Zatancuj si New Jack Swing

New Jack Swing (Hype) je v podstatě komerčnější verze tanečního stylu Hip Hop z období konce 80. a počátku 90. let. Často se můžete setkat s označením tohoto stylu jako Old School Hip Hop nebo New Jack Swing. Ani jedno pojmenování ale není úplně přesné. New Jack Swing je totiž hudební styl, nikoliv taneční. A pokud bychom Hype chtěli zařadit časově, patřil by spíše k Middle School.

Právě New Jack Swing jako hudební styl byl na počátku 90. let nesmírně populární. Slovník Merriam-Webster definuje New Jack Swing jako „popovou hudbu interpretovanou černými umělci, kteří zkombinovali jazz, funk, rap a rhythm and blues“.

Mezi nejpopulárnější newjackswingové interprety patří jako Bobby Brown, M.C. Hammer, Jazzy Jeff & The Fresh Prince, Bel Biv Devoe, Heavy D., Kris Kross, atd. New Jack Swing ale významně ovlivnil také popové interprety jako Michael Jackson, Janet Jackson, New Kids On The Block, Madonna a další. Dodnes je za nejprodávanější newjackswingové album považováno Dangerous z roku 1991 od Michaela Jacksona.

Jako New Jack Swing se často označuje celé období, které se kromě hudby prezentuje i typickými newjackswingovými seriály (The Fresh Prince of Bel Air), talk show (The Arsenio Hall Show) i celovečerními filmy (House Party, Boyz n Hood, Juice, New Jack City, Boomerang, Above The Rim, Poetic Justice, atd).

Hype jako taneční styl je velmi pozitivní a energický, jednotlivé kroky jsou relativně jednoduché. Na to má vliv právě hudba, která má jednoduchý rytmus a pravidelný beat. Hudební interpreti často využívali tanečníky ve svých videoklipech. V podstatě každém newjackswingovém videoklipu se tancuje, což mělo velký vliv na popularizaci tohoto tanečního stylu mezi tanečníky. Základními kroky jsou např. “running man”, “party machine”, “roger rabbit” a další.

Tuto sestavu si můžete také zatancovat na hudbu:

Autor textů: David Zapletal www.331.cz