CVIČENÍ VE VODĚ - AQUA AEROBIC V NÍZKÉ VODĚ

Ve světě

Aqua-aerobik je velmi mladou sportovní disciplínou, která tudíž nemá příliš bohatou historii. Vznikl zhruba ve 2. polovině 20. století v zámoří, ve Spojených státech amerických.

Zpočátku existovalo několik způsobů pojmenování této nové aktivity, objevovaly se názvy aquaerobik, aqua aerobic či aqua-aerobic a všechna tato jména byla pokládána za gramaticky správná.

Původně se tohoto cvičení využívalo k rehabilitaci pohybového aparátu, zejména u atletů, kteří si takto léčili svá zranění. Velmi populární byla rovněž gymnastika ve vodě – tzv. aqua gymnastika. Toto cvičení bylo velmi odlišné od dnešního aqua-aerobiku. Cviky byly pomalé, nudné a bez žádného specifického efektu, takže o vodní gymnastiku postupně přestal být zájem.

Po určité době však metodu cvičení ve vodě začali využívat i jiní sportovci než atleti a postupně se začala prosazovat i u široké veřejnosti, u lidí různého věku i fyzické kondice. Cvičení se vyvíjelo až do dnešní profesionální podoby, cviky se zefektivnily, hojně se začalo využívat různých pomůcek a doprovodu rytmické hudby, která sportovce lépe naladí a motivuje. Pro svůj účinek, tedy zejména posilování svalů a spalování tuků, se aqua-aerobik dostal do povědomí převážně žen. V dnešní době však začínají hodiny navštěvovat i muži a setkáváme se i s muži-lektory.

www.plaveckaskolauh.cz/strediska/strediskoluhacovice/aquaerobic

V České republice

Ze Spojených států amerických se aqua-aerobik rychle šířil do celého světa. Nejprve šlo o jednouché formy vodního cvičení, avšak koncem 90. let 20. století pociťovali i první instruktoři aqua-aerobiku v České republice nutnost oživit své lekce o nové náčiní a cviky. Mnozí z nich přecházeli samostatně na vlastní sestavy, které však neuměli správně pojmenovat, protože pro odlišnou práci končetin nebo modifikaci konkrétních cviků nebyla vytvořena srozumitelná terminologie. Tyršovo názvosloví pro gymnastické cvičení a několik původních anglických názvů z  aqua-aerobikunestačilo pojmout a rozlišit mnoho cviků ve spojení s plaveckými dovednostmi. Bylo velmi obtížné některé povely vyslovit nebo popsat a také stanovit techniku, jak cvik správně předvést a naučit. V bazénech tak zdomácněly názvy jako žabák, letadlo, květina, kůň a další.

V dnešní době má aqua-aerobik již vypracované samostatné názvosloví a umí označit cviky stručným pojmem a signalizací, který slouží jako smluvený povel (Dolenská, 2011).

V roce 1999 bylo Aqua-Fitness poprvé v České republice akreditováno ministerstvem školství, které potvrdilo správnost a efektivnost učební osnovy Aqua-Fitness Academy ČR

Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 410515 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Cvičení ve vodě - aqua aerobic v nízké vodě by Mgr. Miloslava Urbanovská, Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D., PhDr. Šárka Maleňáková, Ph.D., Ing. Radek Turin, DiS., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/aquaerobik/.
Investice do vzdělávání