7. Mezinárodní pravidla pro zápas v klasickém a volném stylu a pro ženský zápas – vybrané články

Článek 1. Předmět pravidel

Mezinárodní pravidla si kladou za cíl především:

  • definovat a upřesnit praktické a technické podmínky, ve kterých má střetnutí probíhat
  • určit výši bodového hodnocení jednotlivých akcí a chvatů
  • podat výčet zakázaných akcí
  • stanovit funkce sboru rozhodčích, jejich práva a povinnosti
  • určit způsoby a podmínky klasifikace a umístění, penalizace, vyloučení apod.

Článek 2. Výklad pravidel

V případě nejasností ve výkladu Pravidel je jedině Byro FILA oprávněné rozhodnout a to na základě francouzského textu.

Článek 3. Platnost pravidel

Tato pravidla jsou závazně platná pro Olympijské hry, světové a kontinentální mistrovství a všechna mezinárodní utkání, která jsou pod patronací FILA.

Článek 4. Systém soutěží

Soutěže probíhají přímým vylučovacím systémem ve třech periodách, v nichž se po skončení každé určí vítěz periody. Vítězem utkání se stává zápasník, který vyhraje dvě periody.

Článek 5. Věkové a hmotnostní kategorie

Věkové kategorie:

Žáci (écoliers) 14 – 15 let (od 13 let se zdravotním osvědčením a se souhlasem rodičů) Kadeti (cadets) 16 – 17 let (od 15 let se zdravotním osvědčením a se souhlasem rodičů) Junioři (juniors)18 – 20 let (od 17 let se zdravotním osvědčením a se souhlasem rodičů) Senioři (seniors) 20 let a více.

Hmotnostní kategorie:

Žáci

Kadeti

Junioři

Senioři

1.

29 – 32 kg

39 – 42 kg

46 – 50 kg

50 – 55 kg

2.

35 kg

46 kg

55 kg

60 kg

3.

38 kg

50 kg

60 kg

66 kg

4.

42 kg

54 kg

66 kg

74 kg

5.

47 kg

58 kg

74 kg

84 kg

6.

53 kg

63 kg

84 kg

96 kg

7.

59 kg

69 kg

96 kg

96 – 120 kg

8.

66 kg

76 kg

96 – 120 kg

9.

73 kg

85 kg

10.

73 – 85 kg

85 – 100 kg

Zápasníci kategorie seniorů mohou soutěžit o jednu hmotnostní kategorii výše než je jejich zapsaná hmotnost při registraci, s výjimkou těžké váhy, kde zápasník musí vážit více než 96 kg.

Soutěže

Mezinárodní soutěže pořádané ve věkových kategoriích:

Žáci 14 – 15 let: soutěže mezinárodní (dvoustranné a regionální) Kadeti 16 – 17 let: soutěže mezinárodní, mistrovství kontinentů a světa každý rok Junioři 18 – 20 let: soutěže mezinárodní, mistrovství kontinentů a světa každý rok Senioři 20 let a starší: soutěže mezinárodní, mistrovství kontinentů a světa každý rok, Grand Prix, Gala Grand Prix FILA, zápasů super hvězd a Olympijských her jednou za čtyři roky Veteráni 35 let a starší: soutěže, které jsou specifické pro tuto kategorii.

Článek 6. Úbor – dres

Zápasníci musí nastoupit v rohu žíněnky v dresu té barvy (červené, nebo modré), která jim byla určena losem. Směs obou barev tj. červené a modré je zakázána. Při klasickém stylu mohou mít zápasníci dres (trikot) jednodílný, který kryje tělo až ke kolenům nebo pod kolena. Ve volném stylu může krýt dres tělo pouze do poloviny stehen. Zápasnický dres musí mít tvar schválený FILA. Zápasnický dres musí být přiléhavý. Použití lehkých nákolenek bez kovových částí je povoleno. Chrániče uší, schválené FILA, jsou povoleny.

Je zakázáno:

  • Nosit bandáže s tvrdými výstuhami.
  • Natírat si tělo mastnými nebo pronikavými substancemi (emulzemi).
  • Nastoupit na žíněnky neotřený od potu.
  • Mít na sobě jakékoliv předměty, které by mohly zranit soupeře (prstýnky, náramky, náušnice, protézy a podobně).

Zápasník musí:

Na začátku každého dne být zápasník hladce oholen, nebo mít několikaměsíční vousy.

Vlasy musí mít krátké nebo delší vlasy svázané.

Článek 7. Žíněnka

Pro všechny mezinárodní soutěže (OH, MS, Mistrovství kontinentů, mezinárodní turnaje a poháry) musí být k dispozici žíněnka, schválená FILA o průměru 9 m s ochranným pásmem o šířce 1,50 m. Od okraje směrem do středu žíněnky je metrové mezikruží vyznačené červeně.

Popis žíněnky:

  • žíněnka má pro zápas vyznačený kruh o průměru 9 m
  • uvnitř je červený pruh šíře 1 m - pásmo pasivity
  • vnitřní část žíněnky, umístěna za červeným pruhem se nazývá pásmo aktivity - průměr 7m
  • uprostřed žíněnky je označen kruhem střed žíněnky
  • vně devítimetrového kruhu na žíněnce je ochranné pásmo široké 1,50 m
  • protilehlé rohy žíněnky jsou označený jeden červeně a druhý modře.

Žíněnka musí být pokryta omyvatelnou plachtou, která po každém dnu soutěže musí být umyta a dezinfikována.

Článek 8. Složení sboru rozhodčích

Na všech soutěžích se sbor rozhodčích skládá:

Z jednoho předsedy žíněnky, z jednoho rozhodčího na žíněnce a z jednoho bodového rozhodčího. Z rozhodčích řídících střetnutí nesmí být dva stejné národnosti (oddílové příslušnosti). Rovněž nesmí být rozhodčí stejné národnosti jako zápasník.

Předseda žíněnky, rozhodčí na žíněnce a bodový rozhodčí hodnotí chvaty individuálně a potom učiní společné rozhodnutí. Rozhodčí na žíněnce a bodový rozhodčí spolupracují a předseda žíněnky koordinuje práci sboru rozhodčích.

Článek 9. Ověřování hmotnosti

Ověřování hmotnosti probíhá vždy předcházející den prvnímu dnu soutěže mezi 18.00 hod a 20.00 hod, podle rozhodnutí organizátora. Ověřování hmotnosti trvá 30 minut. Zápasník nemůže být připuštěn k ověřování hmotnosti, pokud nebyl u předepsané lékařské prohlídky. Lékařská prohlídka začíná vždy 1 hodinu před začátkem ověřování hmotnosti. Zápasníci musí být v dobrém tělesném stavu a musí mít ostříhané nehty na rukou, což je kontrolováno při ověřování hmotnosti. V průběhu ověřování hmotnosti mají zápasnici možnost vstoupit na váhu tolikrát, kolikrát si přejí. Soutěžící se musejí povinně podrobit kontrole hmotnosti - oblečeni do zápasnického dresu (bez obuvi). Na zápasnický dres nebude udělena žádná hmotnostní tolerance.

Článek 10. Délka střetnutí

Délka střetnutí je určena takto:

Žáci, (-kyně) (ecolies) a kadeti (-ky) (cadets)

3 periody po 2 min.

30 sec. přestávka

Junioři (-ky) (juniors) a senioři (-ky) (seniors)

3 periody po 2 min.

30 sec. přestávka

K vítězství v řecko-římském zápase může dojít po 2 vítězných dvouminutových periodách rozdělených do 90 sekund zápasu v postoji a 30 sekundách zápasu v nařízeném parteru (klinč). Zápasník, který zahájí klinč, bude moci volit mezi pozicí z boku (tzv. záběr na kladivo) nebo zezadu s rukama položenýma na soupeřových lopatkách a jedním kolenem na žíněnce. V případě, že jeden ze závodníků dosáhl v prvních 90 sekundách zisku technických bodů, utkání se nepřerušuje a nenařizuje se klinč.

Pokud po 90 sekundách je stále nerozhodné skóre 0-0, bude výhoda klinče dána v první periodě červenému zápasníkovi a pokud se situace bude opakovat i ve druhé periodě, výhoda klinče je dána zápasníkovi modrému. Ve druhé periodě za stavu 0-0 je v horní pozici modrý závodník za všech okolností. Pokud v případě nerozhodného skóre 0-0 je nařízen klinč, horní zápasník musí skórovat, aby v periodě zvítězil. Jestliže horní zápasník nezíská ani bod, spodní zápasník obdrží 1 bod a periodu vyhrává. Jestliže je ve třetí periodě stav nerozhodný 0-0, pak volbu pozice, horní či dolní, dostane zápasník, který dosáhl nejvyššího počtu technických bodů v prvních dvou periodách (sečtené dohromady). Pokud oba zápasníci dosáhnou stejného počtu technických bodů, rozhodne se o klinči podle následujících kritérií:

1) počet napomenutí „O“,

2) vyšší bodová hodnota,

3) losování

Na konci každé periody musí být vyhlášen vítěz. Vyhlášení vítěze periody provede rozhodčí na žíněnce na pokyn předsedy žíněnky zdvižením ruky příslušné barvy dresu závodníka.

V případech, kdy skončila perioda po 2 minutách nerozhodně 0 : 0 následuje ihned losování a pokračování boje ve spojení (klinči) po dobu maximálně 30 sekund (platí pro volný styl).

V případech, kdy skončila perioda nerozhodně mimo výsledku 0 : 0 určí sbor rozhodčích vítěze periody podle následujících kriterií:

  • Vyšší hodnota technických bodů za provedenou akci (3-2-1)
  • Menší počet napomenutí
  • Vítězem je zápasník, který získal poslední technický bod (bodovaná akce)

Celé utkání předčasně končí v okamžiku, kdy jeden ze zápasníků dosáhne lopatkového vítězství a je vyhlášen vítězem.

Zápasník, který provede pětibodový chvat vysoké techniky je prohlášen vítězem periody bez ohledu na čas a počet technických bodů.

Zápasník, který provede dva tříbodové chvaty v jedné periodě, je vyhlášen vítězem periody, bez ohledu na čas a stav technických bodů.

Článek 11. Začátek střetnutí

Před začátkem střetnutí, každý ze soupeřů po vyvolání svého jména zaujme místo ve vyznačeném rohu žíněnky. Roh je označen stejnou barvou, jakou má jeho dres. Rozhodčí na žíněnce je ve středu a zavolá oba zápasníky k sobě, podá jim ruku, zkontroluje jejich dresy, zjistí, zda nejsou natřeni mastnou emulzí nebo jinou látkou, zda mají otřený pot, ruce bez prstýnků a náramků apod. Zápasníci se pozdraví stisknutím ruky a po zapísknutí rozhodčího na žíněnce začnou zápasit.

Článek 12. Ukončení střetnutí

K ukončení střetnutí dochází buď vítězstvím na lopatky, technickou převahou (rozdílem 6 bodů ve dvou periodách), pro zranění, diskvalifikací jednoho ze soupeřů, nebo uplynutím času střetnutí ohlášeného gongem a odpískáním rozhodčím na žíněnce. Po ukončení střetnutí se rozhodčí na žíněnce postaví do středu žíněnky čelem ke stolku předsedy žíněnky. Zápasníci si podají ruce a postaví se vedle rozhodčího na žíněnce a očekávají výsledek střetnutí. Neprodleně po oznámení výsledků, podají zápasníci ruku rozhodčímu na žíněnce.

Článek 13. Druhy vítězství

Střetnutí jsou vyhlášena jako vítězná v těchto případech:

  • Lopatkovým vítězstvím
  • 3x napomenutí „O“
  • diskvalifikace
  • pro zranění
  • vzdáním nebo nenastoupením soupeře
  • vítězstvím ve dvou periodách technickou převahou
  • vítězstvím ve dvou periodách

Článek 14. Hodnocení akce nebo chvatu

Pokud zápasník učiní bezúspěšný pokus o chvat a dostane se svojí činností do spodní polohy na zemi, a to i bez přispění svého soupeře, nebude vrchnímu zápasníkovi přidělen technický bod. Zápas však bez přerušení rozhodčím pokračuje dále. Jestliže napadený zápasník provede protiútok a dostane soupeře do pokleku nebo na zem, dostane jeden nebo více bodů odpovídajících této akci. Zápasník, na kterém byl proveden chvat, může dostat body jen tehdy, jestliže svou vlastní akcí dostane útočícího zápasníka do pokleku nebo na zem.
Rozhodčí na žíněnce musí počkat na dokončení akce, aby mohl přidělit body každému zápasníkovi. V případě, že se akce obou zápasníků střídají z jedné pozice do druhé, udělují se body za všechny akce podle jejich hodnoty. Letmé lopatky je třeba posuzovat jako „nebezpečnou polohu". Dotkne-li se zápasník žíněnky oběma lopatkami (za což dostane soupeř body) a potom se vrátí do mostu, hodnotí se tato akce jako "letmé lopatky" a hodnota je 2 body.

Převalování z jedné lopatky na druhou za použití loktů v přechodu do mostu a naopak, je považováno za jednu akci. Rozhodčí na žíněnce přiděluje body. Pokud bodový rozhodčí souhlasí, zvedne destičku v příslušné barvě s bodovou hodnotou (1, 2, 3 nebo 5 bodů). V případě různého hodnocení mezi rozhodčím na žíněnce a bodovým rozhodčím, rozhodne předseda žíněnky ve prospěch jednoho nebo druhého zápasníka.

V případě různosti názorů na přidělené body za chvat, bude hlas předsedy žíněnky rozhodující.

Článek 15. Nebezpečná poloha

Zápasník je v nebezpečné poloze, svírají-li jeho záda nebo linie ramen svisle nebo vodorovně k žíněnce menší úhel než 90o. Před lopatkovou porážkou se může zápasník bránit oporem hlavy, lokty nebo rameny.

Článek 16. Chvaty vysoké techniky (velká amplituda)

Za akci nebo chvat vysoké technické hodnoty je považována každá akce nebo chvat zápasníka v postoji, když jeho soupeř ztratí úplně kontakt se žíněnkou, je zcela ovládán a překoná křivku velkého oblouku přímo a bezprostředně do nebezpečné polohy.

Za chvat vysoké techniky je rovněž považován každý chvat, kterým zvedne útočící zápasník svého soupeře z polohy v pokleku nebo ze země a velkým obloukem jej položí na břicho (3 body) nebo přímo do nebezpečné polohy (5 bodů).

Článek 17. Bodové hodnocení akcí a chvatů

  • 1 bod:

zápasníkovi, který dostane svého soupeře na žíněnku (na zem), přejde za něho, a v této poloze ho drží a ovládá (tři dotykové body: dvě ruce a jedno koleno nebo jedna ruka a dvě kolena), ukázka

zápasníkovi, který se ze spodní polohy dostane za svého soupeře, drží ho a ovládá ho, útočícímu zápasníkovi, jehož soupeř unikl mimo žíněnku, unikl z chvatu, odmítl začít zápasit,

zápasníkovi, který drží svého soupeře v nebezpečné poloze po dobu pěti sekund a déle, zápasníkovi, jehož soupeř vystoupil alespoň jednou nohou do ochranného pásma v akci.

  • 2 body:

zápasníkovi, který povoleným chvatem v zápase v pokleku nebo na zemi přivede soupeře do nebezpečné polohy nebo do letmých lopatek, ukázka 1, ukázka 2
útočícímu zápasníkovi, jehož soupeř se převaluje přes lopatky,
útočícímu zápasníkovi, jehož soupeř uniká v nebezpečné poloze ze žíněnky,

  • 3 body:

zápasníkovi, který provádí chvat v postoji a přivede svého soupeře do nebezpečné polohy přímým přehozením s malým obloukem, ukázka
zápasníkovi za každý chvat, kterým zvedne svého soupeře ze země a uvede ho malým obloukem do nebezpečné polohy. ukázka
Zápasníkovi, který uskuteční chvat velkým obloukem, ale nepřivede soupeře přímo do nebezpečné polohy

  • 5 bodů:

za všechny chvaty z postoje provedené velkým obloukem, kterými se napadený zápasník dostane do přímé a bezprostřední nebezpečné polohy, ukázka
za zvednutí soupeře z pokleku nebo ze země a přehození ho velkým obloukem přímo a bezprostředně do nebezpečné polohy. ukázka

Článek 18. Položení na lopatky

Lopatkové vítězství získá zápasník, který položí soupeře na lopatky (obě lopatky se dotýkají žíněnky) a drží ho tam určenou dobu. Lopatky v ochranném pásmu jsou neplatné.
Lopatkové vítězství signalizované rozhodčím na žíněnce je platné, pokud dá souhlas bodový rozhodčí nebo předseda žíněnky. Pokud rozhodčí na žíněnce nesignalizuje lopatkové vítězství, ale k němu došlo, může být uznáno souhlasem bodového rozhodčího a předsedy žíněnky.

Článek 19. Technická převaha

Kromě vítězství na lopatky, vzdání se nebo diskvalifikace musí být střetnutí zastaveno, jestliže je mezi zápasníky rozdíl alespoň 6 bodů, akce za 5 bodů nebo druhá akce za 3 body v každé periodě. Střetnutí nesmí být pro technickou převahu přerušeno před dokončením akce (útok nebo okamžitý protiútok), nebo v nebezpečné poloze. Předseda žíněnky musí rozhodčímu na žíněnce signalizovat dosaženou technickou převahu.

Článek 20. Pásmo pasivity

Úkolem pásma pasivity je odhalit pasivního zápasníka, znemožnit zápasníkům zápasit na okraji žíněnky a zamezit beztrestnému unikání zápasníků ze žíněnky. Jakmile napadený zápasník vstoupí jednou nohou do ochranného pásma, ale útočící zápasník dokončí plynule chvat, je tento platný.

Článek 21. Všeobecné zákazy

Obecně je zakázáno provádět takovou činnost, pohyby nebo akce, které by mohly soupeři svou hrubostí a brutalitou způsobit bolest, s cílem aby vzdal střetnutí.

Konkrétně je zápasníkům zakázáno:

  • tahat soupeře za vlasy, uši, genitálie, štípat , kousat, škrtit, lámat prsty a nehty apod.,
  • kopat, provádět údery do hlavy, provádět údery, které by mohly způsobit zlomeniny, vymknutí kloubů, stoupat soupeři na nohy, dotýkat se obličeje mezi obočím a ústy,
  • vrážet soupeři kolenem nebo loktem do břicha a žaludku, používat jakékoliv kroucení, které může být pro soupeře bolestivé, držet soupeře za dres,
  • zachytit a přidržovat se žíněnky,
  • mluvit na soupeře během střetnutí,
  • držet soupeře za chodidla a paty (držení nad chodidlem a patou je dovoleno).

Článek 22. Zakázané chvaty

Za zakázané je třeba považovat tyto chvaty nebo akce:

  • držení soupeře za hrdlo,
  • vytáčení paže o více než 90o,
  • držení hlavy a krku oběma rukama a rovněž všechny situace a polohy škrcení,
  • dvojitá podramenní páka na šíji (Nelson), pokud není provedena do strany a bez použití nohou na kterékoliv části soupeřova těla,
  • provádět chvaty jen držením za hlavu (kravaty). Možné jsou pouze chvaty za hlavu jednou paží, prolamovat most soupeře tlačením směrem k hlavě, zdvihat soupeře z mostu a vzápětí ho vrátit zpět do mostu (nebezpečné polohy),

Článek 23. Zvláštní zákazy

V řeckořímském zápase je zakázáno uchopit protivníka pod pasem, svírat ho nohama, hákovat a podrážet nohama a provádět všechny akce za pomoci nohou.
V řeckořímském zápase oproti volnému stylu je nutné "doprovázet" svého soupeře na zem.
Ve volném stylu jsou zakázány úchopy nohama za hlavu nebo trup („nůžky“).

Článek 24. Věkové a hmotnostní kategorie žen

Věkové kategorie pro dívky jsou stejné jako pro chlapce:

žákyně (ecolieres)

14 - 15 let

se zdravotním vysvědčením a souhlasem rodičů od 13 let,

kadetky (cadettes)

16 - 17 let

se zdravotním vysvědčením a souhlasem rodičů od 15 let,

juniorky (juniors)

18 - 20 let

se zdravotním vysvědčením a souhlasem rodičů od 17 let,

ženy (seniors)

20 let a více.

Zápasnice ve věku 18 let musí předložit lékařské osvědčení a se souhlasem rodičů o povolení startu v kategorii seniorů.

Hmotnostní kategorie:

Žákyně

Kadetky

Juniorky

Ženy

28-30 kg

36-38 kg

40-44 kg

44-48 kg

32 kg

40 kg

48 kg

51 kg

34 kg

43 kg

51 kg

55 kg

37 kg

46 kg

55 kg

59 kg

40 kg

49 kg

59 kg

63 kg

44 kg

52 kg

63 kg

67 kg

48 kg

56 kg

67 kg

67-72 kg

52 kg

60 kg

67-72 kg

57 kg

65 kg

57 - 62 kg

65 - 70 kg

Článek 25. Dres žen

K soutěži žen je určen následující dres:

  • červený a modrý, přiléhavý, tvar je libovolný,
  • zápasnice musí mít zápasnickou obuv (viz pravidla mužů),
  • nošení podprsenky bez kovových částic je povoleno,
  • vlasy musí být sepnuty gumovou sponkou nebo mašlí a nesmí být použity kovové předměty,
  • nošení náušnic, baretů, náramků, prstenů a všech ostrých a kovových předmětů je zakázáno, právě tak, jako je zakázáno nosit mužský zápasnický dres nebo košile (trička) s výstřihem,
  • ochrana ušních boltců je povolena pro všechny věkové kategorie žen.

Článek 26. Ověřování hmotnosti žen

Všechny ženské složky se musí podrobit ověřování hmotnosti na stejném principu jako mužské složky.

Článek 27. Délka střetnutí žen

Žákyni a kadetky

3 x 2 minuty

0,5 minuty prodloužení (klinč)

Juniorky a seniorky

3 x 2 minuty

0,5 minuty prodloužení (klinč)

Přestávka mezi oběma koly je 30 vteřin.

F.I.L.A. LAUSANNE

 
© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2012-07-18 01:13:40