VÝUKA BRUSLENÍ HRAVĚ A BEZPEČNĚ

Lední hokej - základní prvky z metodické řady
určené pro výuku na ZŠ a SŠ

Obecné informace

Stručná charakteristika ledního hokeje

Lední hokej je jednou z nejpopulárnějších kolektivních her u nás. Uplatňuje se v ní především rychlost, tvrdost a technika. Je to hra plná dramatických situací, které vnášejí do hokeje atmosféru vzruchu a budí zájem diváků. Bezprostřední kontakt hráčů má charakter individuálních soubojů, které diváka přitahují a dávají mu s napětím prožít děj na hřišti. Lední hokej je hra kolektivní, v níž se plně uplatňují individuální schopnosti a kvality hráčů. Rychlost, tvrdost a tvořivost a na ně navazující rozvoj technických a taktických dovedností jsou základnou pro vývoj dobrého hráče.

 

Základní hokejové vybavení

K nezbytné výbavě patří zejména přilba a rukavice (alespoň lyžařské) - tyto doplňky vyžadujeme vždy a bezpodmínečně! Dále, hlavně u začátečníků, doporučujeme chrániče holení a loktů. Předejdeme tak možným zraněním, způsobeným častými pády v počátcích výuky. Nemáme-li k dispozici kompletní hokejovou výstroj, doporučujeme teplé sportovní oblečení, ideálně nepromokavé a větruvzdorné.

 

Výběr bruslí

I v počátcích výuky doporučujeme kvalitní hokejové brusle s pevným kotníkem. U levnějších typů bruslí hrozí riziko zborcení klenby chodidel a přinášejí sebou problémy se samotnou technikou bruslení.

 

Údržba bruslí

Jsou-li brusle kvalitní doporučujeme využít speciální troubu, která je dostupná ve většině specializovaných obchodů. Po jejímž použití brusle změknou a vytvarují se podle nohy. Snižuje se riziko otlaků a puchýřů. Dbáme na to, aby byly brusle vždy dobře nabroušené. Velmi důležité je první nabroušení odborníkem, který zbrousí nůž do správného tvaru. Po odchodu z ledu je třeba otřít dosucha ostří a šroubky brusle. Brusle netupíme chůzí po betonu, po zimním stadionu se pohybujeme po gumových podložkách nebo nosíme na ostří plastové chrániče.

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 373847 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Výuka bruslení hravě a bezpečně by Mgr. Jiří Nykodým, Ph.D., PaedDr. Petr Starec, Ph.D., Mgr. Jiří Sedláček, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr.Martina Bernaciková,Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/brusle/.
Investice do vzdělávání