Řečníci vědecké konference

Lukáš Hutta

Lukáš HuttaVýkonný manažer a lektor Asociace Záchranný kruh, manažer pro ICT, bývalý tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, pedagog volného času, lektor PVČ, redaktor a člen redakční rady internetového bezpečnostního portálu www.zachrannykruh.cz, spoluautor interaktivních multimediálních vzdělávacích kurzů pro ZŠ a SŠ a vzdělávacích materiálů pro MŠ, jimž byla udělena záštita MŠMT ČR, odborná publikační činnost, odborná spolupráce s MŠ MT, ČŠI, MZ ČR, MV ČR, MD ČR a dalšími resorty v řešené oblasti vzdělávání v ochraně zdraví, životů, životního prostředí a majetku, člen meziresortních pracovních skupin pro řešení vzdělávání v oblastech ochrany zdraví, životů, životního prostředí a majetku.

 

MUDr. Jaroslava Říhová

MUDr. Jaroslava ŘíhováMUDr. Jaroslava Říhová (*1945) promovala na 1. LF UK v Praze v r. 1968, získala 1. a 2. atestaci ve vnitřním lékařství a další atestaci z tělovýchovného lékařství. Pracovala od r. 1968 do r. 1988 na interních odděleních nemocnic v České Kamenici, Děčíně a Ústí nad Labem, s praxí na chirurgickém a interním oddělení a interní JIP. Od r. 1988 se věnuje problematice zátěžové medicíny u zdravých i nemocných na ÚTL VFN v Praze 2. Od r. 2003 se zaměřila na léčbu omrzlin, své zkušenosti publikuje v odborných časopisech: Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca, Vox Pediatriae, Medical Tribune, bulletiny Společnosti horské medicíny. Zúčastnila se jako lékařka na expedicích na Kavkaze, v Himálajích, Andách, v evropských horách, kde mohla uplatnit své znalosti z urgentní a horské medicíny při záchraně lidských životů. Působila jako lektorka ČHS a Společnosti horské medicíny při školení instruktorů horolezectví.

 

Michal Klimeš

Michal KlimešMichal Klimeš (nar. 1963) začal u HS jako čekatel v roce 1982 v okrsku Dolní Morava, kde od roku 1985 sloužil jako dobrovolný člen. Jako zaměstnanec pracoval u HS od roku 1992 a v roce 2001 se stal náčelníkem oblasti Jeseníky. V HS působí také jako cvičitel HS a instruktor. Jako rodák ze Šumperku navštěvoval blízké Jeseníky od malička. Sportuje celý život, závodně se věnoval skialpinismu, dnes ještě závodí za Jeseníky na soutěžích HS.

 

 

Ing. Ján Hronec

Ing. Ján Hronec

Létám od roku 1982 jako vojenský pilot vrtulníku. Od roku 2004 pilot a vedoucí výcviku osádek u firmy Alfa Helicopter s.r.o. Létám na vrtulnících Bell 206 L4T, Bell 427 a EC 135.

 

MUDr. Jana Kubalová

MUDr. Jana KubalováMedicínu studovala na LF UK v Plzni, promovala v roce 1997. Získala atestaci z oboru anesteziologie a resuscitace a urgentní medicína. Od roku 2004 pracuje na zdravotnické záchranné službě na pozici lékař ve výjezdové skupině a lékař letecké záchranné služby. Na ZZS Kraje Vysočina vedla zdravotnické operační středisko. V současné době pracuje ve funkci náměstka pro krizové řízení a vzdělávání na ZZS Jihomoravského kraje.

Miluje hory, od mala jezdila s rodiči do Krkonoš a do Vysokých Tater, postupně se do nich vracela i jako horolezec. Od roku 2007 vede lékařskou komisi Českého horolezeckého svazu. V současné době se aktivně podílí na vzdělávání instruktorů horolezectví i mediků, je lektorkou mezinárodně certifikovaného kurzu ATLS a dokončuje instruktorské vzdělávání pro ERC ALS. Garantovala úspěšný film „Rizika pohybu v horském prostředí“, který vznikal ve spolupráci s Fakultou sportovních studií MU v Brně, a kterému byla udělena cena na 15. ročníku mezinárodního festivalu sportovních filmů - SPORTFILM LIBEREC 2012.

 

Ing. Jan Smolek, DiS.

Ing. Jan Smolek, DiS. 

 

Prof. MUDr. František Novomeský, Ph.D.

Prof. MUDr. František Novomeský, Ph.D.

Soudní znalec v odboru hyperbarická a potápěčská medicína (49 07 09), forenzní expertíza smrtelných i přežitých nehod při potápění, posuzování specifických poruch zdravotního stavu a nemocí potápěčů, posudková činnost pro profesionální i amatérské potápěče .

 

mjr. Mgr. Martin Kučera

mjr. Mgr. Martin Kučera

Technický, forenzní, hloubkový potápěč OSPČV (otevřené i uzavřené okruhy).
Potápěčská nehoda při potápění pod ledem ve Svobodných Heřmanicích.
Vyhodnocení šetření a objasnění příčin potápěčské nehody při potápění pod ledem na základě analýzy potápěčských počítačů.
Potápí od r. 1999, u PČR od r. 2008, instruktor systémů TDI, SDI, ERDI, lektor PČR

 

kpt. Bc. Filip Lipovský

Technický, hloubkový, forenzní potápěč OSPČV (otevřené i uzavřené okruhy).
Prezentace činností Odboru speciálních potápěčských činností a výcviku ŘSPP PPČR (+prezentační video).
0d 1996 služebně potápí (AČR, PČR), instruktor systémů TDI, SDI, ERDI, lektor PČR

 

Ing. Jiří Kučera

Elektro, specializace měřicí a řídící technika.
20 let výzkum a vývoj měřicí techniky pro rostinnou fyziologii, terénní měření.
Po převratu od roku 1992 firma na výrobu přístrojů na měření a sběr dat pro potřeby ekofyziologů, meteorologů, pedologů atd. Asi 30 druhů vlastních produktů určených pro celoroční venkovní provoz. Polovina produkce se exportuje. 10 zaměstnanců.
Vlastni vývoj a publikační činnost.

 

Ing. Václav Kovář

Ing. Václav KovářOd roku 1997 působil u HZS města Ostravy na pozici hasiče. Od roku 1999 u HZS města Brna a později HZS Jihomoravského kraje na pozici hasič, velitel družstva, velitel čety. Od roku 2011 na pozici vedoucího oddělení IZS a řízení jednotek, nyní vedoucí oddělení IZS a služeb.
V rámci výkonu služby řídil nebo se podílel na záchranných pracích při požáru lesa v Bzenci v roce 2012, pádu lešení na ulici Benešova v Brně v roce 2006 apod.
Odborné přednášky v oblasti požární ochrany, IZS a takticko – strategického řízení pro příslušníky a zaměstnance HZS ČR a PČR.
Odborné přednášky v rámci kurzů pro získání odborné způsobilosti v oblasti požární ochrany. Podílí se na tvorbě nových metodických postupů pro jednotky PO v rámci ČR.
Konzultant a oponent bakalářských a diplomových prací pro Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB TU Ostrava.

 

Ing. Libor Hanuška

Ing. Libor Hanuška

Absolvent Fakulty strojní VUT v roce 1993 a v roce 2000 dokončil studium na Fakultě bezpečnostního inženýrství VŠB-TU. U Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina od roku 1996. Začínal na funkci hasič, následně velitel družstva, ředitel odboru IZS a služeb až po současnou funkci náměstka krajského ředitele pro IZS a operační řízení, kterou zastává od roku 2008.

 

Ing. Jozef Dankovič

Ing. Jozef DankovičV rámci HZS Moravskoslezského kraje působil na pozicích hasiče, velitele čety, operačního důstojníka, velitele požárních stanic Ostrava – Hrabůvka, Fifejdy a Slezská. Nyní na pozici auditora HZS Jihomoravského kraje.
V rámci výkonu služby řídil z pozice velitele zásahu nebo řídícího důstojníka nejsložitější zásahy např. záchranné práce při: povodních v Ostravě v roce 1997, destrukce objektu na území města Ostravy, požáru a výbuchu tlakových lahví a mnoho dalších.
Odborné přednášky a semináře v oblasti PO, IZS, takticko – strategického řízení a rozhodování pro příslušníky a zaměstnance HZS, PČR, ZZS, Městské Policie.
Konzultant a oponent bakalářských a diplomových prací pro Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB TU Ostrava.
Člen komise státních závěrečných zkoušek v bakalářském studijním programu FBI VŠB TU Ostrava.
Externí pracovník, lektor: SOŠ a VOŠ PO Frýdek Místek, ŠVZ HZS ČR Brno a Frýdek Místek, Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB TU Ostrava.

 

por. Ivan Růžička, DiS.

por. Ivan Růžička, DiS.U HZS ČR od roku 1999, předtím pracoval jako hasič v podniku Zetor
U HZS JmK se specializoval na činnost v lezecké skupině. V roce 2002 se významně podílel jako letecký záchranář při záchraně osob ze zatopených oblastí na území ČR. Po absolvování VOŠ zdravotní v Brně - obor diplomovaný záchranář  se intezivně věnoval odborné přípravě příslušníků HZS JmK v oblasti předlékařské první pomoci. V rámci HZS ČR zpracoval několik metodických postupů pro jednotky požární ochrany v této oblasti. U HZS JmK postupně pracoval na pozici velitele družstva a velitele čety.  V současné době pracuje jako lektor-instruktor ve Školním výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně. Zde se intenzivně věnuje rozvoji odborného kurzu "Neodkladná zdravotnická pomoc".

 

Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D.

Odborná asistentka Katedry kineziologie Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Zaměřuje se na prevenci dětských úrazů a výuku první pomoci. Spoluautorka mnoha multimediálních výukových materiálů, které jsou používány k výuce první pomoci jak na základních a středních školách v celé České republice , tak při výuce budoucích učitelů a trenérů. Spoluautorka projektů Pilotní rozmístění AED v Brně a Kurzy přednemocniční péče ZZS JM, p.o.