Biochemie
Mgr. Jana Juříková, Ph.D.
Nukleové kyseliny

Podle chemického složení dělíme nukleové kyseliny na 2 základní typy:

Nukleové kyseliny jsou složkami všech živých buněk. Jejich obsah klesá se složitostí biologického objektu;

Tabulka: Složky nukleových kyselin

Složky

Kyseliny

RNA

DNA

1.

 

purinová base

adenin

adenin

guanin

guanin

nebo

 

 

 

pyrimidinová base

cytosin

cytosin

uracil

thymin

2.

pentosa

ribosa

deoxyribosa

3.

anorganická složka

kyseliny fosforečná

kyselina fosforečná

 

STRUKTURA MOLEKUL NUKLEOVÝCH KYSELIN

         Základem molekul NK je lineární polynukleotidový řetězec:

Postranní řetězce tvoří 2 různé pyrimidinové a 2 purinové báze připojené k pentosovým jednotkám polynukleotidového řetězce. Jejich pořadí je pro každou NK charakteristické a určuje její vlastnosti.
Lineární polynukleotidový řetězec má na jednom konci volný zbytek kyseliny fosforečné, esterově vázaný na uhlík 5‘ ribosového kruhu (tzv. 5‘ konec) a na druhém konci volnou hydroxylovou skupinu na uhlíku 3‘ (tzv. 3‘ konec).
Podle konvence zapisujeme struktury polynukleotidových řetězců od 5‘ konce ke 3‘ konci.

 

Nukleové kyseliny mají podobně jako bílkoviny trojrozměrné struktury. Jejich prostorové uspořádání úzce souvisí s jejich biologickou funkcí. Sekundární struktura má charakter spirál – šroubovic fixovaných vodíkovými můstky mezi doplňkovými (= komplementárními) bázemi. Jsou to dvojice bází, vždy jedné purinové a jedné pyrimidinové, z nichž jedna obsahuje  –NH2 a druhá –OH skupinu Þ vodíkový můstek.

Dnešní obraz molekuly DNA vytvořili Watson a Crick. DNA je molekulou dědičnosti a vyskytuje se ve všech prokaryotních i eukaryotních buňkách. Je hlavní součástí chromozómů.

 

DNA – dvoušroubovicový model (dihelix)
Řetězce mají opačnou polaritu, takže proti  sobě umístěné nukleotidy obsahují doplňkové báze. Řetězce jsou zformovány tak, že pentosové kruhy a fosfátové zbytky ční ven, báze dovnitř. Mezi dvojicemi komplementárních bází se při tom vytvářejí vodíkové můstky, které podmiňují specifitu párování.

RIBONUKLEOVÉ KYSELINY
Rozdíl RNA od DNA:

Existují 3 typy RNA: