschopňující prostředky, speciální vrhací prostředky, speciální úderné prostředky, mechanické střelné zbraně, výbušniny, speciální výbušné předměty a speciální náloživo.

(3) Voják z povolání je povinen používat zvláštní prostředky přiměřeným způsobem a v míře nezbytně nutné ke splnění úkolu.“

Pri porovnaní všetkých troch iných právnych predpisov upravujúcich použitie zbrane a donucovacích prostriedkov pre rôzne ozbrojené zložky môžeme konštatovať, že všetky tri veľmi presne špecifikujú a určujú takmer zhodné podmienky a spôsob použitia zbraní.

V taktickej rovine môžeme činnosť pri použití zbraní z časového hľadiska rozdeliť na:

  • činnosť pred použitím zbrane,
  • činnosť počas použitia zbrane a
  • činnosť po použití zbrane.

Z činnosti pred použitím zbrane je najdôležitejšie objektívne a správne taktické vyhodnotenie situácie. Je dôležité uvedomiť si a zvážiť možné rizíká a následky, ktoré nám v danej situácii hrozia. Na základe tejto našej analýzy by sme mali pristupovať k riešeniu danej situácie. Často sa pri tom musíme rozhodovať vo veľmi krátkom čase. Tento časový stres spolu so stresom vyplývajúcim z konfliktnej situácie môže výrazne znižovať objektivitu našich rozhodnutí. Tu sa môže pozitívne prejaviť výcvik jednotlivca v riešení krízových situácii a ovládaní používaných zbraní. Je dôležité si uvedomiť, že každé použitie zbraní so sebou neskôr prináša aj právne následky, a preto by mal používateľ pred použitím zbrane objektívne vyhodnotiť aj to, či použitie zbrane bude v súlade so zákonom. V tejto fáze by mal používateľ byť pripravený uchopiť zbraň z transportnej polohy, v ktorej je väčšinou s výnimkou improvizovaných zbraní prenášaná, a zaujať pohotovostnú polohu, z ktorej môže zbraň bezprostredne použiť. Nesmieme zabúdať na to, že zákonné použitie zbraní hovorí j o tom, že obrana musí byť primeraná útoku (§28 ods. (2) a § 29 ods. (2) Trestního zákonníku, §53 ods. (5) a § 26 ods. (4) Zákona 273 o Policii České republiky, § 18 ods (5) zákona 553 o obecní policii a §42 ods. (5) Zákona č. 219/1999 Sb. o ozbrojených silách České republiky).

Pri použití zbrane by mal používateľ postupovať vzostupne pri zvyšovaní intenzity účinku zbrane. Ak to situácia dovoľuje a verbálna komunikácia situáciu nerieši, je vhodné pred priamym použitím zbrane pohroziť, že ak sa bude situácia stupňovať, tak bude zbraň použitá. Ak to situácia dovoľuje a vyžaduje, je možné použiť pri strelných zbraniach aj varovný výstrel. Tu je potrebné si uvedomiť, že najmä v zastavaných a obývaných častiach obcí a miest môže dôjsť pri varovnom výstrele k ujme aj tretích osôb nezapojených do konfliktu. Ak daná intenzita použitia zbrane (hrozba zbraňou) nepostačuje, mali by sme sa snažiť len o poranenie protivníka, ktoré mu sťaží jeho ďalšiu ofenzívnu činnosť. Pri poraneniach končatín, či už dolných alebo horných, sa výrazne znižuje schopnosť protivníka nás aktívne ohrozovať, pričom riziko vážneho ohrozenia jeho života je nižšie ako pri poraneniach jeho trupu a hlavy. V extrémnej situácií, ak nám okolnosti neumožňujú iné riešenie a ide bezprostredne o život nám alebo iným osobám, snažíme sa použitím zbrane proti trupu a hlave protivníka usmrtiť. Je potrebné si uvedomiť, že v niektorých extrémnych situáciách tým, že jeden život zoberieme, môžeme iné zachrániť. Pri správnom a primeranom použití tzv. neletálnych zbraní (chemických a elektrických), by malo dôjsť k vyradeniu protivníka bez vážneho ohrozenia jeho života a zdravia.

Po bezprostrednom použití zbrane a eliminácii nebezpečenstva by sme mali čo najskôr zabezpečiť našu zbraň (ak to okolnosti a situácia dovoľuje, zaistíme zbraň a uložíme ju do púzdra), priestor stretnutia (dostať pod kontrolu pohyb osôb v priestore stretnutia ak sa tu nachádzajú, iné zbrane alebo nebezpečné predmety ak sa v priestore nachádzajú a zbrane protivníka) a poskytnúť prvú pomoc postihnutým vrátane protivníka. V prípade potreby zavoláme rýchlu zdravotnú pomoc a políciu.

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2012-01-09 02:10:59