1 Úvod

Průpravné úpoly jsou elementární tělesná cvičení, která tvoří základ didaktiky úpolů. Jedná se o relativně jednoduchá cvičení, která slouží k rozvoji motorických schopností a osvojení základních motorických dovedností, které jsou nezbytné pro další pohybový rozvoj v úpolových, ale i neúpolových pohybových činnostech. Průpravné úpoly nabízejí širokou škálu využití. Jsou výborným prostředkem rozvoje většiny motorických schopností, především silových, silově-vytrvalostních, rychlostních a koordinačních. Současně umožňují nácvik základních pohybových dovedností, které jsou předpokladem pro technicky správný pohybový výkon v úpolech.

Jak samotný název napovídá, průpravné úpoly jsou cvičení určená jako přípravný stupeň, průprava k tomu co bude následovat. Souhrnně můžeme říci, že zvládnutí průpravných úpolů je předpokladem pro vstup do další úrovně. Průpravné úpoly proto mají především formativní charakter. Jejich cílem je rozvíjet základní pohybové schopnosti, vytvářet základní pohybové návyky, tedy pohybové dovednosti, které jsou podkladem pro další technickou činnost. Vyšší úrovní, která následuje po průpravných úpolech a která klade vyšší požadavky na techniku, taktiku, kondici i psychiku, jsou úpolové systémy. Ty zahrnují jak úpolové sporty a bojová umění, tak i sebeobranné systémy. Cvičení průpravných úpolů a úpolových systémů vzájemně prolíná a proto má své zákonitosti a vztahy.

Správné didaktické využití úpolů v tělesné výchově a sportovním tréninku vyžaduje znalost jejich systematiky, členění do metodických řad a strukturu učebních výstupů, kterých má být dosaženo. Stejně jako v ostatních oblastech poznání je přínosné vědět, odkud tato cvičení pocházejí, jaké bylo jejich místo a vývoj v systému tělesné kultury v historii a jaký měl tento vývoj vliv na jejich současnou podobu. Těmito poznatky se budeme zabývat v úvodních kapitolách učebnice, stejně jako teorií průpravných úpolů v průřezu času a v podání různých autorů. V dalších kapitolách uvedeme zásobník konkrétních cvičení, jejich popis, názornou ukázkou na videu a rozdělíme je do skupin podle požadovaných učebních výstupů. Učebnice je určena ke studiu teorie o průpravných úpolech a současně je praktickým zásobníkem cvičení pro využití v praxi.

Po nastudování této učebnice by student měl být schopen:

  • popsat a vysvětlit systematiku úpolů
  • terminologicky správně definovat průpravné úpoly
  • rozlišovat mezi základními úpoly a základní úpolovou technikou
  • charakterizovat jednotlivé skupiny cvičení průpravných úpolů
  • definovat biomechanickou strukturu průpravných úpolů
  • popsat vliv průpravných úpolů na rozvoj pohybových schopností
  • popsat vliv průpravných úpolů na rozvoj pohybových dovedností
  • znát dostatečný zásobník cvičení pro rozvoj různých pohybových schopností
  • aplikovat poznatky o průpravných úpolech na trénink úpolových systémů
 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-07-16 12:36:52