© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Programy s využitím netradičního náčiní
Mgr. Jana Sklenaříková, Ph.D.

Flexibar
  • Vibrační kmitací tyč je původem rehabilitační náčiní. Pomáhá stabilizovat trup, především pak páteř. Je vyrobena speciálním postupem, čímž je umožněno dosahovat velké frekvence kmitů, která má pozitivní a efektivní vliv na posilování svalů hlubokého stabilizačního systému páteře. Každý z nás si podle své výkonnosti a věku může zvolit takové cviky, které mu plně vyhovují - cviky v lehu, v sedu, ve stoji, v pohybu nebo cviky ke zlepšení rovnováhy.

  • Důležité je udržet správný postoj a koncentraci k tomu, abyste vibrační tyč správně rozkmitali. Zpočátku je důležité skloubit koordinaci tyče a paží. Cílem cvičení je rozkmitat tyč a udržet ji v tomto pohybu co nejdéle. Aby se tělo nevychýlilo ze své stabilní pozice, začínají proti kmitání pracovat hluboké zádové svaly, které napomáhají správnému držení těla, veškeré břišní svalstvo, svaly pánevního dna, paží, trupu atd. Čím silnější a vyvinutější tyto svaly jsou, tím stabilnější je také lidské tělo.

  • Uvedení vibrační tyče do pohybu vyžaduje od určitou míru koncentrace. Aby bylo možné  působit proti vyvolaným vibracím tyče, je třeba v celém těle vyvolat základní napětí. Při používání vibrační tyče se zlepšuje koordinace a také rovnováha.